Investičné zlato

Investičné zlato

Uvažujete nad kúpou fyzického zlata z dôvodu, že chcete ochrániť svoje peniaze alebo zvýšiť ich hodnotu? Nie ste sám. Stále viac Slovákov ukladá svoje úspory do zlata. Banky a obchodné firmy, ktoré predávajú takzvané investičné zlato v podobe tehličiek alebo mincí nemajú o nových klientov núdzu. Zlato sa nekupuje len v objemoch desiatok tisíc eur, ale záujem oň majú aj malí a strední investori. Dôvodom nakupovania zlatých tehličiek a mincí je ochrana majetku pred znehodnotením peňazí. Odborníci odporúčajú držať minimálne 5 % majetku v zlate. Ak ste sa o investičné zlato zaujímali, viete, že sa nejedná o návod na rýchle zbohatnutie, ale je to skôr dlhodobá investícia vhodná pre každého, kto chce uchovať hodnotu svojho majetku a kto chce diverzifikovať investičné riziko. Nákup zlata je teda investíciou, ktorá nesmie chýbať v portfóliu žiadneho prezieravého investora – v prípade krízy, vážnych ekonomických problémov či dokonca vojnového konfliktu Vám môže zlato „zachrániť krk“. Pri nákupe sa môžete rozhodnúť pre zlaté tehličky alebo mince rôznych veľkostí prípadne pre kombináciu viacerých veľkostí. Najväčší záujem je o tehličky o hmotnosti 1 trójskej unce (31,103 gramu), dobre sa predávajú aj 100 či 250 gramové tehličky. Napriek nedávnemu prepadu ceny zlata záujem oň vôbec neochladol. Skôr naopak – ukázalo sa, že pokles cien sa využíva k ďalšiemu nákupu. Tí, ktorí podľahli zlatej horúčke sa totižto riadia vývojom cien za posledných 12 rokov, kedy cena zlata až na malé poklesy rástla – viď graf nižšie. Dôvodom rastu bola globálna ekonomická kríza, obavy z rastu inflácie a preferencie investorov sa začali odkláňať od rizikových aktív.

Graf – vývoj ceny zlata za posledných 20 rokov (v USD za uncu)

cena zlata za poslednych 20 rokov

Akokoľvek lákavo vyzerajú štatistiky z predchádzajúceho obdobia, nehovoria nič o budúcom vývoji. Preto ak sa rozhodnete investovať do zlata, nemôžete počítať s garantovaným ziskom. Cenu zlata totižto určuje ponuka a dopyt, teda to, či je ho niekto v danú chvíľu ochotný predať a druhý zas kúpiť.

Pozor na šikovných obchodníkov…

Preto neverte žiadnemu distribútorovi, ktorý Vám bude rozprávať, že cena zlata nikdy neklesá, že stále rastie a že v dnešnej neistej dobe je jedinou istotou práve drahý kov. Takýto distribútor má silnú motiváciu a tou je vysoká prirážka – niekedy až o 20 až 50 % oproti bežnej cene, ktorá sa udáva v trójskych unciach (trójska unca je tradičná – anglická jednotka hmotnosti ušľachtilých kovov). 1 trójska unca sa rovná 31,103 gramu. Distribútori cenu zo zásady uvádzajú v gramoch a v eurách a málokto si prepočíta rozdiel. Takýmto spôsobom lákajú peniaze od neznalých zelenáčov za mastné provízie, ktorí nevedia, že zlato si môžu oveľa výhodnejšie kúpiť „napriamo“ napríklad z rakúskej mincovne (muenzeoesterreich.at) alebo od ProAurum.at. Množstvo slovenských obchodníkov nakupuje priamo z týchto zdrojov a slovenským záujemcom pritom ponúkajú to isté s vysokou prirážkou.

 

Viete kde zlato predáte?

Ešte predtým, než sa rozhodnete si mincu alebo tehličku objednať, mali by ste zamyslieť nad tým, ako ju v prípade potreby speňažíte. Neexistuje totižto žiadne miesto, kde by ste mohli ako fyzická osoba prísť a povedať mám na predaj jednu hodnotnú 1 uncovú mincu Wiener Philharmoniker priamo z rakúskej mincovne. Stála ma presne 1111 €, predávam za 1500 €. Svoj zlatý poklad môžete skúsiť predať akurát tak na niektorom z inzertných portálov alebo v zlatníctve – počítajte však s tým, že zlato predáte s najväčšou pravdepodobnosťou oveľa horšie ako ste ho kúpili – až na výnimočné situácie, kedy sa zlato skupuje vo veľkom. Mincu môžete použiť ako platidlo, ale jej hodnotu bude udávať číslo na nej vyrazené a nie aktuálna hodnota zlata. Banky tiež ponúkajú odkup zlata, samozrejme za takú cenu, aby to bolo pre nich výhodné a túto službu často ponúkajú iba vybraným privátnym klientom. Subjektov, ktoré ponúkajú výhodný odkup je ako šafránu a ak aj na takú natrafíte, počítajte s relatívne vysokými poplatkami pri spätnom predaji.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia