Finančné vzdelávanie najmenších efektívne: vreckové, motivácia k šetreniu a neskôr aj vlastný účet

Finančné vzdelávanie najmenších efektívne: vreckové, motivácia k šetreniu a neskôr aj vlastný účet

Chcete, aby Vaše deťúrence v budúcnosti nestrádali, aby sa oblúkom vyhýbali finančným trablom alebo inými slovami, aby to skrátka vedeli s peniazmi? V tom prípade im môžete od malička sporiť, môžete miesto nich investovať, môžete ich finančne zabezpečiť či poslať na drahé súkromné či zahraničné školy. To najlepšie, čo im môžete dopriať – základy finančného vzdelania vlastne nič nestoja, iba trochu času a disciplíny.

Rodičia v snahe dopriať svojmu potomkovi to najlepšie niekedy nevystihnú tie najvhodnejšie výchovné metódy, respektíve niekedy istý aspekt výchovy úplne podcenia, čo sa týka samozrejme aj otázky financií. Tak ako to teda v skutočnosti je? Je vhodné, ak sa dieťa od malička učí rozumieť peniazom? Určite áno – čím skôr sa začne orientovať vo svete financií, tým lepšie pre Váš rodinný rozpočet, samozrejme pri dodržaní istých podmienok.

Hodnote peňazí je treba učiť od útleho veku

male dieta setriSpôsobov ako na to, je množstvo – viac či menej efektívnych, no niektoré sú však pre psychiku malého človiečika nežiaduce. Napríklad ak mu mama niekoľko krát denne podráždene zopakuje, že „na to nemajú peniaze“ alebo „čo si myslíš že kradneme?“. Dieťa nechápe, že nemôže mať hračku ktorá sa mu tak veľmi páči, a pri takýchto výrokoch môže nadobudnúť presvedčenie, že kradnúť sa oplatí. Nie je vhodné zaťažovať deti s finančnými problémami rodičov, na riešenie vlastných financií budú mať dosť času v dospelosti, preto im nekradnite bezstarostné detstvo. Aj tak Vám nijako neprospeje ak svojich potomkov oboznámite s finančnými trablami Vašej domácnosti, navyše deti sa budú zbytočne trápiť, nakoľko Vám nemôžu nijako pomôcť.

Na druhej strane je nesmierne dôležité, aby si začali uvedomovať hodnotu peňazí – už len z toho dôvodu, aby pochopili, že jednoducho nemôžu mať všetko. Dieťa musí vedieť, že rodičovská platobná karta má svoje dno a čím skôr ho to naučíte, tým lepšie. Mama či otec musia chodiť do práce, inak nebudú žiadne hračky, sladkosti, dovolenky pri mori a dokonca ani bývanie, teplo či jedlo.

Rodič, ktorý kúpi hocičo, len aby spravil svojmu synovi či dcére po vôli už v zárodku deformuje charakter svojho dieťaťa. To celkom iste v budúcnosti vyústi do problémov vo vzťahoch. Pokiaľ je niekto od malička naučený, že dostane všetko na čo len prstom ukáže, bez akejkoľvek zásluhy, takmer stopercentne sa bude v dospelosti správať sebecky a nebude schopný dávať a deliť s ostatnými. Každému je jasné, že život s mega sebcom je ťažký a väčšinou takéto vzťahy končia krachom. Určite nechcete, aby tak dopadlo aj Vaše dieťa, preto ho nerozmaznávajte tým, že mu doprajete všetko na čo si zmyslí.

Vreckové? Určite áno….

Bez ohľadu na to, či si Vaša domácnosť permanentne uťahuje opasok alebo si vyhadzuje z kopýtka, finančnému vzdelávaniu Vašich ratolestí najviac ulahodíte, ak sa dohodnete na mesačnom vreckovom. Na výške až tak nezáleží, to si musí samozrejme každá rodina rozhodnúť sama, podľa jej finančných možností. Výchovný charakter vreckového spočíva v tom, že sa dieťa naučí hospodáriť s peniazmi. Pokiaľ hneď všetko minie prvý týždeň, nenechajte sa obmäkčiť a doplnkovú finančnú injekciu už neposkytnite, namiesto toho vyčkajte do najbližšieho termínu vreckového. Čudovali by ste sa, ale pokiaľ nebudete robiť žiadne výnimky dieťa sa veľmi rýchle naučí narábať s peniazmi čo sa mu veľmi zíde v dospelosti. Čím viac si budú deti platiť z „vlastného“ tým skôr sa naučia rozpoznávať hodnotu peňazí.

