ECB znížila úroky tak ako sa očakávalo, depozitná sadzba je po prvýkrát v záporných hodnotách
Prekvapenie sa nekonalo – odhodlanie centrálnych bankárov popasovať sa s nízkou infláciou bolo dnes potvrdené tak ako sa očakávalo: ECB znížila základnú úrokovú sadzbu o 0,1% na nové rekordné minimum 0,15 %. Základný úrok nepretržite klesá od 13. júla 2011, kedy bol na úrovni 1,5 %. Od novembra minulého roka sa základná sadzba nemenila (až do dnešného dňa) a bola na úrovni 0,25 %. Základná sadzba je úrok, za ktorý si banky požičiavajú peniaze od Európskej centrálnej banky na dva týždne.
Odkaz je jasný: inflácia nemôže zostať dlho na nízkej úrovni
Zníženie úrokovej sadzby treba čítať ako jasný odkaz: chceme posunúť infláciu bližšie k dvojpercentnému cieľu. „Nepripustíme, aby inflácia zostala príliš dlho na nízkej úrovni“ nechal sa pred týždňom počuť šéf ECB Mario Draghi.
Euro oslabilo
Druhým motívom balíčka opatrení je „držať na uzde“ príliš silné euro, ktoré by mohlo narušiť krehký hospodársky rast v eurozóne.
Kurz eura voči doláru zareagoval okamžite – prepadol sa na svoje štvormesačné minimum – 1,3567, európske akcie posilnili.
Na základe výsledku zasadnutia by malo euro voči doláru naďalej oslabovať. Predpokladá sa, že v horizonte 3 mesiacov klesne kurz 1,33 USD/EUR a v priebehu 12 mesiacov na 1,30 USD/EUR.
Cieľ: naštartovať ekonomiku lacnými úvermi
Znížením základného úroku sa balíček opatrení proti nízkej inflácii zďaleka nekončí – ECB poslala depozitnú sadzbu ( jednodňové sterilizačné operácie) po prvý krát do záporných hodnôt na – 0,1 % z pôvodnej nulovej hodnoty, čo v preklade znamená, že komerčné banky budú musieť po prvý krát v histórii za uloženie svojich finančných prostriedkov v Európskej centrálnej banke platiť. ECB tým chce „motivovať“ komerčné banky, aby viac požičiavali firmám a jednotlivcom, aj za cenu zníženia úrokových sadzieb. Je teda dosť pravdepodobné, že aktuálne rekordne nízke úrokové sadzby hypoték a postupne klesajúce úroky na spotrebákoch ešte viac klesnú. ECB spolieha na úrokovú senzitivitu firiem a jednotlivcov a predpokladá zvýšenie dopytu po úveroch. Viacerí významní ekonómovia sa však obávajú toho, že náklady súvisiace so zápornou depozitnou sadzbou by mohli banky preniesť na klientov. A nie je to len vymodelovaný scenár, stalo sa to v minulosti, keď Dánsko znížilo sadzbu na mínusovú.
Tlačenie úrokových sadzieb smerom nadol však nie je riešením dlhodobých ekonomických problémov a tak má aktuálna politika ECB veľa kritikov. Šéf banky pre medzinárodné vyrovnanie platieb (BIS) Jaome Caruana varoval, že zavedenie zápornej depozitnej sadzby je krokom do neznáma. „Pravda je taká, že finančné trhy sú založené na kladných sadzbách – to je normálne. Dôsledky zavedenia zápornej sadzby sú do značnej miery neznáme“ vyjadril sa na margo dnešného zasadnutia ECB.
Výsledky odmietla komentovať nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorá zdôraznila nezávislosť ECB. Naopak, dnes potvrdený balíček opatrení si pochvaľuje francúzska vláda, podľa ktorej to podporí stagnujúcu francúzsku ekonomiku a prinesie rast do celej eurozóny.