Dovolenka v Bulharsku. Cieľ: Primorsko

Dovolenka v Bulharsku. Cieľ: Primorsko

Bulharské Primorsko je obľúbenou dovolenkovou destináciou tisícok Slovákov, Čechov ale aj Srbov. Najmä v letných mesiacoch sa toto príjemné bulharské mestečko na pobreží Čierneho mora mení na raj pre slovenských turistov, ktorých láka priezračné more, čisté pláže (miestni sa o ne príkladne starajú – každé ráno ich vyčistia od odpadkov a vyplavených rias) a malebná atmosféra reštaurácii, kaviarničiek a barov, kde často dostanete menu v slovenčine alebo češtine. Túto dovolenkovú destináciu často vyhľadávajú ľudia, ktorý za letný oddych nechcú minúť majland a ktorí majú problém sa dohovoriť anglicky.

More a pláže

Na letnej dovolenke si najviac vážime more. Dýchať slaný morský vzduch a započúvať sa do neutíchajúceho šumu vĺn je skvelý balzam na dušu každého prácou vystresovaného človeka. Primorsko ponúka dve pláže – jednu južnú a jednu severnú. Ak na dovolenku beriete svoje ratolesti, určite sa usídlite na južnej pláži, kde je more veľmi pokojné až nudné – sem tam nejaká malá vlnka. Vstup do mora je pozvoľný, ako stvorený pre malé deti a ideálny na učenie detí plávať. Aj niekoľko desiatok metrov od brehu stojíte vo vode tak po kolená. Južná pláž je dlhá a priestranná, takže aj keď je aktuálne sezóna, nemáte pocit „tlačenice“, každý si nájde svoje miesto.

Severná pláž je charakteristická o niečo rozbúrenejším morom a veľkými vlnami. Nečakajte ani taký jemnučký piesok ako na pláži južnej. Ak však milujete veľké vlny, tak na túto pláž nedáte dopustiť!

Počasie

V Primorsku je veľmi príjemná prímorská klíma. V letných mesiacoch sa teploty vzduchu pohybujú okolo 30-35 °C (horúci vzduch sa vďaka vlhkosti znáša oveľa lepšie ako na Slovensku). Teplota mora sa v priemere pohybuje okolo 23-24 °C

Ubytovanie

bulharsko primorsko fotoPrimorsko v posledných rokoch zažilo stavebný boom – hotely, penzióny a súkromné apartmány vyrastajú ako huby po daždi, ak sa nedá do šírky, pristavuje sa do výšky. To je len dôkaz toho, že o ubytovacie kapacity je v letných mesiacoch vysoký záujem a pre miestnych predstavujú výnosný business. Ak sa chystáte na dovolenku do Bulharska „na blind“, dajte si pozor na to, aby ste dorazili najneskôr v skorých popoludňajších hodinách, aby sa Vám nestalo, že všetko bude obsadené. Ak cestujete na slepo, tak hľadajte ceduľky „Svobodni stai“ čo znamená, že sú k dispozícii voľné izby. Bežne sa dá zohnať dvojposteľová izba za 20 € za noc.

Väčšina slovenských cestoviek ponúka all inclusive zájazdy s ubytovaním v päťhviezdičkovom Grand hotely. Ak zvažujete luxusnú dovolenku, radšej sa Grand hotelu vyhnite, nakoľko služby strava a ani vybavenie hotela v žiadnom prípade nezodpovedajú piatim hviezdičkám. Úprimne povedané, ťažko vydedukovať ako toto zariadenie získalo 5 hviezdičiek a ako je možné, že ho má stále v ponuke väčšina slovenských cestovných kancelárií. Často sa dokonca objavuje aj v ponuke last minute zájazdov. Oveľa lacnejšie Vás vyjde, ak si ubytovanie zabezpečíte samostatne a stravovať sa budete v rôznych reštauráciách – jednak ochutnáte miestne špeciality, bude Vás to stáť menej, večerať budete v príjemnejšom prostredí a nebudete odkázaní na tú istú nie príliš podarenú stravu. Veď idete predsa na dovolenku, tak si trochu užívajte a spoznávajte nové miesta!

Autom alebo letecky?

Ak nepatríte medzi milovníkov nekonečného trmácania sa autom (cesta trvá cez Rumunsko cca 20 hodín), tak do Primorska cestujete letecky. Výhodou je, že Burgas je vzdialený od Primorska len 52 km. Spiatočná letenka do Burgasu z Bratislavy stojí cca 249 €. Najlacnejšie lety nájdete prostredníctvom vyhľadávačov leteniek. Transport z letiska trvá približne 45 minút.

Výlety do okolia

Toto obľúbené letovisko ponúka veľa možností, ako stráviť voľný čas. Aj keď polihovanie na pláži je príjemné, po pár dňoch sa Vám zunuje. Ideálny čas spraviť si výlet do neďalekého, históriou nasiaknutého Sozopolu alebo romantickú plavbu po rieke Ropotamo. Zaujímavé sú aj pešie vychádzky popri tejto rieke. Ak Vás zaujímajú miestne zvyky a tradície, tak určite nevynechajte bulharský večer, ktorého súčasťou je ochutnávka miestnych špecialít a vín a k tomu všetkému skvelú atmosféru dotvárajú miestni tanečníci.

Skvelý zážitok je tiež celodenná plavba po mori – čím menej ľudí tým lepšie. Kapitán Vám poukazuje malebné zátoky a pláže, zakotví a pokiaľ sa Vy opaľujete na pláži, kapitán s pomocníkmi pripravujú grilované ryby a morské špeciality.

Deti určite poteší miestny aquapark kde sa môžu do sýtosti vyšantiť na tobogánoch, dospelí zase môžu absolvovať potápačský kurz vedený profesionálnymi inštruktormi.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia