Invia.sk a iné porovnávače cien zájazdov: dá sa na nich ušetriť?

Invia.sk a iné porovnávače cien zájazdov: dá sa na nich ušetriť?

Stovky cestovných kancelárií ponúkajú tisícky zájazdov do blízkych či vzdialených destinácií. Ako sa však zorientovať v tak bohatej ponuke? Istotne uznáte, že obehať si všetky cestovné kancelárie je z časového hľadiska nemožné. Ak by ste sa aj o to pokúsili, bolo by to veľmi nepraktické a pravdepodobne by Vám „pretieklo“ pomedzi prsty veľa zľavnených pobytov na poslednú chvíľu – kým by cestovná kancelária A mala v ponuke lákavý 8 dňový letecký zájazd do Španielska za 500 € s polpenziou v trojhviezdičkovom hotely, pri zisťovaní ponuky konkurencie by mohlo byť „Španielsko za 500 €“ vypredané. Našťastie, dnešná doba hrá do karát lovcom bezkonkurenčných cien. Najlepším pomocníkom pri vyhľadávaní vytúženej dovolenky podľa individuálnych požiadaviek je internet.

Na jednoduché zorientovanie sa v bohatej ponuke zájazdov slúžia porovnávače cien

dovolenka, moreIch základnou myšlienkou je šetriť dovolenky chtivým ľuďom čas. Porovnávač cien zájazdov je v podstate webová aplikácia, ktorá pomocou vopred nastavených krirérií – filtrov vyselektuje z tisíciek zájazdov taký, ktorý spĺňa požiadavky a predstavy klienta. Na Slovensku je najznámejší porovnávač zájazdov Invia.sk. Za 10 rokov pôsobenia na tuzemskom trhu využilo služby portálu až jeden milión klientov. Táto internetová cestovka so zvučným menom sa právom označuje ako najväčší online predajca zájazdov. Aby bolo jasné – nejedná sa o agentúru, ktorá by predávala „vlastné“ zájazdy. Naopak, ponúka dovolenky, ktoré organizujú iné cestovky.

Na svojich webových stránkach www.invia.sk aktuálne ponúka vyše 2 200 000 zájazdov od viac ako 300 cestovných kancelárií a to nielen domácich, ale aj zo susedného Rakúska a Českej republiky. Každý si z nich môže vybrať – stačí zadať Vaše preferencie – krajinu, mesto alebo oblasť, termíny, dĺžku pobytu, úroveň hotela, stravovanie (bez stravy, iba s raňajkami, iba s večerou, polpenzia, plná penzia, all inclusive, ultra all inclusive), doprava (vlastná, autobus, letecká, kombinovaná) a typ zájazdu.

Čím máte konkrétnejšiu predstavu, tým viac budú vyfiltrované ponuky „šité na mieru“

Na to, aby ste ste našli a zakúpili zájazd však nemusíte detailne vyplniť všetky polia. Nemusíte dokonca vyplniť žiadne pole, ale aby ste sa potom nestratili v ponuke vyše dvoch miliónov zájazdov, je dobré, ak máte aspoň približne jasno v tom, čo hľadáte (minimálne približný termín odchodu a príchodu) a vo výbere destinácie.

Filtrované ponuky potom môžete radiť podľa ceny, najpredávanejšieho zájazdu alebo najlepšieho hodnotenia.

Keď čas sú peniaze

Je jasné, že Invia.sk a podobné porovnávače cien zájazdov cestovných kancelárií (napríklad Verne.sk alebo dovolenka.sme.sk) šetria čas – klienti nemusia osobne navštevovať pobočky cestovných kancelárií a listovať v katalógoch, ktoré sú spravidla rôznym spôsobom koncipované. Otázkou ale zostáva, či šetria aj peniaze. Čo sa týka ceny zájazdov ponúkaných prostredníctvom portálu Invia.sk, nakúpite ich presne za rovnakú cenu ako v cestovnej kancelárii. Invia si teda nič „nenadhadzuje“ a berie iba províziu za sprostredkovanie predaja, ktorú jej vyplatí CK. Zákazník tak nič nestratí po finančnej stránke – za zájazd zaplatí presne toľko, ako keby ho objednal „napriamo“ cez vybranú CK. Lacnejšiu cenu (pri konkrétnom zájazde) tak nezíska, na druhej strane môže porovnávať tisícky pobytov a dovoleniek. Čím väčší je výber, tým väčšia šanca na nájdenie cenovo dostupnej dovolenky podľa preferencií, čo v končenom dôsledku môže ušetriť aj stovky eur.

Najviac sa však dá ušetriť, keď sa kupuje zájazd tesne pred odchodom – takzvané last minute alebo super last minute zájazdy, ktoré majú z pôvodnej cenovky až 20 – 30 % dole. Ponuku výhodných last minute zájazdov nájdete aj v Invia.sk. Najčastejšie sa objavujú destinácie ako Grécko, Egypt, Tunisko, Turecko, Bulharsko, Chorvátsko alebo Taliansko, dokonca nechýba ani exotika – Kuba, Thajsko, Kapverdy, Bali, Mexiko… Pokiaľ ste rozhodnutý narýchlo si pobaliť kufre a absolvovať dovolenku na poslednú chvíľu, oplatí sa zaregistrovať na newsletter Last Minutie Invia. Emailom Vám potom budú chodiť ponuky presne podľa Vami zadaných požiadaviek.

Za dovolenku vo vlastnej réžii zaplatíte spravidla najmenej

Pokiaľ si však nepotrpíte na organizované zájazdy, môžete skúsiť naplánovať dovolenku na vlastnú päsť. Vo väčšine prípadov Vás vyjde lacnejšie ako organizovaný zájazd s cestovkou – samozrejme berúc do úvahy to isté miesto, dopravu, hotel aj stravovanie.

Ideálne je najskôr zájazdy porovnať prostredníctvom porovnávača a potom skúsiť vybranú dovolenku naceniť vo vlastnej réžii.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia