Ideálny čas na získanie hypotéky pre mladých: od apríla sa zvyšuje príjmová hranica

Ideálny čas na získanie hypotéky pre mladých: od apríla sa zvyšuje príjmová hranica

Druhý kvartál roka je obdobím, kedy má nárok na získanie hypotéky so štátnym príspevkom pre mladých najviac ľudí.

Od apríla do júna sa totižto príjmový strop (ktorý je jednou z podmienok pre získanie štátom dotovanej hypotéky) odvíja od priemernej hrubej mzdy v národnom hospodárstve za posledný štvrťrok predchádzajúceho roka, kedy priemernú mzdu navyšujú trináste platy a koncoročné odmeny.

Príjmová hranica sa zvyšuje o viac ako stovku

vbyalovanieŠtatistický úrad dnes zverejnil priemernú mzdu za posledný štvrťrok minulého roka, ktorá stúpla na 918 €. Príjmová hranica pre získanie hypotéky pre mladých sa vypočíta ako 1,3 násobok priemernej mzdy, takže príjmový strop žiadateľa sa od apríla 2015 zvyšuje na 1193,4 € oproti súčasným 1088,10 €. Záujemca o zvýhodnenú hypotéku s vekom do 35 rokov môže podať žiadosť (od začiatku apríla do konca júna) v prípade, že priemerný mesačný plat za minulý rok nepresiahol hranicu 1193,40 €. V prípade manželov je maximálna hranica príjmu dvojnásobná, teda 2386,80 €. Zárobky manželov sa posudzujú spoločne, takže jeden z partnerov môže zarobiť aj viac ako je príjmový strop pre jednotlivca, pokiaľ sa obaja zmestia do limitu 2386,80 €.

Záujemcovia o hypotéku pre mladých, ktorí splnia podmienku veku (vek v čase podania žiadosti nepresiahne 35 rokov + zmestiť sa do príjmového limitu) získajú zvýhodnené úročenie. Jeho výšku každoročne stanovuje zákon o štátnom rozpočte. Aktuálne platí celkové úrokové zvýhodnenie vo výške 3 % p.a., pričom 2 % dotuje štát a o jedno percento zníži úrokovú sadzbu hypotekárna banka.

Hypotéka pre mladých znamená úsporu na mesačnej splátke v desiatkách eur

Pri 50 tisícovej hypotéke so splatnosťou 25 rokov a s úrokovou sadzbou 0,5 % by vyšla mesačná splátka okolo 177 €, pri nedotovanej hypotéke až 250 €, čo znamená mesačnú úsporu až 73 €. Počas päťročnej splatnosti úspora na úrokoch predstavuje sumu 4380 €.

Trojpercentné zníženie úroku je možné získať najviac do sumy 50 000 €, no zároveň maximálne do 70 % z hodnoty založenej nehnuteľnosti. Pokiaľ Vám suma 50 000 € nebude postačovať na kúpu, respektíve výstavbu nehnuteľnosti, úver môžete získať aj vo väčšom objeme, všetko nad túto sumu sa však úročí štandardnou úrokovou sadzbou (nedotovanou).

Okrem nižšieho úroku aj iné benefity

Úrokové zvýhodnenie platí počas prvých piatich rokoch splácania. Pri splácaní hypoúveru pre mladých však existujú aj iné výhody, ako nižší úrok. Zákon stanovuje bankám povinnosť umožniť mladým hypodlžníkom znížiť splátky na polovicu alebo odložiť splátky istiny po dobu až dvoch rokov po narodení dieťaťa. Taktiež je možnosť zrealizovať mimoriadnu splátku hypotéky v akejkoľvek výške počas prvých piatich rokov bez poplatku. Pozor však na celkové predčasné splatenie do prvých štyroch rokov splácania – v takom prípade sa síce neplatí poplatok za predčasné splatenie (to je do piatich rokov bezplatné), ale klient musí vrátiť štátny príspevok a príspevok banky.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia