Hliníkové okná sú drahšie, ale vydržia Vám celý život

Hliníkové okná sú drahšie, ale vydržia Vám celý život

Pustili ste sa do stavby moderného domu s veľkými presklenými plochami a máte obavy, že plastové alebo drevené okná nevydržia niekoľko desiatok rokov bez problémov fungovať?

Podozrievavosť je v tomto prípade na mieste. Najlepším riešením veľkých presklených plôch a pohyblivých častí sú totižto hliníkové okná. Naopak, pre menšie okná sú vhodnejšie skôr plastové či drevené okná, nakoľko tieto sa vyznačujú v porovnaní s hliníkom nižšími tepelnými stratami, no na druhej strane je mínusom kratšia životnosť.

muz pri hlinikovom okneHliníkové okná sú charakteristické dlhou životnosťou, ak sa raz pre ne rozhodnete, budú Vám bez problémov a väčších zásahov slúžiť celý život. Vďaka tvrdosti materiálu sa vyznačujú vysokou tvarovou stálosťou a pevnosťou, sú extrémne odolné voči mechanickému poškodeniu, proti poveternostným vplyvom a plusom je tiež vysoká konštrukčná nosnosť, takže z hliníkových profilov sa dajú bez problémov zhotoviť aj vysoké zimné záhrady na výšku viacposchodového domu. Z vyššie uvedených dôvodov sa tento typ okien a dverí používa v administratívnych priestoroch, ktoré sú denne zaťažované častým otváraním – nemocnice, úrady, obchody, reštaurácie, business centrá a podobne.

Elegancia a nadčasovosť ruka v ruke s praktickosťou

Hliníkové opláštenie sa stalo vďaka elegantnosti, modernému vzhľadu a nadčasovosti neodmysliteľnou výbavou modernej architektúry. Navyše je aj veľmi praktické – vôbec sa neničí a tak môžete navždy zabudnúť na akékoľvek natieranie alebo dodatočné úpravy vonkajšej časti okien.

Nároky na tepelnoizolačné vlastnosti sa zvyšujú…

heroal 110ES

Zdroj: slovaktual.sk

Aby sme nehovorili len o kladných stránkach, spomenieme aj negatíva. Okrem vyššej ceny sú jedinou (zato však podstatou) nevýhodou hliníkových okien vo všeobecnosti horšie izolačné vlastnosti ako majú napríklad profily z plastu alebo dreva. Tento „handicap“ sa potom doháňa dodatočnou úpravou – medzi jednotlivé komory profilov sa vkladajú izolačné vložky, ktoré zabraňujú tepelným stratám. Každý typ hliníkové okna má iné tepelnoizolačné vlastnosti, preto si treba vyberať také s najlepšími parametrami.

V otázke tepelnej izolácie dokážu niektoré vybrané typy hliníkových okien smelo konkurovať aj tým najkvalitnejším oknám z dreva či plastu na slovenskom trhu. Treba si len vedieť šikovne vybrať. Izolačné trojsklo dokáže výrazne znížiť tepelné straty, rovnako aj hliníkové okná s posilnenou izolačnou zónou penovými izolátormi a špičkovým stredovým tesnením. Každým rokom sa tepelno-izolačné vlastnosti hliníkových okien zlepšujú – dnes sa dokážu dostať na úroveň Uf-od 0,9 do 1,6 W/m2K čo bolo doteraz možné len pri kvalitných profiloch z dreva či plastu.

Vybrať si môžete prakticky akúkoľvek farbu

Hliníkové okná sa dodávajú v prakticky neobmedzenej farebnej škále. Vo výrobe sa používa systém práškového lakovania hliníkových profilov, ktorý má tú výhodu, že farba zostane aj o niekoľko desiatok rokov rovnaká.

Drahšie alternatívy

Alternatívou k celohliníkovým profilom sú drevohliníkové okná. Tie však svojou cenou (o 30-50 % vyššou oproti klasickým dreveným alebo hliníkovým oknám) patria medzi luxusný tovar, ktorý si môže dovoliť málokto. Na druhej strane toto riešenie v sebe spája všetky výhody hliníka a dreva. Z vonkajšej strany je okno chránené voči mechanickému poškodeniu a poveternostným vplyvom, takže starosti s údržbou odpadajú. Z interiérovej strany je zase pekný pohľad na priznanú štruktúru dreva, ktorá dodáva interiéru pocit tepla.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia