Hypotéku pre mladých získa od apríla viac záujemcov

Hypotéku pre mladých získa od apríla viac záujemcov

Štátom dotovaná hypotéka pre mladých ľudí do 35 rokov bude od prvého apríla 2013 dostupnejšia pre viacero záujemcov. Zvyšuje sa totižto príjmová hranica na získanie hypotekárneho úveru o takmer 120 €, čo je za posledné obdobie najväčší nárast. Žiadosť o poskytnutie zvýhodnenej hypotéky až o tri percentuálne body si môžu podať záujemcovia do 35 rokov, ktorí v minulom roku v priemere zarábali až 1137,50 € v hrubom. Dôvodom zvýšenia príjmovej hranice je zvýšenie priemernej mzdy v národnom hospodárstve, ktorú zisťuje a zverejňuje Štatistický úrad SR.

byvanie pre mladych Za posledný kvartál minulého roka bola zistená priemerná mzda vo výške 875 €. Priemerná mzda za predminulý štvrťrok je základným faktorom pre vypočítanie maximálnej príjmovej hranice pre získanie nároku na úrokové zvýhodnenie, ktorá sa vypočíta z 1,3 násobku priemernej hrubej mzdy v národnom hospodárstve, to znamená že v druhom štvrťroku 2013 sa príjmová hranica na získanie hypotéky pre mladých zvyšuje zo súčasnej sumy 1019,20 € na 1137,50 €. V prípade, že žiadateľmi sú dve osoby – napríklad manželia, príjmová hranica sa zdojnásobuje a posudzuje sa spoločne, to znamená že pre dvoch žiadateľov je 2 275 €. Uvedená hranica platí pre minulý rok, takže v tomto roku môžu mať žiadatelia aj vyšší príjem. Príjmová hranica 1137,50 € bude platiť pre celý druhý kvartál, to znamená od 1.4. do 30.6.2013.

Hypotéku pre mladých je možné použiť na nadobudnutie nehnuteľnosti určenej na bývanie, na výstavbu alebo rekonštrukciu nehnuteľnosti. Úrokové zvýhodnenie o 3 % je možné získať maximálne do sumy 50 000 € a zároveň do 70 % hodnoty nehnuteľnosti. Zľavu vo výške 2 percentuálnych bodov poskytne klientovi štát a 1 % hradí banka. Hypotekárny úver je však možné získať aj vo väčšom objeme ako 50 000 €, ale úver nad túto sumu bude úročený štandardným úrokom ako pre klasických klientov banky (bez 3% zľavy). Úrokové zvýhodnenie je možné využívať po dobu maximálne 5 rokov, potom banka ako poskytovateľ hypotekárneho úveru stanoví novú sadzbu, ktorá bude o 3% vyššia. Aj keď štátna dotácia neplatí počas celej splatnosti hypotéky, aj tak je možné týmto spôsobom ušetriť počas piatich rokov tisícky eur.

ilustračný obrázok:profimedia.cz

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia