Havarijné poistenie zbytočne nepreplácajte. Tipy ako ušetriť na poistnom

Havarijné poistenie zbytočne nepreplácajte. Tipy ako ušetriť na poistnom

Život bez auta si mnohí nevedia predstaviť. Výhody sú zrejmé: prepraviť sa môžete kedy chcete, získate časovú nezávislosť a oveľa väčšie pohodlie v porovnaní s inými spôsobmi dopravy. Na jednej strane sú teda samé pozitíva, no na druhej strane sa s prevádzkou vozidla spájajú aj riziká a náklady, ktoré vôbec nie sú zanedbateľné. Už len samotná kúpa auta s finančným rozpočtom domácnosti dokáže dosť zamávať, nehovoriac o pohonných hmotách a poistkách. Každý vodič vie, že musí mať zo zákona uzatvorené povinné zmluvné poistenie, ktoré slúži na úhradu škôd spôsobených majiteľom vozidla iným osobám na majetku alebo na zdraví. Z PZP sa tiež hradia náklady právneho konania a ušlý zisk. Povinné zmluvné poistenie je síce dobrá vec, to však nič nemení na tom, že neochráni Vaše auto – to je možné iba havarijným poistením. Výhodným prepojením PZP a havarijného poistenia môžete získať komplexnú ochranu Vás, iných cestujúcich, Vášho auta a samozrejme iných účastníkov cestnej premávky ktorým by ste mohli spôsobiť škodu na zdraví či na majetku. A nemusíte pritom na poistku minúť majland. Stačí si osvojiť zopár tipov a osvedčených postupov a na havarijnom poistení ušetríte stovky eur.

Ako na to?

Havarijné poistenie je súčasťou produktového portfólia každej poisťovne. Široká ponuka je síce fajn, ale na druhej strane sa v nej niekedy ťažko vyznať. Všetky produkty vyzerajú na prvý pohľad rovnako, ale pritom sa odlišujú vo veľmi dôležitých aspektoch. Konkrétne vo výške poistného plnenia, v kvalite a rozsahu poskytovaných asistenčných služieb, územnej platnosti a v kombinácii jednotlivých rizík. Pri výbere konkrétneho produktu a poisťovne by ste preto nemali brať do úvahy iba cenu, ale aj vyššie uvedené faktory.

Čo obvykle zahŕňa havarijné poistenie:

havarovane autoToto poistenie kryje riziká ktoré môžu vzniknúť:

 1. Dopravnou nehodou – haváriou vozidla. V tomto prípade poisťovňa preplatí škody vzniknuté na aute.
 2. Odcudzením vozidla
 3. Vandalizmom – poškodením alebo zničením vozidla treťou osobou
 4. Živelnou udalosťou – napríklad požiarom, povodňou, krupobitím, pádom stromu, skaly a podobne

Množstvo ľudí je presvedčených o svojich skvelých šoférskych kvalitách, a tvrdia, že havarijné poistenie je zbytočne drahé, tak načo zbytočne vyhadzovať peniaze. Ani ten najlepší vodič však nie je chránený pred krádežmi áut, ktorých stále pribúda. To isté sa dá povedať o vandalizme – môžete byť najlepší človek na svete, každému sympatický však nikdy nebudete a tak sa môže celkom ľahko stať že ráno nájdete lak svojho auta doškriabaný od kľúčov. Vina sa v takýchto prípadoch dokazuje dosť ťažko. Vietor v peňaženke tiež dokáže spraviť poškodený podvozok od výtlkov na cestách či rozbité čelné sklo.

Všetky tieto nepríjemné situácie sa však stávajú znesiteľnejšími, ak viete, že ich zaplatí poisťovňa. Kúpiť si nové auto za niekoľko desiatok tisíc eur a celý čas byť v napätí, či Vám ho niekto neukradne je zbytočná záťaž. Radšej platiť poisťovni a pokojne spávať.

Ako ušetriť?

 1. Havarijné poistenie si predstavte ako skladačku. Môžete si zvoliť komplexné poistenie alebo iba jeho časť, podľa toho na čom Vám záleží a čo si chcete poistiť – napríklad nadštandardnú výbavu vozidla, úrazové poistenie prepravovaných osôb pre prípad trvalých následkov alebo smrti, či poistenie batožiny. Čím viac doplnkových poistení zvolíte a čí vyššia suma poistného plnenia, tým viac zaplatíte. Naopak, ak zo skladačky vyhodíte poistné riziká, ktoré sú Vám nanič, alebo je vo Vašom prípade malá pravdepodobnosť, že sa stanú, tak ich zbytočne neplaťte (napríklad poistenie krádeže alebo vandalizmu je zbytočné, ak parkujete výlučne v uzatvorených a strážených garážach)
 2. Uzatvorte havarijné poistenie spolu s PZP v jednej poisťovni. Väčšina poisťovní Vám dá zľavu v prípade, že naraz uzatvoríte oba typy poistení. Tiež môžete využiť aj množstevné zľavy ak poistíte viacero áut – napríklad svoje a partnerove a pod. Týmto spôsobom si môžete vyjednať zľavu vo výške minimálne 5 %.
 3. Zmluvu uzatvárajte cez internet. Sadzby poistného sú nižšie ako keď ju uzatvoríte na pobočke.
 4. Ak ste majiteľom staršieho auta (viac ako šesťročného) vyhľadajte si špeciálnu havarijnú poistku, ktorá Vás vyjde lacnejšie. Napríklad poisťovňa Genertel poskytuje zaujímavý produkt – miniHavarijné poistenie (už od 29 € ročne) ktoré je mimoriadne vhodné najmä pre autá staršie ako 5 rokov. Táto poistka nevyžaduje žiadnu spoluúčasť klienta v prípade poistnej udalosti a garantuje krytie až do 1000 €.
 5. Za bezškodový priebeh havarijného poistenia získate každý rok zľavu.
 6. Čím vyššiu spoluúčasť zvolíte, tým bude suma poistného nižšia.
 7. Zvoľte ročné platby. Poisťovne dávajú klientom na výber kvartálne, polročné alebo ročné splátky. Za področné splátky si účtujú prirážky.
 8. Poistnú sumu dajte každý rok prehodnotiť. Keďže každé auto rýchlo stráca na hodnote, je vhodné, aby ste si každý rok našli čas osobne zavítať do Vašej poisťovne a nechať si poistnú sumu prehodnotiť na aktuálnu cenu auta. Množstvo ľudí to nerobí a tak zbytočne platia vysoké poistné.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia