Hypotekárna kalkulačka

Hypotekárna kalkulačka

Hypotekárna kalkulačka je obľúbeným nástrojom ako si zistiť výšku mesačnej splátky. Systém funguje jednoducho – stačí zadať požadovanú výšku hypotekárneho úveru, počet rokov splácania a úrokovú sadzbu. Hypotekárna kalkulačka Vám po zadaní požadovaných údajov vypočíta mesačnú splátku, ale aj o koľko hypotéku počas celej splatnosti preplatíte.

Problémom týchto online úverových nástrojov je veľká nepresnosť. Nepočítajú totižto napríklad s poplatkami za poskytnutie hypotéku, s poplatkami za vedenie úverového účtu či dokonca so zmenou úrokovej sadzby na konci fixácie.

Na trocha lepšej úrovni, aj keď stále nepresne fungujú aj hypotekárne kalkulačky jednotlivých bánk. Tieto ponúkajú tiež len orientačný a nie záväzný výpočet. Po výpočte hypotéky teda každá banka informuje, že prepočet má len informatívny charakter, ktorý nie je záväzný ani pre klienta ani pre banku a že výsledné hodnoty sa môžu zmeniť. Kalkulačky niektorých bánk však počítajú už s presnejšími vstupnými dátami.

Pred samotným výpočtom je potrebné zadať výšku vášho čistého mesačného príjmu, výšku mesačného príjmu partnera / či partnerky a Vaše priemerné mesačné výdavky. Na základe týchto parametrov online aplikácia vypočíta Vašu približnú bonitu, na základe ktorej sa dozviete informáciu, ako vysoký úver môžete získať, aká by bola výška minimálnej mesačnej splátky a aká by mala byť minimálna hodnota založenej nehnuteľnosti. V prípade, že by ste chceli získať presnejší odhad, môžete do aplikácie doplniť niektoré dôležité údaje, ktoré majú význam vplyv na bonitu klienta – teda Váš vek, rodinný stav, počet vyživovaných detí a podobne. Taktiež si môžete vybrať lehotu splatnosti, dobu fixácie úrokovej sadzby, hodnotu nehnuteľnosti ktorá má byť predmetom záložného práva a samozrejme aj výšku úveru. Aj keď bude v tomto prípade výpočet o niečo presnejší, pre záväznú ponuku je potrebné osobne navštíviť pobočku vybranej banky. Po krátkom osobnom rozhovore s hypotekárnym špecialistom sa dozviete, na akú hypotéku máte nárok pri Vašom súčasnom príjme, podmienky na jej získanie ako aj presnú výšku úrokovej sadzby.

Potom sú tu ešte takzvané online porovnávače hypotekárnych úverov, ktorých výhodou je skutočnosť, že dokážu po zadaní základných parametrov vyfiltrovať ponuky všetkých hypotekárnych bánk, no opäť – údaje sú veľmi nepresné. Najmä tie slovenské nedisponujú systémom interného scoringu, takže výstupom je len odhadovaná výška úrokovej sadzby, spravidla tá minimálna.

Čitateľom portálu Finanza.sk ponúkame zatiaľ len základnú verziu hypokalkulačky so SME, ale pracujeme na vývoji novej, vylepšenej, ktorá poskytne čo najreálnejšie údaje.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia