ECB opäť sekala úroky: boj s nízkou infláciou nevzdáva

ECB opäť sekala úroky: boj s nízkou infláciou nevzdáva

Európska centrálna banka dnes prekvapila ďalším znižovaním všetkých úrokových sadzieb. Aj keď si všetci zvykli, že úroky dlhodobo klesajú, tentokrát len málokto očakával zmenu – špičkových analytikov nevynímajúc. Podľa prieskumu, ktorý uskutočnil Wall Street Journal spomedzi popredných ekonómov, 43 zo 47 opýtaných nepredpokladali, že dôjde k ďalšiemu znižovaniu, najmä potom, čo sa Mario Draghi nechal po júnovom zosekaní sadzieb na nové minimá počuť, že „sme z praktických hľadísk na dolnej hranici“

Nová „dolná hranica“

ecb_budovaZákladná úroková sadzba tak dnes dosiahla nové historické minimum 0,05% (v porovnaní s doterajšími 0,15 %). Hlbšie do záporných hodnôt až do -0,2 % (oproti predchádzajúcej úrovni -0,1 %) tiež poslala depozitnú sadzbu, za ktorú si komerčné banky krátkodobo ukladajú finančné prostriedky v centrálnej banke.

ECB chce týmito opatreniami dosiahnuť viac peňazí v obehu. Chce tým motivovať bankové domy, aby prebytočné prostriedky ďalej požičiavali, čo má za následok lacnejšie komerčné úvery pre podnikateľov ale aj dostupnejšie pôžičky pre občanov.

Centrálna banka tiež o desatinu percentuálneho bodu znížila krajnú refinančnú sadzbu, za ktorú si od nej finančné inštitúcie požičiavajú núdzové úvery, z pôvodných 0,40 % na aktuálnych 0,30 %. Na neočakávaný pokles všetkých úrokov ECB zareagovalo euro prudkým prepadom voči doláru, kurz spadol o cent na aktuálnych 1,3044.

Inflácia v nebezpečnej zóne

Inflácia v eurozóne v ôsmom mesiaci klesla na nové päťročné minimum a dosiahla úroveň 0,3 %, čo je hlboko pod dvojpercentným cieľom, pri ktorom zaručuje centrálna banka cenovú stabilitu. Tempo rastu spotrebiteľských cien je tak v nebezpečnej zóne, za ktorú ECB označuje infláciu s úrovňou pod 1 %.

Okrem poklesu sadzieb, ECB sa bude snažiť zabrániť deflácii odkupovaním zaistených cenných papierov a dlhopisov od komerčných bánk. Podľa zdrojov agentúry Reuters by malo ísť o sumu až 500 miliárd eur. Tieto nekonvenčné stimulačné opatrenia na oživenie ekonomiky na rozdiel od znižovania úrokov trhy očakávali. Draghi oznámil, že nákup cenných papierov začne v októbri, bližšie informácie budú známe po zasadnutí ktoré je plánované na 2. október.

Read more

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

V súčasnosti sa Slováci tešia mimoriadne priaznivým podmienkam poskytovania hypoték. Tretí mesiac roka prepísal niekoľko rekordov – priemerná úroková sadzba novo poskytnutých úverov na bývanie klesla na neuveriteľných 1,95 % p.a., pričom po prvý krát v histórii bola pokorená magická, dvojpercentná hranica. Nikdy predtým sa nedal nový úver na bývanie

By Redakcia