K peniazom zo stavebka sa dostanete kedykoľvek, no počítajte s pokutou a možnou stratou štátnej prémie

K peniazom zo stavebka sa dostanete kedykoľvek, no počítajte s pokutou a možnou stratou štátnej prémie

Človek nikdy nevie, kedy mu môže život pripraviť neočakávané výdavky alebo vážne životné situácie, ktoré vyžadujú finančnú injekciu. Pokiaľ patríte medzi tých, ktorí si časť peňazí odkladali „bokom“ či už na sporenie, termínovaný vklad alebo ste na tento účel využívali stavebné sporenie, v prvom rade Vás bude zaujímať odpoveď na otázku, či je možné peniaze vybrať aj pred vypršaním dohodnutej viazanosti. Platí, že sporiteľ sa môže k svojim peniazom dostať kedykoľvek, no musí počítať so sankciami či poplatkami. Každopádne je predčasný výber úspor lepšie riešenie ako brať si úver…

Predčasný výber nasporených prostriedkov samozrejme umožňujú všetky tri sporiteľne – PSS, ČSOB stavebná sporiteľňa aj Wüstenrot.

Optimálne riešenie je vydržať sporiť počas šesťročnej viazanosti

U všetkých troch menovaných je možná BEZPLATNE vypovedať zmluvu zo stavebného sporenia najskôr po šiestich rokoch od jej uzatvorenia. V takom prípade je zaručená výplata všetkých nasporených vkladov, ktoré sú zhodnotené o úroky a o štátnu prémiu v plnej výške. Čerešničkou na torte pre tých, ktorí vydržali sporiť minimálne šesť rokov je možnosť použiť vybrané peniaze na čokoľvek, bez dokladovania účelu ich použitia.

Predčasné ukončenie viazanosti

rozbite sporiace prasaČo sa stane, pokiaľ peniaze potrebujete vybrať skôr, teda pred uplynutím dohodnutej šesťročnej viazanosti? Odpoveď je jasná: budete musieť sporiteľni zaplatiť mastné sankčné poplatky za predčasné ukončenie zmluvy a možno prídete aj o pripísanú štátnu prémiu.

Výška sankcie závisí od doby, ktorá uplynula od podpisu zmluvy

Ak potrebujete peniaze vybrať do dvoch rokov od uzatvorenia zmluvy o stavebnom sporení, máte nárok na celú nasporenú sumu a získate aj pripísané úroky, no o štátnu prémiu prídete. V prípade, že zmluvu vypovedáte medzi druhým a šiestym rokom od vzniku zmluvy, stavebná sporiteľňa vyplatí uložené peniaze aj s úrokmi, no štátnu prémiu dostanete až po vydokladovaní, že ste celú nasporenú sumu použili na účely bývania.

V každom prípade, pri predčasnom výbere (pred skončením šesťročnej viazanosti) počítajte okrem vyššie uvedených obmedzení aj so sankčnými poplatkami, ktoré si každá sporiteľňa nastavuje samostatne a ktoré sa vyrúbia podľa aktuálneho cenníka.

Poplatky za predčasný výber sa môžu vyšplhať na stovky až tisícky eur

Poplatky sa vypočítavajú z cieľovej sumy, ktorú ste si pri uzatváraní zmluvy stanovili. Ak teda sporiteľňa podľa platného cenníka vyrúbi poplatok 1,5 % z cieľovej sumy za predčasný výber a vy ste mali zmluvu na 50 000 €, skoršiu radosť z úspor na bežnom účte Vám pokazí poplatok vo výške 750 €!!! Sporiteľne tak bežne účtujú svojim klientom niekoľko stoeurové poplatky za to, že sa chcú k svojim peniazom dostať predčasne. Je to jedna z veľkých nevýhod stavebného sporenia, o ktorej sa väčšina klientov dozvie až v momente, keď chcú nasporené finančné prostriedky vybrať skôr.

Poďme sa bližšie pozrieť na to, koľko za predčasný výber zaplatíte v jednotlivých sporiteľniach:

Názov sporiteľne Poplatok za výpoveď zmluvy o stavebnom sporení
ČSOB Stavebná sporiteľňa

výpoveď zmluvy do 2 rokov od uzatvorenia: 1,5 % z CS

od 2 – 4 rokov: 1 % z CS

medzi 4. a 6. rokom: 0,5 % z CS

po 6 rokoch: bez poplatku

PSS výpoveď zmluvy do 3 rokov od uzatvorenia: 90 €

od 3-4 rokov: 60 €

od 4-6 rokov: 30 €

po 6 rokov: bez poplatku

 

Wüstenrot výpoveď zmluvy do 3 rokov od uzatvorenia: 0,90% z cieľovej sumy, max. 1 800 €

do 6 rokov od uzatvorenia (vrátane): 0,50% z cieľovej sumy, max. 1 800 €

po 6 rokoch: bezplatne

Read more

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

V súčasnosti sa Slováci tešia mimoriadne priaznivým podmienkam poskytovania hypoték. Tretí mesiac roka prepísal niekoľko rekordov – priemerná úroková sadzba novo poskytnutých úverov na bývanie klesla na neuveriteľných 1,95 % p.a., pričom po prvý krát v histórii bola pokorená magická, dvojpercentná hranica. Nikdy predtým sa nedal nový úver na bývanie

By Redakcia