Internát alebo prenájom?

Internát alebo prenájom?

Približne v polovici Septembra začína väčšine vysokoškolákov nový semester čo pre cezpoľných študentov znamená najvyšší čas zohnať si ubytovanie. „Cépečkári“, pokiaľ v študijnom meste nemajú rodinu ktorá by im bola ochotná poskytnúť ubytovanie, majú spravidla dve možnosti: internát alebo prenájom. Koľko študentov, toľko chutí, skúseností a názorov. Kým jeden si nevie vynachváliť bujarý spoločenský život na intráku, iný nedá dopustiť na súkromie, kľud a pohodlie ktoré poskytuje prenajatý byt. Čo by ste mali vedieť predtým, než sa nasťahujete?

Keď rozhodujú financie

Nezanedbateľnú rolu pri rozhodovaní, kde stráviť najbližšie mesiace – na internáte alebo v prenajatom byte, bezpochyby hrajú financie. Ubytovanie na internáte je cenovo oveľa dostupnejšie – v priemere zaň zaplatíte od 50-70 € mesačne, v závislosti od študijného mesta, počtu osôb ubytovaných na izbe a vybavenia. Pre lepší prehľad o cenách internátov sme spravili porovnanie vybraných študentských domov vo významných univerzitných mestách.

Názov internátu / mesto Cena za jednolôžkovú izbu / mesiac Cena zadvojlôžkovú izbu / mesiac Cena zatrojlôžkovú izbu / mesiac
Vysokoškolský internát Družba Bratislava 68,39 €(s internetovou prípojkou) 64,07 €(s internetovou prípojkou)
Átriové domy Bratislava (samostatné izby, sociálne zariadenie spoločné na chodbe) nezrekonštruované bloky 68,25 € (s internetom) 52,50 € (s internetom) 47,25 € (s internetom)
Átriové domy Bratislava (zrekonštruované jadro aj izby, bunkový systém, sociálne zariadenie na bunke) 73,50 € (s internetom) 68,25 € (s internetom)
ŠD Prokopa Veľkého 41 44,80 €Poznámka: cena 77,10 € / lôžko v zrekonštruovaných blokoch Blok D, E, F 37,60 €
Študentský domov Jedlíková 5, Košice Študenti TUKE a UPJŠ: 44 € (za mesiac september), 63€ (za mesiac október – jún)Ostatní študenti: 56 € (september), 80 € (október – jún)
ŠD1 UMB, Banská Bystrica 54,00 € 51,00 €
Študentský domov UKF Zobor, Nitra 0,00 € 0,00 €
Študentský domov 17. novembra, Prešov 50,00 € 45,00 €
Študentský domov Námestie mládeže, Prešov 50,00 € 45,00 €
Ubytovací komplex Hliny V, Žilina 57,00 € 46,00 € 46,00 €
Študentský domov Miloša Uhra, Trnava 53,00 € 44,00 €
Študentský domov UCM, Trnava 50,00 € za celý mesiac (október – jún), 25 € za necelý mesiac (september) 50,00 € za celý mesiac (október – jún), 25 € za necelý mesiac (september)
Internát Ľudovíta Štúra, Študentská 27 (Bariny), Zvolen 55,00 €

Poznámka: V prípade, že študentský dom ponúka izby vo viacerých cenových reláciách, uvedené sú tie vyššie.

zdroj: mlynska-dolina.sk

zdroj: mlynska-dolina.sk

Drahšie vychádzajú zrekonštruované izby so sociálnym zariadením na bunke a s internetovou prípojkou. Nedeliť sa o spoločné WC a sprchu na chodbe s ďalšími päťdesiatimi študentami je „luxus“, za ktorý si každý tých pár eur mesačne navyše rád priplatí…

Pokiaľ vystihnete dvojlôžkovú (prípadne jednolôžkovú) izbu, ktorá prešla rekonštrukciou a dokonca máte aj vlastnú kúpeľňu, môžete si zatlieskať: na najbližší rok máte postarané o síce skromné, no čisté a najmä lacné ubytovanie.

Tým, ktorým sa neušla izba v zrekonštruovaných blokoch sa musia zmieriť s horším životným štandardom – tvrdou realitou väčšiny slovenských internátov býva staré, zdemolované vybavenie, ktoré pamätajú ešte rodičia dnešných študentov. A tak pokiaľ nie je iná možnosť ubytovania a človek chce bývať aspoň trochu dôstojne, nezostáva nič iné iba sa buchnúť po vrecku, nakúpiť čistiace prostriedky, saponáty, handry a izbu dať trochu „do pucu“. Nejeden nový obyvateľ intráku sa pri pohľade na vyfasovanú izbu rozhodne trochu ju zútulniť novým náterom.

Skutočne, pri prehliadke nezrekonštruovaných internátnych izieb nie je študentom čo závidieť. Napriek tomu by s nimi mnohí všetkými desiatimi menili.

Šance získať internát sú nižšie ak bývate do 100 km od školy

O tom, či internát dostanete rozhoduje okrem kapacity aj vzdialenosť od trvalého bydliska. Každá škola má svoje podmienky, môže sa teda stať, že budete dochádzať, aj keď je miesto Vášho bydliska vzdialené 100 km. Niektoré školy berú do úvahy študijný priemer, iné zvýhodňujú prvákov či študentov s nepriaznivým zdravotným stavom. Konkrétne informácie sa dozviete na webových stránkach univerzity, prípadne sa obráťte na študijné oddelenie.

Pokiaľ ste so žiadosťou o internát neuspeli v prvom kole, nevešajte hlavu, šťastie môžete skúsiť aj koncom septembra, respektíve začiatkom októbra – niektorí si totižto štúdium rozmyslia a nakoniec do školy nenastúpia, takže po nich zostanú voľné kapacity na internáte.

Pokiaľ neuspejete ani po začiatku semestra, nezostáva Vám nič iné, iba si hľadať prenájom. Existuje však pomerne široká skupina študentov, ktorá tento typ ubytovania preferuje a na internát by ste ich nedostali ani párom volov. Chcú sa normálne vyspať, mať súkromie a to sa pri častých flámoch na intráku s „papierovými stenami“ príliš nedá. Za blahodárny kľud a pohodlie ktoré poskytuje prenájom sú ochotní aj podstatne viac zaplatiť. Cena prenájmu závisí od lokality, veľkosti a stavu bytu. Len máloktorý študent si môže dovoliť prenajímať celý byt, preto sa z finančného hľadiska oplatí dať dokopy partiu 3-5 ľudí a prenajať si dvoj či trojizbák. Mesačné náklady budú síce o niekoľko desiatok eur vyššie s porovnaní s ubytovaním na internáte, no pohodlie bude neporovnateľne vyššie.

Už len možnosť mať vlastnú kuchyňu s plným vybavením, čistú kúpeľňu s práčkou / sušičkou, či obývačku s TV spraví podstatný rozdiel v životnom komforte.

Nepochodili ste so žiadosťou o internátnu izbu a potrebujete cenovo dostupné bývanie?

Ďalšou častou využívanou alternatívou je podnájom. Jedná sa o lacnejšiu variantu bývania – strechu nad hlavou tak zaručene aj vo väčšom meste dostanete do 100 €. Na druhej strane prichádzate o pocit súkromia, ktorý poskytuje samostatné bývanie. Pri prenájme obývate celý byt na základe nájomnej zmluvy, pri podnájme máte k dispozícii iba jednu izbu a o kuchyňu a kúpeľňu sa musíte deliť s nájomcom.

Read more

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

V súčasnosti sa Slováci tešia mimoriadne priaznivým podmienkam poskytovania hypoték. Tretí mesiac roka prepísal niekoľko rekordov – priemerná úroková sadzba novo poskytnutých úverov na bývanie klesla na neuveriteľných 1,95 % p.a., pričom po prvý krát v histórii bola pokorená magická, dvojpercentná hranica. Nikdy predtým sa nedal nový úver na bývanie

By Redakcia