Drevodomy sú šetrné nielen k prírode, ale aj k peňaženke

Drevodomy sú šetrné nielen k prírode, ale aj k peňaženke

Máte kladný vzťah k prírode a k ekológii a chystáte sa stavať? V tom prípade je pre Vás jednoznačnou voľbou drevodom. Napriek množstvám pozitív, drevostavby sú na Slovensku ešte stále ojedinelé a púšťajú sa do nich najmä ekologickí nadšenci. V škandinávskych krajinách je pritom na báze dreva postavených až šesť z desiatich domov.

Čo je to drevodom?

Jedná sa o takú stavbu, ktorej základná nosná konštrukcia je z prírodného materiálu – dreva alebo z iného materiálu, ktorý je na báze dreva. Aj pri drevostavbách existuje niekoľko typov, ktoré sa líšia spôsobom výstavby a najmä cenou. Preto je potrebné rozlišovať medzi masívnymi drevostavbami , kde je podiel dreva minimálne 50 % (stavby zrubového typu) a medzi sendvičovými drevostavbami.

drevodomPráve sendvičová konštrukcia je najžiadanejšia. Postup pri výstavbe je nasledovný: vyrobené veľkoformátové panely sa priamo na stavbe upevnia na nosný skelet. Opláštenie tvoria dosky (tiež na báze dreva), medzi ktoré sa kladie tepelná a akustická izolácia. Stavba sa montuje a celý proces výstavby (až na základovú dosku) prebieha suchou cestou, vďaka čomu sa čas potrebný na dokončenie stavby v porovnaní s klasickým murovaným domom výrazne skracuje, čo prestavuje aj najväčšiu výhodu drevodomov. Zatiaľčo pri bežnom dome trvá zhotovenie hrubej stavby minimálne rok, drevodom môžete mať vďaka suchej výstavbe (proces je realizovateľný aj v zimných mesiacoch) hotový v priebehu štyroch mesiacov. Vysušovanie stavby, bez ktorej sa murovaný dom nezaobíde je teda úplne eliminované a z tohto dôvodu sa môžete okamžite nasťahovať. Pri výbere typu stavby si preto určite priority – ako rýchle sa potrebujete nasťahovať? Ak sa nechcete najbližší rok či dva pretĺkať po podnájmoch a vyhadzovať peniaze do vzduchu, tak je vhodnou voľbou drevostavba.

Výhod je však ďaleko viac. Ktoré sú to?

  1. Ekologické bývanie. Veľká časť konštrukcie drevodomov je z dreva, ktoré je ako všetci vieme čisto prírodný materiál pochádzajúci z obnoviteľných zdrojov. Dreva je stále dostatok a dokonca aj pri jeho likvidácii sa energie nespotrebúva, ale získava. Aj tepelno-izolačný materiál ktorý sa používa pri výstavbe drevených domov je biologicky odbúrateľný.
  2. Nízka energetická náročnosť – jedným z charakteristických znakov drevostavieb je nízka energetická náročnosť. Drevená stena má oveľa lepšie tepelno-izolačné vlastnosti ako murovaná stena rovnakej hrúbky.
  3. Väčší obytný priestor – vyplýva z vyššie uvedeného bodu. Pri zachovaní rovnakých tepelno izolačných vlastností stačí pri drevodome menšia hrúbka steny. Obytný priestor domu je tak o niečo väčší ako pri murovanom dome pri rovnakej zastavanej ploche.
  4. Zníženie nákladov na prevádzku a vykurovanie. Vysoký tepelný odpor dreva spôsobuje, že drevený dom sa vykúri oveľa rýchlejšie ako murovaná stavba. Pri klasických domoch platí, že vytvorené teplo najprv pohlcujú steny a až potom sa vykuruje vnútorný priestor. Pri drevostavbách však vnútorná teplota zvyšuje okamžite a pokiaľ je izolácia kvalitne prevedená, vnútorná teplota sa udrží po dlhú dobu.

Aká je cena?

Cena samozrejme najviacej záleží na vybranom dodávateľovi stavby. Existujú drahšie firmy ktoré sa pýšia niekoľkoročnými skúsenosťami, no môžete nájsť aj kvalitnú lacnú firmu z východu či z Poľska, vďaka čomu môžete ušetriť až 20 % nákladov. Cena tiež závisí od toho, či chcete postaviť drevodom na kľúč, alebo len hrubú stavbu. V neposlednom rade sa bude výška faktúry odvíjať aj od toho či chcete pasívny, nízkoenergetický dom či iba „štandard“. V prípade domu o rozlohe cca 130 m2 s tromi až štyrmi obytnými miestnosťami vyjde verzia štandard na 69 000 €, nízkoenergetická verzia na 83 000 € a pasívny drevodom Vás bude približne stáť 92 000 €.

Read more

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

V súčasnosti sa Slováci tešia mimoriadne priaznivým podmienkam poskytovania hypoték. Tretí mesiac roka prepísal niekoľko rekordov – priemerná úroková sadzba novo poskytnutých úverov na bývanie klesla na neuveriteľných 1,95 % p.a., pričom po prvý krát v histórii bola pokorená magická, dvojpercentná hranica. Nikdy predtým sa nedal nový úver na bývanie

By Redakcia