ECB ponechala hlavnú úrokovú sadzbu nezmenenú na úrovni 0,25%
Európska centrálna banka nepristúpila k ďalšiemu uvoľňovaniu menovej politiky: včera, 6. marca rada guvernérov ponechala úrokové sadzby nezmenené. Základná úroková sadzba tak zostáva na pôvodnej úrovni 0,25 %. ECB nedala na rady Medzinárodného menového fondu, ktorý bol za jej zníženie a to aj napriek veľmi nízkej inflácii, ktorá sa drží na úrovni hlboko pod cieľom ECB. (poznámka: banka zaručuje cenovú stabilitu pri medziročnom tempe rastu spotrebiteľských cien tesne pod 2% ). Aktuálne inflácia v eurozóne dosahuje hodnotu 0,8 percenta. Vyhliadky sú také, že najbližších pár rokov sa inflačný cieľ nepodarí dosiahnuť. Podľa odhadov by mala zostať inflácia na nízkej úrovni až do konca roka 2016 . Pre tento rok sa počíta s infláciou na úrovni 1 %. Pár mesiacov dozadu boli vyhliadky optimistickejšie – na úrovni 1,1%
Ponechanie hlavnej úrokovej sadzby na rovnakej úrovni je jasným signálom, že euro úradníci sú presvedčení, že ekonomika sa zotavuje a rast spotrebiteľských cien sa urýchli aj bez ďalšej pomoci.
Nezmenená zostala aj depozitná sadzba, ktorá je stále na nule.
Mnohí analytici predpokladali, že zastaví týždňové operácie, ktorými sťahuje z trhu likviditu ktorú investovala do štátnych dlhopisov, keď bola dlhová kríza eurozóny na svojom vrchole.
„Zastavenie sterilizačných obchodov je jedným z nástrojov, ktorý je na našom zozname, ale nevideli sme žiadne trendy na peňažných trhoch, ktoré by viedli k neželanému zhoršeniu monetárnych podmienok, čo by ospravedlnilo použitie tohto nástroja,“ uviedol šéf ECB Mario Draghi.
Aj keď mnohí sú štvrtkovým rozhodnutím sklamaní, ekonomické stimuly nie sú všeliekom a ako sa v mnohých prípadoch ukázalo, žiadnym liekom ani byť nemusia. Veď aj prehĺbenie krízy v USA a v eurozóne spôsobili umelo znižované úrokové sadzby centrálnych bánk, ktoré podporujú úverovú expanziu. Podniky a ľudia si pri lacnejších úveroch síce ľahšie požičiavajú (čo podľa centrálnych bankárov má naštartovať ekonomiku a hospodársky rast). Takýto rast však nie je prirodzený, ale umelý „vďaka“ uvoľnenej monetárnej politike a preto je z dlhodobého hľadiska neudržateľný.