EÚ ruší roaming. Čo to spraví s cenami domácich hovorov?

EÚ ruší roaming. Čo to spraví s cenami domácich hovorov?

Iba niečo pred týždňom európsky parlament prevažnou väčšinou hlasoval za zrušenie roamingových poplatkov v rámci EÚ 28 ako súčasť širšieho balíka opatrení, ktoré majú podporiť zámer Komisie vytvoriť jednotný trh v oblasti telekomunikácii ktorý je známy ako „Connected Continent“ teda prepojený kontinent.

Už počas tohto ročnej dovolenkovej sezóny sa môžeme tešiť na lacnejší roaming

Na úplné zrušenie poplatkov si síce budeme musieť ešte pár sezón počkať, nakoľko termín zrušenia poplatkov je stanovený až na december 2015. Napriek tomu, že do tohto termínu je dlho, náplasťou môžu byť aspoň nižšie tarify roamingu ktoré začnú platiť už v lete 2014. Maximálna cena za odchádzajúci hovor v rámci EÚ klesne od začiatku tohto júla na 19 centov, prijatie hovoru bude stáť max. 5 centov a sms 6 euro centov. Maximálna cena mobilného internetu klesne na 20 centov za MB.

Roamingové tarify výrazne klesali už od roku 2009, ako ilustruje nižšie uvedená tabuľka:

max. tarify roaming eu

EÚ je o búraní bariér s cieľom zjednodušiť a zlacniť bežný život občanom EÚ. Takmer všetci dennodenne využívame mobilné a internetové pripojenia. Mali by sme vedieť, čo kupujeme, nemali by sme byť okrádaní a mali by sme mať príležitosť zmeniť názor. Spoločnosti by mali mať možnosť poskytovať služby všetkým ľuďom a toto nariadenie im to umožní. Je to výhodné pre všetky zúčastnené strany,“ vyjadrila sa na margo nedávneho hlasovania eurokomisárka pre digitálnu agendu Neelie Kroesová.

Nuž, rovnaký názor s Kroesovou istotne nezdieľajú telekomunikačné firmy. Podľa odhadov analytikov by im mali po avízovanom zrušení roamingových poplatkov klesnúť tržby až o 5 %. EÚ argumentuje tým, že straty na ziskoch budú vykompenzované tým, že viac spotrebiteľov začne aktívne využívať mobilné telefóny.

Doposiaľ neexistuje žiadna telekomunikačná spoločnosť, ktorá by pôsobila vo všetkých krajinách EÚ. To a odlišná legislatíva každého členského štátu spôsobuje veľmi neprehľadné podmienky, preto obe strany ako koncoví zákazníci, tak aj prevádzkovatelia sú vystavení iným pravidlám hry a cenám.

Nová legislatíva v praxi

mobil vlajka euPredstavte si situáciu, v decembri 2015 sa vyberiete sa na predvianočné nákupy do Paríža alebo do Milána a za prenášané dáta (prijaté a odoslané smsky a hovory) budete platiť rovnako ako obyvatelia danej krajiny. To, čo znie dnes ako scifi, sa s najväčšou pravdepodobnosťou stane realitou koncom budúceho roka. Ďalším krokom vpred by malo byť uľahčenie zmeny poskytovateľa telekomunikačných služieb. Pre spotrebiteľov bude dobrou správou aj to, že sa výrazne zvýši konkurencia na trhu, pri medzinárodných hovoroch sa dostanú k slovu hráči, ktorý boli doteraz mimo hry.

Zástupcovia niektorých mobilných spoločností sa stihli vyjadriť, že vďaka regulácii nebudú môcť toľko investovať do rozvoja, výskumu a modernizácie sietí. Objavil sa aj názor, že zrušenie roamingových poplatkov by mohlo viesť k zdraženiu domácich hovorov. Takýto scenár je však málo pravdepodobný, najmä v konkurenčnom prostredí, ktoré by EP rád dosiahol prostredníctvom procesu regulácie. Regulácia roamingu tak bude rozumným riešením a ako povedala eurokomisárka Neelie Kroesová, win-win situácia ako pre telekomunikačné firmy (ktoré budú mať možnosť obsluhovať väčší trh) tak aj pre zákazníkov, ktorí si budú môcť užívať život bez roamingových poplatkov.

Read more

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

V súčasnosti sa Slováci tešia mimoriadne priaznivým podmienkam poskytovania hypoték. Tretí mesiac roka prepísal niekoľko rekordov – priemerná úroková sadzba novo poskytnutých úverov na bývanie klesla na neuveriteľných 1,95 % p.a., pričom po prvý krát v histórii bola pokorená magická, dvojpercentná hranica. Nikdy predtým sa nedal nový úver na bývanie

By Redakcia