Kedy je vhodný vek na vyplácanie vreckového?

Deti sa väčšinou začnú sami prirodzene zaujímať o financie vo veku, keď nastúpia do školy, teda keď majú 6-7 rokov. Na porozumenie ich skutočnej hodnoty si musia ešte zopár rokov počkať – väčšinou takých 4-5 rokov. Viacerí psychológovia odporúčajú vyplácať vreckové od desiateho roku veku. Samozrejme treba brať do úvahy aj vyspelosť dieťaťa – kým niektoré môžu hravo zvládnuť manipuláciu s menšou hotovosťou ako druháčikovia, ich spolužiakom to môže trvať o niekoľko rokov dlhšie.

Motivujte k sporeniu

Dôležitá je tiež výchova k vytváraniu finančnej rezervy a k sporeniu, ktorá je u detí možná práve vďaka vreckovému. Pokiaľ bude chcieť niečo drahšie – nákladnú hračku, kolieskové korčule alebo bicykel, nekupujte čo uvidíte Vášmu miláčikovi na očiach, miesto toho motivujte k tomu, aby si na vytúženú vec nasporilo samo. Okrem toho, že si ju bude potom oveľa viac vážiť, naučí sa, že keď chce získať čo chce, musí si istý čas odriekať. Skvelá vec, vďaka ktorej si bude Vaša dcéra či syn v dospelosti odkladať časť peňazí bokom. Namiesto bezhlavého zadlžovania sa tak naučí namáhavejšej, zdĺhavejšej no z finančného hľadiska neporovnateľne efektívnejšej ceste – sporeniu a vytváraniu finančnej rezervy. V dnešnej dobe, keď sa na nás zo všetkých strán valia pôžičky, úvery, kreditky a povolené prečerpania to môže byť veľká výhoda na zdĺhavej ceste k finančnému zdraviu.

Plánujete deťom sporiť? Spravte to inak…

Každý rodič, ktorému aspoň čo-to z mesačného príjmu domácnosti zostane, veľmi ochotne časť zo zvyšných peňazí posiela deťom na sporiaci účet či vkladnú knižku, aby „mali ľahší štart do života“. Nasporené peniaze im potom pri príležitosti nejakého okrúhleho výročia – napríklad 18. narodenín s dojatím odovzdajú. Miesto toho, aby ste svojim deťom mesačne sporili bez toho, aby o tom vedeli, dajte im peniaze a nechajte ich, nech si sporia sami. Môžete to spraviť tak, že vreckové rozdelíte na dve časti, do jedného prasiatka ide hotovosť, ktorú môžu minúť na čokoľvek a do druhého prasiatka sa sporí. Sporiace prasiatko pravidelne vyberajte a hotovosť spoločne odneste do banky. Dieťa tak učíte tomu, že sporenie je drina a stojí veľa odriekania. Pokiaľ ho takto vychovávate, môžete si byť istý, že si dobre rozmyslí, na čo usporené prostriedky použije. Inými slovami, bude si dobre uvedomovať, koľko námahy a odriekania stálo našetriť sumu, ktorú má k dispozícii.

Rodičovské peniaze pod kontrolou na účte

Rovnako ako pri vreckovom, aj pri zriaďovaní detského účtu nie je žiadna správna hranica, kedy účet otvoriť. Vždy záleží na vyspelosti a zrelosti dieťaťa a jeho/jej prístupe k peniazom. Dnes sú v ponuke účty pre deti vrátane platobnej karty pre deti od ôsmych rokov. Malý drobec sa ledva naučí základné počty a už si môže vyberať hotovosť z bankomatu. Je len na rodičoch, aby zvážili, kedy je ich potomok pripravený pracovať s peniazmi aj bezhotovostne. To si vyžaduje trošku vyššie štádium zrelosti ako klasické vreckové vyplácané v hotovosti. Rizikom platobných kariet je, že školák peniaze nevidí, nemá ich v ruke, čo ho môže lákať míňať viac. Na druhej strane je výhodou platobných kariet lepšia bezpečnosť – môžete nastaviť maximálny limit či sms notifikáciu. Tieto služby pomôžu zabrániť veľkým škodám v prípade straty či krádeže. Navyše rodičia majú lepšiu kontrolu nad tým, koľko peňazí a na čo ich deti míňajú. V neposlednom rade je používanie bežného účtu, platobnej karty a základných bankových služieb ďalším stupienkom vo finančnom vzdelávaní detí.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia