Európsky parlament schválil strop pre platby kartou. Pomôcť by to mohlo najmä obchodníkom

Európsky parlament schválil strop pre platby kartou. Pomôcť by to mohlo najmä obchodníkom

Poplatky, ktoré banky účtujú obchodníkom za každú platbu, ktorú u nich zákazníci zrealizujú, budú mať na celom území EÚ svoj limit, ktorý bude platiť nielen pre cezhraničné, ale aj domáce platby.

Legislatívna úprava obmedzujúca tkz. medzibankové poplatky za platby kartou (multilateral interchange fee, MIF), ktorú schválil Európsky parlament by podľa euroúradníkov mala znamenať viac peňazí vo vreckách obchodníkov a transparentnejšiu poplatkovú politiku, ktorá podporí hospodársku súťaž.

Maloobchodníci platia dva typy poplatkov, ktoré spravidla prenášajú do cien svojich tovarov a služieb, takže ich nakoniec zaplatí zákazník: poplatok obchodníka (MSC) a mnohostranný výmenný poplatok (MIF).

cardtransactionPozrite sa na obrázok vpravo, ktorý ilustruje, ako to funguje v praxi. Začnite naspodu vľavo – držiteľ karty (cardholder) nakúpi tovar v hodnote 100 €, sledujte šípky až k obchodníkovi (retailer) a dostanete lepšiu predstavu ako to funguje. V pravo hore vidieť nápis merchant acquirer, čo je banka obchodníka. Tá si z transakcie strhne povedzme 3 €, čo je poplatok obchodníka známy pod skratkou MSC. Banka obchodníka si nechá 1 € na pokrytie svojich procesných nákladov a zisku a zostávajúce 2 € musí poslať banke ktorá kartu vydala. Tento druhý poplatok sa označuje ako MIF – o a tomto poplatku bola aktuálne v európskom parlamente reč.

MIF je poplatok, ktorý za každú transakciu zaplatí banka obchodníka banke, ktorá kartu vydala. Výsledkom teda je, že obchodníkovi namiesto 100 €, čo bola cena kupovaného tovaru, zostane len 97 €.

Drahým poplatkom za transakcie je koniec

zdroj: http://europa.eu/

zdroj: http://europa.eu/

Regulácia ktorú odsúhlasil európsky parlament zastropuje výšku poplatkov za transakcie platobnými kartami.

Pri debetných kartách sa zavedie poplatkový strop 0,2 % z uskutočnenej transakcie, pri kreditných kartách poplatok nebude môcť presiahnuť 0,3 %. Uvedené limity budú platiť až po päťročnom prechodnom období. V rámci tohto obdobia môžu členské štáty uplatniť vážený priemerný medzibankový poplatok do výšky 0,2 % priemernej ročnej hodnoty transakcie stanovenej v prípade všetkých domácich transakcií uskutočňovaných debetnými kartami.

Po prechodnom období si budú môcť členské štáty pri vnútroštátnych transakciách debetnými kartami v nižších hodnotách stanoviť maximálny fixný poplatok za transakciu vo výške 0,05 €. Pri domácich transakciách kreditnými kartami si budú môcť členské štáty stanoviť aj nižší limit ako 0,3 % z hodnoty transakcie.

Euroúradníci si od zníženia poplatkov sľubujú viac obchodných miest, kde sa bude dať platiť kartami

Najväčší prínos bude mať táto regulácia pre drobných obchodníkov a internetové obchody s nízkym obratom, ktoré platbu kartou doteraz neumožňovali, kvôli vysokým poplatkom a ďalším nákladom s nimi súvisiacich (prenájom terminálu). Súčasný systém je nastavený tak, že čím má obchodník nižší obrat, tým sú jeho poplatky vyššie, v priemere sa však pohybujú okolo 1-2 %.

Európskemu parlamentu sa zdajú byť takého poplatky príliš vysoké a tak odsúhlasili ich zastropovanie na 0,2 % pri transakciách debetnými kartami a 0,3 % pri kreditných kartách. Opatrením sa tiež zotrú rozdiely vo výške medzibankových poplatkov medzi jednotlivými členskými štátmi. Otázkou zostáva, či sa znížené poplatky za transakcie skutočne prejavia aj v nižšej cene tovarov a služieb pre konečného spotrebiteľa.

Najviac budú strácať kartové asociácie

Výšku poplatkov určujú kartové asociácie ako Visa či MasterCard a banky, ktorých sa legislatívna novinka pochopiteľne najviac dotkne.

Astronomický výpadok príjmov pre kartové spoločnosti a banky pravdepodobne tiež nezostane bez odozvy. Môže to viesť zvýšeniu iných poplatkov súvisiacich s platobnou kartou. Až čas teda ukáže, aký efekt bude mať nová regulácia na držiteľov platobných kariet.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia