Infrasauny sú za skvelé ceny, no montáž budete musieť zvládnuť sami
Ceny infrasáun sa aktuálne pohybujú na historických minimách, domácu jednomiestnu zoženiete už za 600 EUR, cena dvojmiestnej začína na siedmych stovkách. Z predchádzajúceho vývoja sa dá predpokladať, že trend znižovania cien bude aj naďalej pozvoľna pokračovať.
V iných cenových pásmach sa pohybujú infrasauny na mieru (v závislosti od výrobcu, materiálu a veľkosti) za ktoré si dodávatelia pýtajú aj desať tisíc eur.
Jednotlivé časti si budete musieť vyskladať sami
Ak nepatríte k ľuďom ktorí si môžu neobmedzene vyhadzovať z kopýtka, istotne Vás budú zaujímať tie lacnejšie varianty, no počítajte s tým, že žiaden majster nepríde k Vám domov, aby Vám ju zmontoval. Svojpomocná montáž à la nábytok Ikea a priestorovo úsporná dodávka tovaru sú jedným z dôvodov, prečo si môžu ich predajcovia dovoliť ponúkať kvalitné výrobky za relatívne nízke ceny. Blahodárne účinky saunovania si tak môže užívať v pohodlí domova čoraz viac ľudí zo strednej vrstvy.
Potrebujte polhodinku času, zopár metrov štvorcových a skrutkovač
Na rozdiel od klasickej sauny, na sprevádzkovanie ktorej sú nevyhnutné stavebné zásahy, plne funkčnú infrasaunu môžete testovať v priebehu pol hodinky, záleží však od Vašej šikovnosti. Pokiaľ máte problém s montážou aj toho najzákladnejšieho IKEA stolíka, asi bude pre Vás svojpomocná montáž infrasauny neprekonateľným problémom. Väčšina aspoň priemerne zručných kutilov by s montážou nemala mať žiaden problém aj vďaka detailnému v slovenčine písanému návodu spolu s obrazovým znázornením jednotlivých krokov.
Akonáhle sa Vám infrasaunu podarí zmontovať, od jej priaznivých zdravotných účinkov Vás delia už len dva maličké kroky: zapojenie do elektrickej zásuvky a samotné zapnutie sauny.
Malý domáci wellness môžete umiestniť kdekoľvek v interiéri, podmienkou je však rovný povrch, aby neskôr nedošlo k narušeniu stability. Ak Vám nebude prekážať po estetickej a praktickej stránke, kľudne ju môžete umiestniť trebárs aj do obývačky. Z účelového hľadiska je však oveľa praktickejšie umiestnenie v kúpelni či v domácom fitness centre.
Blahodárne účinky na zdravie za pár centov na hodinu
Rýchla montáž a cenová dostupnosť nie sú jediné ekonomické výhody infrasauny. Oproti klasickej saune má aj oveľa nižšie prevádzkové náklady. Hodina relaxu v jedno až dvojmiestnej kabíne Vás vyjde približne na 20 centov.
Jej pravidelné využívanie pomáha pri prevencii, liečbe aj rehabilitácii rôznych zdravotných ťažkostí.
Mimoriadne pozitívne účinky boli preukázané pri liečbe kožných ochorení, ekzémov, akné, ale aj reumatizmu a artritídy. Infrasauna zlepšuje prekrvenie kože, prehrieva tkanivo do hĺbky, čo je perfektná prevencia celulitídy. Pokiaľ Vás problém pomarančovej kože už pekných pár rôčkov trápi, úplne sa ho síce nezbavíte, ale pravidelné infrasaunovanie Vám pomôže zmierniť nepríjemné estetické následky celulitídy. Veľmi vyhľadávané sú jej účinky na redukciu hmotnosti. Vďaka hĺbkovému teplu sa tukové tkanivo lepšie prekrvuje a tak dochádza k rýchlejšiemu spaľovaniu kalórií, podľa niektorých štúdií je možné za pol hodinku pobytu v kabíne spáliť až 600 kalórií. Neodškriepiteľné sú aj detoxikačné a relaxačné účinky. Má pozitívny vplyv na odstránenie celkovej stuhnutosti svalov a kĺbov, zmierňuje ich bolesti.
Historické okienko
Z historických prameňov vieme, že pozitívne účinky saunovania si ľudstvo užíva stovky rokov. Najstaršiu zmienku o saunách Slovanov máme vďaka zápiskom istého kupcu meno Ibrahim ibn Jákúb, pochádzajúcu z druhej polovice desiateho storočia. Tento obchodník vo svojich zápiskov z ciest popísal sauny Slovanov ako drevené búdky, ktoré mali v rohu kachle a nad nad nimi otvor v strope pre odchádzajúci dym. Vo vnútri boli tiež nádoby s vodou, ktorými sa rozpálené kachle polievali. Naši saunujúci sa predkovia mali k dispozícii aj trsy trávy a vetvičky na rozháňanie horúceho vzduchu. Para z nich mala odstrániť všetky stopy po vyrážkach či vredoch. V stredoveku sa už saunovanie tešilo veľkej obľube po celej Európe, ale nikde nebola taká dôležitá ako v severnej časti starého kontinentu. Pre Fínov vždy bola súčasťou každodenného života, miestom stretnutí a dlhých rozhovorov. Keďže sauna bola pravdepodobne aj hygienicky najmenej závadné miesto v dedine alebo v dome, používala sa aj pri pôrodoch.
Množstvo štúdii dokázalo, že potenie prečisťuje telo, posiľňuje imunitný systém, podporuje relaxáxiu svalov a celkovo prispieva k lepšiemu zdravotnému stavu.
Efektívnejšia ako klasická sauna
Na rozdiel od tradičnej sauny je infrasauna oveľa efektívnejšia, nakoľko infračervené žiarenie prehrieva telo do väčšej hĺbky až do 4 cm. Energia produkovaná infračervenými lúčmi vylučuje z tela až trojnásobne väčší obsah škodlivín v porovnaní s klasickou saunou a to pri oveľa nižšej teplote vzduchu (20-60 °C) na rozdiel od tradičných 90 – 100°C pri „klasike“. Aj preto ju môžu používať ľudia, ktorí by do fínskej ani nemohli vkročiť – napríklad takí kardiaci alebo astmatici. „Trik“ je v tom, že v kabíne infrasauny sa 80-90 % vyprodukovaného tepla vstrebáva telom a iba zvyšných 10-20 % sa rozptýli do priestoru kabíny, preto po celú dobu saunovania dýchate vzduch o teplote 20-60°C.