Hypotekárne leto v znamení nízkych úrokov

Hypotekárne leto v znamení nízkych úrokov

Úrokové sadzby úverov na bývanie klesajú takmer nepretržite už tri roky. Posledný rekord padol v máji, kedy priemerný úrok nových úverov na bývanie dosiahol 2,51 %, čo bolo o desatinu percenta menej ako v apríli. Za rekordne nízkymi sadzbami je politika lacných peňazí Európskej centrálnej banky ktorá tlačí úroky smerom nadol v nádeji, že naštartuje ekonomiku krajín eurozóny.

Podiel na nízkych úrokoch úverov na bývanie má aj konkurenčný boj bánk, ktorý v snahe získať nových dlžníkov ponúkajú akcie s podstatne lepšími úrokmi, ako je trhový priemer. Konkurencia hypotekárnych bánk je najviditeľnejšia počas jarných a jesenných mesiacov, no poskytovatelia úverov na bývanie nespia na vavrínoch ani počas uhorkovej sezóny. Skôr naopak. Jarné akcie sa predĺžili do konca leta a podaktoré pristúpili k zníženiu úrokov.

Aká je letná ponuka úverov na bývanie?

padaju percentaPrima banka predĺžila akciu hypotéky s úrokom 1,80 % pre každého (pri trojročnej fixácii) až do konca augusta. Ponuka platí pre všetkých, ktorí splnia podmienky banky pre poskytnutie hypotéky, bez ohľadu na bonitu či lokalitu nehnuteľnosti. Nie je naviazaná splnenie ďalších podmienok ako napríklad zriadenie účtu v PB či poistenie úveru. Pri splácaní z Osobného účtu (3,90 € mesačne) navyše odpustí poplatok za poskytnutie hypotéky (ktorý je inak 1 % z objemu poskytnutého úveru, min. 300 € ). Pri 5 r. fixe je úrok podstatne vyšší, až 3,20 % p.a.

Výhodou hypotéky z Prima banky je skutočnosť, že záujemcu s dostatočným príjmom na splácanie a s dobrou platobnou disciplínou nebudú čakať žiadne nepríjemné prekvapenia v podobe navyšovania propagovaného úroku.

Úroky v lete znižovala Sberbank. Tá pri trojročnej fixácii ponúka akciový úrok 1,89 % p.a. (max. LTV do 90 %). Ponuka platí do 31.8.2015. Na rozdiel od Prima banky, Sberbank akciový úrok podmieňuje poistením nehnuteľnosti, zriadením konta môjÚČETactive2 (5,99 € mesačne) na ktorý si musí klient zasielať príjem vo výške min. 1,5 násobku mesačnej splátky a zároveň vo výške min. 400 € mesačne.

Bezkonkurenčne najnižší úrok pri trojročnej fixácii má internetová mBank – len 1,54 % p.a. – platí pre úvery s LTV maximálne do 80 %. Pre jeho získanie je potrebné uzatvoriť poistenie mHypotéky . Uzatvorením poistenia získa klient 0,25 % zľavu z úrokovej sadzby. Výhodou je, že tento úver získate bez poplatku za poskytnutie. Navyše teraz je v akcii: pokiaľ podáte žiadosť do konca augusta, získate k hypotéke aj cestovný poukaz na dovolenku v hodnote 100 €.

Až do 30. septembra platí letná kampaň rakúskej Oberbank, v rámci ktorej môžu klienti získať úver na bývanie (FIX 3 roky) s úrokom od 1,85 % p.a.

Unicredit Bank úroky v lete mierne zvýšila – z pôvodných 1,49 % p.a. (čo bola doposiaľ najnižšia sadzba na trhu) na aktuálnych od 1,69 % p.a. pri trojročnej fixácii, pri poistení úveru a aktívnom využívaní účtu U konto alebo Konto PREMIUM v UniCredit Bank.

Najvýznamnejší poskytovatelia úverov na bývanie na tuzemskom trhu však zásadne ponuku v lete nemenili

Hypotéky s trojročnou fixáciou poskytujú VÚB, Tatra banka a SLSP svorne od 2 % p.a. a 5 ročné fixácie od 2,20 % p.a. (SLSP a VÚB) a Tatra banka od 2,35 % p.a.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia