Hypotéka TB Tatra banka

Hypotéka TB Tatra banka

Pokiaľ v najbližšom období zvažujete investíciu do bývania, istotne by ste mali k horúcim kandidátom úverov na bývanie zaradiť aj Hypotéku TB z Tatra banky. Pýši sa totižto víťazným titulom „Hypotéka roka 2015“ z prestížnej súťaže, ktorú organizuje Fincentrum a TREND a to už stojí za povšimnutie. K výsledku sa porota pozostávajúca z finančných expertov dospela na základe deviatich hodnotiacich kritérií ktorým bola pripísaná rôzna váha (zaujímali sa o výšku úroku, poplatky, LTV, možnosť mimoriadnych splátok, obľúbenosť, administratívu náročnosť, transparentnosť podmienok, ich flexibilitu a komplexnosť). Aká je teda hypotéka roka? Čo navyše ponúka oproti konkurencii?

Základné údaje o úvere

Hypotéka z Tatra Banky je klasickým hypotekárnym úverom, ktorý je možné použiť na financovanie investícií súvisiacich s bývaním, konkrétne na kúpu, výstavbu, rekonštrukciu, údržbu tuzemskej nehnuteľnosti, prípadne aj na splatenie predtým poskytnutého úveru na bývanie či ako kombináciu týchto účelov.

Na jeden, či kombináciu vyššie uvedených účelov môžete získať sumu od 10 000 € vyššie, pričom úver je možné získať až do 100 % z hodnoty založenej nehnuteľnosti. Výška úveru je samozrejme obmedzená aktuálnou finančnou situáciou klienta a jeho schopnosťou úver splácať.

Splácanie je možné rozložiť na obdobie od 4-30 rokov, pričom klient si sám vyberá lehotu splatnosti, podľa toho, aké vysoké mesačné splátky si môže dovoliť. Dostatočne dlhá lehota splatnosti umožňuje klientom nízke splátky.

Predpoklady pre získanie hypotéky

Za hypotekárny úver je potrebné ručiť tuzemskou nehnuteľnosťou. Pred podaním žiadosti je potrebné si dať nehnuteľnosť oceniť, pričom využiť môžete ohodnotenie bytu alebo rodinného domu interným znalcom Tatra banky. Banka zabezpečí znalecký posudok už do 24 hodín za poplatok 100 €. Takýto znalecký posudok však slúži iba pre interné potreby TB, to znamená, že ak si chcete dať vypracovať ponuku aj v iných bankách, budú to zbytočne vyhodené peniaze. Predložiť môžete aj posudok od vlastného znalca, pričom tento nesmie byť starší ako jeden rok. Nevýhodou je jeho vyššia cena, na druhej strane ho môžete použiť pri nezáväzných žiadostiach aj v iných bankách.

Po ohodnotení predmetnej nehnuteľnosti a jej akceptácie bankou je nutné zriadiť záložné právo na nehnuteľnosť nachádzajúcu sa na území SR a zápis záložného práva do katastra. Tatra banka však umožňuje úver čerpať už po potvrdenom návrhu na vklad záložného práva k nehnuteľnosti príslušným katastrom. Znamená to, že k peniazom z úveru sa dostanete oveľa skôr.

Ďalším základným predpokladom pre poskytnutie hypotéky je jej poistenie a vinkulácia poistného plnenia v prospech TB.

Online konzultácia

Pokiaľ chcete najlepšie podmienky hypotéky, určite sa nespoliehate len na jednu ponuku hypotéky, ale o podmienky sa zaujímate vo viacerých bankách. Ich obiehanie môže byť pomerne časovo náročné. Tatra banka, na rozdiel od konkurencie ponúka možnosť online konzultácie s hypotekárnym špecialistom cez internet. Parametre Vášho úveru tak môžete prediskutovať z pohodlia domova a na pobočku osobne zavítate, až keď sa rozhodnete podpísať žiadosť.

Možnosť zrýchleného splácania – oplatí sa?

tatra banka logo blackTatra banka medzi hlavné výhody uvádza možnosť zrýchleného splácania hypotéky. Podstatou zrýchleného splácania je skutočnosť, že klient (pokiaľ má zrýchlené splácanie aktivované) môže každý mesiac okrem štandardnej splátky poslať aj peniaze navyše – až do výšky trojnásobku mesačnej splátky. Akonáhle je služba zrýchleného splácania aktívna, úroková sadzba sa automaticky navýši o 0,3 % p.a. Konkurenčné banky spravidla umožňujú zrealizovať mimoriadnu splátku hypotéky aj mimo otočku úrokovej sadzby raz ročne až do výšky 20 % zo zostatkovej sumy – a navyše bez poplatku. Možnosť zrýchleného splácania sa tak oplatí jedine vtedy, ak ju budete pravidelne využívať a to v maximálnej možnej miere.

Podmienky

Žiadosť si môžu podať dospelé fyzické osoby s trvalým pobytom na Slovensku, ktoré majú čistý výpis z úverových registrov a ktoré preukážu dostatočnú solventnosť na splácanie úveru. Banka požaduje minimálny mesačný príjem v čistom 350 €.

Parametre

Názov banky Tatra banka a.s.
Názov produktu Hypotéka TB
Typ úveru hypotekárny úver
Min. objem úveru 10 000,00 €
Max. objem úveru – % z ceny nehnuteľnosti 100,00%
Splatnosť 4-30 rokov
Zabezpečenie tuzemskou nehnuteľnosťou
Úroková sadzba od (minimálna)
Fixácia 1 rok od 2,95 % p.a.
Fixácia 2 roky od 2,35 % p.a.
Fixácia 3 roky od 2,00 % p.a.
Fixácia 5 rokov od 2,35 % p.a.
Sankčná úroková sadzba +5,05 % p.a. k štandardnému úroku
Úroková sadzba pri zrýchlenom splácaní +0,3 % p.a. k štandardnému úroku
Poplatky
Poplatok za poskytnutie hypotéky 0,80 % z objemu poskytnutej sumy, minimálne zaplatíte 250 €, max. 950 €
Odhad ceny nehnuteľnosti znalcom Tatrabanky ohodnotenie bytu: 100,00 €ohodnotenie domu: 170 €
Podanie žiadosti o zmenu zmluvy zo strany klienta 110,00 €
Poplatok za predčasné splatenie a mimoriadnu splátka v čase zmeny fixácie úrokovej sadzby 0 €
Predčasné splatenie alebo mimoriadna splátka v období mimo termínu zmeny fixácie úroku 5 % z nesplatenej istiny
Navýšenie úveru 0,80 % z navyšovanej sumy, min. 250 €, max. 950 €
Zmluvná pokuta 300,00 €
Nezdokladovanie účelu, neplnenie zmluvných povinností 3 % z objemu poskytnutej sumy

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia