Interiérový dizajn: nutnosť alebo drahá zbytočnosť?

Interiérový dizajn: nutnosť alebo drahá zbytočnosť?

Dostali ste sa do štádia, kedy začínate rozmýšľať ako vyplniť priestor v prázdnom dome či byte? Uvažujete nad tým, aký typ podlahy vybrať či laminátovú alebo drevenú – akej farby a prevedenia, aký typ osvetlenia zvoliť…a zrazu zistíte, že skombinovať a vymyslieť jednotlivé väzby nie je zrovna jednoduché, aspoň nie pre človeka, ktorý sa interiérovým dizajnom profesionálne nezaoberá.

Vyznať sa v širokej ponuke nie je jednoduché…

Už len keď si predstavíte, aká je dnes na trhu široká škála podlahových krytín – plávajúce podlahy, rustikálne podlahy, charakteristické dubové drevo, tmavý orech či svetlý jaseň, pôsobivý merbau s červenkastým odtieňom či exotický teak…A to je len jedna položka v celom interiéri. Keď k tomu pripočítame milióny kombinácií nábytkových zostáv, materiálov, farieb, výber obkladov do kúpeľne, tak sa v tých všetkých kombináciách človek sám stratí. Preto je dobré mať odborníka, ktorý Vám pomôže sa zorientovať v jednotlivých materiáloch. To je však iba jedna z „úloh“ interiérového architekta.

Hriechy slovenských domácností

Pokiaľ si veríte a poviete si, že na interiérový dizajn veru peniaze vyhadzovať nebudete, ale domácnosť si zariadite „podľa seba“, musíte počítať s rizikom, že to dopadne ako vo väčšine slovenských domácností – nepremyslená koncepcia, jednotlivé kusy nábytku sa k sebe nebudú ani materiálovo ani farebne hodiť, vďaka čomu zaručene získate nevkusne pôsobiaci priestor, ktorý bude mať ďaleko od harmonického domova, o ktorom ste kedysi dávno snívali…A s pribúdajúcimi rokmi to môže byť ešte horšie! Ľudia si totižto zvyknú do bytu čosi prikúpiť – nábytok či doplnky, ktoré často nielenže neladia s existujúcim zariadením, ale dokonca nesedia ani po rozmerovej stránke. Možno ste to už počuli – sem by sa nám hodila komoda, tam by sa nám šikol menší botník…Niet sa potom čomu čudovať, že interiéry pôsobia chaoticky, stiesnene, majú množstvo maličkých miestností v ktorých sa človek cíti ako v klietke. Ale, dosť bolo strašenia, cieľom nie je Vás odradiť od nápadov, ako zariadiť Váš interiér, no skôr povzbudiť k tomu, aby ste si k vlastným predstavám prizvali aj odborníka.

Interiérový dizajn šetrí peniaze

Ak by sme sa teda vrátili k otázke z nadpisu článku, odpoveď by bola interiérový dizajn určite áno, ak je práca dobre odvedená určite sa nemusíte obávať zbytočne vyhodených peňazí.

Kvalitný návrh interiéru Vaše ťažko zarobené peniaze skôr šetrí.

Koľko krát si môžete dovoliť zariaďovať metódou pokus-omyl?

Pokiaľ niečo „skúsite“ bez toho, aby ste to najskôr videli na papieri a neskôr zistíte, že to nebol dobrý nápad, tak sa spravidla pristupuje k radikálnym riešeniam. Buď si budete musieť zvyknúť a pohľad na „pokus“ Vás vždy vytočí alebo pokus nákladne odstránite a nahradíte novým riešením s otáznym výsledkom. Otázka teda neznie, či interiérový dizajn áno alebo nie, ale skôr od koho.

Kedy odborníka s návrhom interiéru radšej vypoklonkovať

Pri riešení otázky bývania snáď ani neexistuje oblasť, v ktorej by bolo toľko samozvaných odborníkov – takých, ktorí si za svoje  rady nechávajú platiť. Takých, ktorí nadobudli presvedčenie o svojich odborných znalostiach interiérového dizajnu pri zariaďovaní svojho vlastného bytu nábytkom IKEA. Takých, ktorí si neváhajú vypýtať (bez faktúry, samozrejme!) 20 € za hodinu za doprovod po nábytkových obchodoch a rady typu – táto červená sedačka Vám obývačku krásne oživí! Ako bonus možno dostanete náčrt ako by mohol Váš interiér vyzerať vo free programe, ktorý je minimálne 10 rokov starý…A pokiaľ sa spýtate na vzdelanie v tejto oblasti, pyšne sa pochvália kurzom interiérového dizajnu (v rozsahu niekoľkých hodín). Pokiaľ si vyberiete takéhoto „odborníka“ tak návrh interiéru je skutočne drahá zbytočnosť – radšej tie peniaze miňte na niečo príjemné alebo užitočné.

Za toto peniaze nevyhadzujte! Príklad vizualizácie vytvorenej so zastaralým softwarom

zastaraly sw interier

Na obrázkoch nižšie je príklad, ako má vyzerať moderná vizualizácia (v takejto kvalite)

autor: http://arddigital.co.uk

navrh interieru obyvacka

kupelna navrh

Po ktorom ateliéri chňapnúť

Na druhej strane dizajnérskeho spektra stoja skutoční profesionáli s dlhoročnými skúsenosťami – vyštudovaní architekti so zmyslom pre estetiku a pre navrhovanie neopozeraných riešení. Tí majú za sebou niekoľko ročné skúsenosti, stovky zrealizovaných projektov, často publikujú v odborných časopisoch o bývaní a prednášajú študentom architektúry.

Tí najlepší, ktorým môžete bez obáv zveriť Váš interiér si môžu dovoliť také neštandardné postupy ako odmietnutie zákazníka iba preto, že sa s ním necítia byť na jednej vlnovej dĺžke alebo naopak spraviť niekoľko projektov bez nároku na odmenu či výrazne lacnejšie.

Cena? Vysoká, ale nebudete ľutovať ani cent

Interiérový dizajn od špičkového ateliéru však nie je lacná záležitosť. Ceny sa pohybujú od 15-35 € za m2. Pokiaľ budete mať správnu ruku na výber architekta, neoľutujete ani jedno vynaložené euro na projekt. Pozor, vysoká cena samozrejme neznamená, že ste natrafili na kvalitného človeka.

Interiér by mal niesť Vašu pečať

Návrh interiéru by mal pozostávať z niekoľkých fáz. V prvom rade by mal architekt zistiť Vaše požiadavky a predstavy. Každá domácnosť je originál, na vytváraní ktorého by ste mali spolupracovať Vy a Vaša rodina ako budúci obyvatelia a architekt ako odborník. Super dizajn sa nedá kúpiť, ten sa musí spoluvytvárať vzájomným dialógom architekta a investora. Nakoniec vy tam budete bývať, možno aj celý život, mali by ste preto mať istú predstavu, v čom sa cítite príjemne…

Akonáhle sú požiadavky investora jasné, pristúpi sa k návrhu dispozičného riešenia. V tomto štádiu sa môže „hýbať s priečkami“, môžu sa zamieňať miestnosti, posúvať dvere, otvárať priestor či vymýšľať vhodné miesto pre šatník…Dve malé, stiesnené miestnosti sa môžu vďaka predstavivosti architekta premeniť na vzdušný, reprezentatívny priestor.

Akonáhle dispozičné riešenie odsúhlasíte, ateliér sa pustí do vizualizácií Vášho interiéru, ktorých výsledkom je, že Váš budúci domov uvidíte na „fotografii“. Dnes sú vizualizačné programy také prepracované, že vizualizácia od renomovaného ateliéru je na nerozoznanie od skutočnej realizácie (viď foto vyššie). Pokiaľ architekt nedokáže dodať vizualizácie min. v takej „fotografickej“ kvalite, pravdepodobne za veľa stáť nebude…

Nech sa páči, vstúpte do predsiene a poprechádzajte sa po Vašom byte

Čerešnička na torte? Virtuálna prechádzka zariadeným domom či bytom, ktorá Vám poskytne veľmi reálnu predstavu, ako to bude u Vás doma (možno už aj za pár mesiacov) vyzerať. Pokiaľ s niečím nie ste stotožnený – kus nábytku, typ osvetlenia, kuchynské dosky, farba dreva…skrátka akúkoľvek nezrovnalosť hneď Vášmu architektovi oznámte.. Do vizualizácie sa dajú Vaše pripomienky ľahko zapracovať – veď v podstate na to sú, aby ste videli viacero možností nielen farebných ale aj materiálových, aby ste sa vedeli správne rozhodnúť a aby sa Vám neskôr dobre bývalo…

Dobrá rada pri výbere ateliéru? Pýtajte si referencie, prezrite si vizualizácie od predchádzajúcich klientov. Vyzerajú ako skutočné fotografie? Páčia sa Vám? Ste nadšený? Ak ste odpovedali kladne, tak ste práve našli človeka, s ktorým ste po estetickej stránke na jednej vlnovej dĺžke a vynaložené peniaze nebudete ľutovať.

Ak si pri ukážkach prác poviete „nič moc“ „okukané“, „to ste kreslili vo worde?“ alebo za „toto platiť nebudem“ asi Vám intuícia napovie, že sa treba ísť „o dům dál “…

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia