Jazykové pobyty v zahraničí: investícia, ktorá sa Vám niekoľkonásobne vráti

Jazykové pobyty v zahraničí: investícia, ktorá sa Vám niekoľkonásobne vráti

V dnešnej dobe ovládať minimálne jeden svetový jazyk je povinnou výbavou každého človeka, kto sa chce dobre zamestnať. Všetky lepšie firmy požadujú aspoň komunikatívnu znalosť angličtiny, mladý človek však dokáže nájsť na Slovensku uplatnenie aj s nemeckým jazykom, francúžštinou a španielčinou.

Zarážajúce však je, že napriek skutočnosti, že cudzie jazyky sa povinne učia od tretieho ročníka základnej školy a počas celého stredoškolského štúdia, len mizivé percento študentov ovláda jazyk na dobrej úrovni. Ako vždy problémom sú financie, v tomto prípade chýbajúce peniaze na lepšie ohodnotenie učiteľov. Tí, ktorí ovládajú cudzí jazyk na dobrej úrovni sa môžu bez problémov zamestnať v súkromnej firme, robiť preklady alebo viesť jazykové kurzy v súkromných školách za dvojnásobný plat ako by si zarobili učením na základnej či strednej škole. Potom deti učia buď úplní nadšenci, ktorí túto prácu vykonávajú nie pre peniaze, ale preto, že to berú ako svoje poslanie (čo predstavuje mizivé percento všetkých učiteľov) alebo potom nekvalifikovaní ľudia, ktorí sa nedokážu uplatniť nikde inde a tak sú radi, že majú stále zamestnanie aj keď málo platené. Ako príklad uvediem nemenovanú učiteľku nemčiny na gymnáziu ktorá si bežne vymýšľala nemecké slovíčka – napríklad mašľu nazvala „Maschlen“ a takýchto prešľapov bolo nespočetne veľa. Určite nie je jediná, ktorá má takýto svojský spôsob výučby.  V prípade, že Vám skutočne záleží na tom, aby ste aspoň jeden svetový jazyk ovládali na dobrej úrovni, pri takomto „kvalitnom vzdelaní“ sa potom musí zameškané doháňať rôznymi jazykovými kurzami. To však zďaleka nie je jediný spôsob, ako sa naučiť cudzí jazyk…

V zahraničí sa na Vás budú slovíčka „lepiť“ najrýchlejšie…

pohodove studiumKaždým rokom stále viac a viac (najmä mladých) ľudí objavuje čaro a efektivitu jazykových pobytov v zahraničí. Vďaka neustálemu kontaktu s domácimi sa jedná o najrýchlejšiu cestu, ako sa zdokonaliť v cudzom jazyku, rozšíriť si slovnú zásobu a získať prax v hovorenom slove – skrátka prelomiť jazykovú bariéru. Efektivita intenzívnych dvoj až trojtýždňových kurzov v zahraničí sa nedá porovnávať s ročným štúdiom na Slovensku, pričom cenovo sa nejedná o závratnú čiastku. Vysoká efektivita jazykových pobytov je daná najmä úplnou koncentráciou na štúdium bez rušivých vplyvov každodenných povinností. Rozširovanie slovnej zásoby je urýchlené aj neustálym kontaktom s cudzím jazykom, ktorý sa nekončí jazykovým kurzom, ale nasávate ho prakticky neustále – či už večer v reštaurácii s novými priateľmi z kurzu, alebo pri nakupovaní v obchodoch. Jazykové pobyty využívajú najmä mladí ľudia do 35 rokov, ktorí chcú spojiť príjemné s užitočným. Dosť letia pobytové kurzy v prímorských destináciách (Malta, Mallorca, Taliansko, Španielsko, Portugalsko), ktoré množstvo ľudí nahrádza za klasické dovolenky pri mori. Najmä v letných mesiacoch majú takéto pobyty skôr charakter dovolenky ako prísneho štúdia. Určite však každý bude súhlasiť s tým, že je príjemnejšie slovnú zásobu absorbovať na pláži s vychladeným drinkom v ruke ako v školskej lavici. Poskytovateľov takýchto zájazdov je aj na malom slovenskom trhu dosť veľké množstvo. Najviac krajín a zájazdov má však v ponuke Student Agency.

Aby bolo štúdium čo najefektívnejšie, každý účastník musí absolvovať vstupný test na základe ktorého sa vyhodnotí aktuálna úroveň jazyka, podľa ktorej sa študenti delia do skupín. Okrem úrovne jazyka sa delia účastníci kurzov aj podľa veku. Pre mladšie ročníky od 12-17 rokov sú určené juniorské jazykové pobyty a dospelí sú v ďalších skupinách.

Ubytovanie

Ubytovanie počas jazykového pobytu v cudzine zabezpečuje spravidla agentúra, ktorá Vám kurz predala, no nikde nie je napísané, že by ste si ubytovanie nemohli zabezpečiť samostatne. Najmä vtedy, ak máte v danej krajine priateľov, ktorí sú ochotní Vás na pár týždňov „prichýliť“. V prípade, že máte takúto možnosť, nezabudnite o tom agentúru vopred informovať, aby ste ubytovanie neplatili dvojmo. Podľa preferencií účastníka, dokáže agentúra zabezpečiť ubytovanie v hotely, hostely, v rodine alebo na internátoch. Ubytovanie v hotely je najdrahšie, no na druhej strane aj najpohodlnejšie, najmä ak si potrpíte na súkromie a na dostatok vlastného priestoru. Na internátoch tiež nie je vylúčená vlastná izba – záleží od aktuálnej obsadenosti (najčastejšie sa však spí po dvoch – troch), no treba počítať so zvýšenou hlučnosťou. Ak natrafíte na nejakých „party maniakov“ tak verte tomu, že sa niekoľko týždňov poriadne nevyspíte.

Ubytovanie v rodine má tú výhodu, že môžete s domácimi neustále komunikovať v cudzom jazyku, vďaka čomu posilníte efekt jazykového kurzu, a to je predsa hlavný dôvod, prečo ste sa rozhodli niečo takéto absolvovať. Ako bonus k tomu vychádza ubytovanie v rodine cenovo najvýhodnejšie. Na druhej strane, aj táto možnosť má svoje nevýhody – budete sa musieť prispôsobiť chodu domácnosti, nehovoriac o tom, že ak si s členmi rodiny nesadnete, pravdepodobne na jazykový pobyt nebudete mať príliš príjemné spomienky. Preto je vhodné si predtým overiť referencie na danú rodinu – buď prostredníctvom agentúry ale úplne ideálne od ľudí, ktorí boli predtým ubytovaní v tejto rodine.

Do ktorej krajiny sa vybrať?

V prvom rade si musíte ujasniť, v ktorom jazyku sa chcete zlepšiť. Cieľovú destináciu si potom vyberáte podľa toho, v ktorej krajine je požadovaný jazyk úradným.

Najčastejšie sa stretnete s ponukou jazykových pobytov v nasledovných krajinách:

Jazyk Krajina
Angličtina Veľká Británia, Írsko, Malta, USA, Kanada, Austrália
Nemčina Rakúsko, Nemecko
Francúžština Francúzsko, Kanada (Québec)
Španielčina Španielsko
Taliančina Taliansko

Ako vidno z tabuľky, prevažujú najmä európske krajiny, ktoré sú aj najlacnejšie (z dôvodu relatívne nízkych nákladov na prepravu). Ak sa rozhodnete pre európsku destináciu, jazykový pobyt sa dá absolvovať aj za dva týždne. Pre lepší efekt sa však odporúča dĺžka minimálne 3, ideálne 4 týždne.

Voľný čas

Keďže jazykové pobyty v zahraničí nie sú len o štúdiu, ale aj o zábave, agentúry zvyknú pre klientov pripravovať množstvo sprievodných a kultúrnych akcií. A tak môžete po „škole“ navštevovať múzeá, galérie, divadelné predstavenia, ísť na koncert svojej obľúbenej skupiny alebo navštíviť okolité mestečká. Program je vždy bohatý a nudiť sa isto nebudete.

Cena

Cena jazykového pobytu v zahraničí sa odvíja od viacerých faktorov – cieľovej krajiny, mesta, v ktorom sa bude viesť výučba, typu ubytovania (hotel, rodina, hostel, internát), ďalej od toho, či je v cene zahrnutá strava a od typu dopravy (leteckej či autobusovej). Taký dvojtýždenný kurz v rámci Európy vrátane ubytovania a dopravy vyjde na 600-700 € (zhruba takéto cenové relácie môžete vávať v Anglicku, Írsku, na Malte, Cypre, v Nemecku, Rakúsku, Španielsku a Taliansku). Podstatne drahšie sú vzdialenejšie destinácie – ak sa chcete ísť pozrieť do USA, napríklad do New Yorku na 2 týždne, tak si začnite šetriť- dvojtýždňový jazykový pobyt v USA Vás bude stáť minimálne 1200 €. Drahšie sú tiež Austrália, Nový Zéland či Kanada (z dôvodu vyššej ceny letenky).

Každopádne si môžete byť istý, že to budú veľmi dobre investované peniaze. Okrem toho, že na chvíľu vypadnete z každodenných povinností sa aj veľa naučíte a spojíte tak príjemné s užitočným.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia