Fond na podporu vzdelávania uťahuje opasok. Maximálna hranica pôžičky pre študentov a pedagógov bude nižšia

Fond na podporu vzdelávania uťahuje opasok. Maximálna hranica pôžičky pre študentov a pedagógov bude nižšia

V nasledovnom akademickom roku 2014/2015 nebudú mať študenti a učitelia možnosť požičať si toľko peňazí, čo doteraz. Reč samozrejme nie je o komerčných úveroch, ale o pôžičkách z Fondu na podporu vzdelávania.

Rozdiel v maximálnej výške pôžičky oproti predchádzajúcemu roku je citeľný pre študentov, no najmä pre učiteľov.

Pedagógom klesne maximálna výška úveru na polovicu – z pôvodných 30 000 EUR na 15 000 EUR.

Napriek tomu, že sa jedná o poriadny pokles, dá sa predpokladať, že to nespraví škrt cez rozpočet veľkému počtu pedagógov – v minulom roku sa požičiavalo v priemere niečo cez 9500 €, iba približne desatina pôžičiek bola vo výške nad 15 000 EUR. „Z nášho pohľadu je ďaleko rozumnejšie podporiť takmer dvojnásobný počet záujemcov o pôžičku pre pedagógov ako podporiť zopár jednotlivcov, ktorí možno potrebujú tých 30 000 €“ vyjadril sa riaditeľ Fondu na podporu vzdelávania Pavol Kučmáš.

Nóvum je, že učitelia, ktorí si požičajú viac ako 10 000 EUR budú musieť účel použitia finančných prostriedkov vydokladovať (na rozdiel od minulého roka, kedy bolo dokladovanie účelu nutné od hranice 15 000 EUR).

Pri objeme do 10 000 EUR je možné požičané peniaze použiť na čokoľvek, bez nutnosti následného dokladovania. Zvýhodnený úver môžu učitelia získať do 5000 EUR (vrátane) aj bez ručiteľa, pri sumách prevyšujúcich 5000 EUR je podmienkou ručiteľ. Splátky sa dajú rozložiť na obdobie od 8-15 rokov.

studenti pocitaju drobnePotešia nižšie úroky

Pozitívnou správou pre všetkých, ktorí si chcú požičať za podstatne lepších podmienok ako ponúkajú tuzemské banky, je plošný pokles úrokových sadzieb pre všetkých (pre učiteľov aj študentov) na 3,19 % p.a. (v minulom akademickom roku bolo úročenie na úrovni 4,5 % p.a.)

Minimálne 8 ročná lehota splatnosti (max. 15 rokov) je dostatočne dlhé obdobie na to, aby mohlo dôjsť k podstatným zmenám v živote a najmä kariére pedagóga. Pokiaľ sa dlžník – učiteľ rozhodne zmeniť profesiu, úroková sadzba sa zvýši na 7,19 % p.a.

Zmeny týkajúce sa študentov

V akademickom roku 2014/2015 klesne maximálny objem pôžičky aj študentom prvého a druhého stupňa vysokoškolského štúdia z pôvodných 3000 € na 2500 € (to sa týka všetkých žiadateľov – ako denných, tak aj externých študentov).

Menej si budú môcť požičať aj doktorandi – iba 5000 EUR, miesto doterajších 6000 EUR. Všetky pôžičky z Fondu na podporu vzdelávania sa poskytujú neúčelovo, na ich získanie je potrebné ručenie ručiteľom, ktorým najčastejšie býva rodič alebo starší, zárobkovo činný súrodenec. Študent si môže splátky rozložiť na obdobie 5-10 rokov. Výhodou oproti komerčným úverom je predovšetkým podstatne nižší úrok – ktorý je aktuálne 3,19 % p.a. počas celej lehoty splatnosti. Študenti majú možnosť požiadať o pôžičku najneskôr do 31.10 2014, pedagógovia majú šibeničný termín o mesiac skôr – do konca Septembra.

Na pôžičky pre učiteľov a študentov je pre nasledovné obdobie 2014/2015 vyhradených 6,6 milióna EUR.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia