Hypotekárna sezóna je v plnom prúde. V ktorých bankách môžete získať úrok pod dve percentá?

Hypotekárna sezóna je v plnom prúde. V ktorých bankách môžete získať úrok pod dve percentá?

Banky naďalej bojujú o nových klientov. Ponuky sú výhodnejšie ako nikdy predtým a o vlastnom bývaní môžu uvažovať aj ľudia, ktorí by pred pár rokmi získali hypotéku len veľmi ťažko. Priemerné úrokové sadzby hypoték s fixáciou na 5 rokov dosiahli v treťom mesiaci roka nový rekord: 2,62 % p.a. pre novo poskytnuté úvery. Pred šiestimi rokmi si pritom ľudia brali hypotéky s priemernou sadzbou 6,133 % p.a. (údaje NBS, za marec 2009, novo poskytnuté úvery na bývanie s fixáciou od 1-5 rokov).

Vďaka pádu priemerných úrokových sadzieb sú tak teraz splátky hypotéky oveľa prijateľnejšie

Ak ste si pred šiestimi rokmi vzali úver vo výške 70 000 €, so splatnosťou 25 rokov, platili ste zaň mesačne 457 €. Ak by ste si dnes vzali hypotéku s rovnakými parametrami, mesačne by Vás hypotéka stála len 318 €. (berúc do úvahy priemerné úrokové sadzby v marci 2015 a v marci 2009).

Ktoré banky ponúkajú menej ako dve percentá ročne?

hypotekarna sezona v plnom prudeNapriek posledným známym štatistikám trhového priemeru sa nájdu ponuky, ktorým sa medzičasom podarilo podliezť dvojpercentnú hranicu. Začiatkom jari odštartovali prvé akcie ktoré nenechali konkurenčnú odvetu na seba dlho čakať.

V apríli Prima banka spustila svoju akciu na hypotéku s trojročnou fixáciou, ktorú ponúka za úrok 1,80 % pre každého bez ohľadu na bonitu klienta (aj keď samozrejme záujemca musí preukázať, že príjem je dostatočný na splácanie) a bez ďalších iných podmienok ako využívanie bežného účtu, zasielanie príjmu na tento účet či povinné poistenie úveru. Pár týždňov na to „udrela“ Unicredit Bank s ponukou hypotéky od 1,49 % p.a. pri trojročnej fixácii. Na rozdiel od Prima banky spodnú hranicu úroku môžu získať len tí klienti, ktorí si zriadia U konto, ktorí ho budú aktívne využívať a ktorí si úver poistia.

Akciovú ponuku hypotéky s fixáciou na 3 roky má aj internetová mBank a to s úrokom vo výške 1,84 % p.a. Tá ju taktiež podmieňuje poistením úveru.

Pri sondovaní ponúk hypoték pod dve percentá sme nevynechali ani menšie banky, ktoré nemajú až také zvučné mená. Jarno-letná akcia Oberbank priniesla nižšie úroky hypoték. Konkrétne trojročnú fixáciu tam teraz vybavíte s úrokom od 1,85 % p.a. Konkrétna ponuka sa bude odvíjať od bonity klienta od výšky požadovaného úveru a od hodnoty založenej nehnuteľnosti.

O záujemcov o hypotéku sa v polovici mája rozhodla zabojovať aj Sberbank. Tá prišla s akciovou ponukou limitovaného úroku vo výške 1,89 % p.a (pri trojročnej fixácii). Možnosť lacnej pôžičky má však dve podmienky. Záujemca si musí zriadiť môjÚČETactive (pokiaľ ešte nie je majiteľom tohto bankového konta) na ktorý si musí zasielať pravidelný príjem vo výške minimálne 1,5 násobku mesačnej splátky. Pokiaľ chcete využiť aktuálne akciové ponuky, poponáhľajte sa. Spravidla končia koncom júna. Za čo najrýchlejšie vybavenie hypotéky hovorí aj skutočnosť, že ceny nehnuteľností na bývanie začali rásť. Priemerná cena nehnuteľností na bývanie na Slovensku sa v prvom štvrťroku 2015 zvýšila už tretí kvartál za sebou. Priemerne sa ceny zvýšili až o 8 € za m2 na 1226 €/m2 čo predstavuje medzikvartálny rast o 0,7 % a medziročne o 0,4 %. (údaje NBS)

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia