Hypotéka alebo prenájom?
Keď príde na pretras otázka vlastného bývania, väčšina mladých ľudí sa musí jasne rozhodnúť nielen pre miesto, kde nakoniec (alebo minimálne na istý čas) „zakotvia“ ale aj pre typ bývania. Teda chcem žiť v byte, kde sa síce toľko nenarobím, možno to budem mať bližšie do práce, no budem musieť zniesť väčší počet a najmä blízkosť susedov, čo môže nakoniec skončiť absolútnou katastrofou, ktorá s príjemným bývaním nemá nič spoločného ALEBO chcem bývať v dome, mať okolo seba väčší priestor, terasu, zeleň, viac súkromia no zároveň aj viac starostí s údržbou?
Okrem typu bývania – dom versus byt je nemenej dôležité správne sa rozhodnúť pre spôsob bývania, teda chcem žiť vo vlastnom respektíve v cudzom respektíve prenajatom? Pokiaľ by otázka stála takto, jasné že každý chňapne po prvej možnosti – veď kto by nechcel vlastné bývanie???
Večným problémom však býva otázka financovania vlastnej nehnuteľnosti. Kúpa nehnuteľnosti patrí medzi najväčšie výdavky v živote človeka, preto ju väčšina ľudí absolvuje iba raz v živote.
Bývať chce každý samostatne a čo najskôr. Do úvahy väčšinou prichádzajú dve možnosti: hypotéka alebo prenájom
Slováci v porovnaní so západnou Európou sú oveľa viac naklonení bývaniu vo vlastnom. Kým na Slovensku dosahuje podiel nájomných bytov jednociferné číslo, v krajinách západnej Európy sú to až desiatky percent. Dôvod? Máme silno vyvinutú potrebu niečo vlastniť, čo je do veľkej miery výsledok historického vývoja, keď štát umelo pomáhal dostať sa takmer každému, kto o to požiadal k vlastnému bývaniu za symbolickú cenu. Výsledkom štátnych zásahov a rozšafného prideľovania bytov takpovediac zadarmo je súčasný stav, kde väčšina obyvateľov býva vo vlastnom. Napriek tomu existuje množstvo životných situácií, kedy aj druhá možnosť – teda prenájom, prichádza do úvahy ako správne, často aj jediné riešenie bytovej otázky.
Pre koho je nájom vhodné riešenie?
V prenajatom byte často „skončia“ študenti, ktorí nechcú alebo nedostali internát, cezpoľní pracujúci, ktorí občas potrebujú niekde prespať, ľudia na začiatku svojej kariéry ktorí nemajú vyhliadnutú nehnuteľnosť, prípadne sa im nechce uskutočniť vážne rozhodnutie, do ktorého bytu/domu a v akom meste investovať, ďalej zamestnanci zo zahraničia, ktorí na Slovensku plánujú stráviť zopár mesiacov alebo rokov…
Kedy sa teda oplatí hypotéka a kedy nájom?
Hypotékou splácame vlastné bývanie, môžeme ju teda brať ako investíciu do budúcnosti. A to aj napriek tomu že vďaka úrokom ju poriadne preplatíme. Po jej splatení však zostáva byt či dom vo vlastníctve bývalého dlžníka, na rozdiel od prenájmu, ktorý musí nájomca skôr či neskôr opustiť s „prázdnymi rukami“. Z dlhodobého hľadiska sa tak oplatí investovať do vlastného, ako platiť dlhé roky prenájom a nakoniec nič nevlastniť.
Keď rozhodujú aktuálne finančné možnosti
Z krátkodobého či strednodobého hľadiska rozhodujú náklady na bývanie. Porovnávať treba porovnateľné – napríklad nájomné za 2 izbový byt v Bratislave napríklad v Ružinove so splátkou hypotéky, ktorú by sme potrebovali na kúpu porovnateľného bytu v rovnakej lokalite. Netreba zabúdať, že splátkou hypotéky sa náklady na bývanie nekončia – treba započítať aj energie, fond opráv a podobne.
Nie tak zhurta!
Aj pokiaľ spĺňate podmienky na získanie hypotéky (+ máte niečo našetrené), niekedy je dobré s takýmto vážnym záväzkom počkať. Najmä vtedy, ak ste po škole alebo ak ešte neviete, kam Vás život a práca zaveje. Pokiaľ patríte medzi ľudí, ktorí potrebujú často meniť „vzduch“ je lepšie nezáväzné bývanie v prenajatom ako byť priklincovaný k nejakej lokalite ku ktorej Vás viaže byt financovaný hypotékou.
Nezáväzné nájomné bývanie má svoje čaro – môžete si otestovať viacero lokalít, typov bývania, až sa Vám vykryštalizuje jasná predstava o tom vlastnom. Praktické skúsenosti z viacerých bývaní zažité na vlastnej koži potom môžete zúžitkovať pri investícií do toho vlastného (možno si poviete „panelák už nikdy!“, „byt na prízemí? V živote už nie“…alebo „jedine s parkovacím miestom“, „zeleňou pod oknami“…) Profily typických žiadateľov o hypotéku dosvedčujú vyššie uvedené – najčastejšie o hypotéku žiadajú tridsiatnici so stabilným príjmom a istými finančnými úsporami, ktorí majú jasnú predstavu o ideálnej lokalite a type bývania.