Kam prispieť: tipy na možnosti efektívnej a adresnej pomoci nielen v predvianočnom období

Kam prispieť: tipy na možnosti efektívnej a adresnej pomoci nielen v predvianočnom období

Predvianočný čas je obdobím, kedy nastáva až zázračný posun myslenia od sebeckého Ja (a moja rodina) smerom k Ty a iným, často neznámym ľuďom. Viac ako inokedy si všímame osudy ľudí, ktorí v uplynulom roku nemali toľko šťastia ako my. A tak pri veľkom upratovaní triedime oblečenie a namiesto pohodlnejšieho vyhodenia vecí do kontajnera ich operieme, vyžehlíme a pekne naskladané odnesieme do najbližšej charity, kde je prerozdelené medzi tých,ktorí to potrebujú. Alebo načrieme hlbšie do peňaženky a od bezdomovca si kúpime časopis, necháme nejaké peniaze navyše a ešte k tomu aj vrecúško mandariniek.

Zúčastňujeme sa benefičných koncertov a zbierok, na ktoré štedro prispievame s nádejou, že aspoň troškou prispejeme ku krajším Vianociam ľudí odkázaných na pomoc. Nečudo, že práve v poslednom mesiaci roka sa z každej strany na nás valia ponuky na vianočné koncerty s dobrovoľným vstupným a iné prosby o pomoc zo všetkých strán, ktoré síce jednorázovo pomôžu, lenže s nástupom ďalšieho roka o nich vôbec nepočuť. Finanza.sk preto zostavila zoznam organizácií a neziskoviek, ktoré robia skvelú prácu po celý rok, a ktoré sa oplatí finančne podporiť.

Detský hospic plamienok

PLAMIENOK je neziskovka ktorá pomáha rodinám s nevyliečiteľne chorými deťmi v poslednej etape ich života, priamo u nich doma v okruhu cca 2 hodín od Bratislavy. Team detského hospicu Plamienok poskytuje bezplatnú odbornú a ľudskú pomoc chorým deťom a ich rodinám. Cieľom je zlepšenie kvality života zomierajúcich detí – tlmenie bolesti, ktoré by bez mobilného hospicu muselo byť realizované v nemocnici. Nemocničné prostredie pôsobí depresívne už aj pri menej závažnom ochorení, preto myšlienka umožniť zomierajúcim deťom a ich rodinám tráviť posledné chvíle života spoločne a doma, v čo najväčšej kvalitne je skutočne šľachetná. Toto neštátne zdravotné zariadenie však dlhodobo bojuje s nedostatkom personálu, preto potrebuje aj Vašu pomoc. Z prevažnej miery je financované sponzorskými darmi, od ktorých je existenčne závislé.

Viac informácií o tom, ako funguje Plamienok a o tom, ako prispieť, nájdete na stránke: http://www.plamienok.sk/dakujeme-za-vasu-chvilu.php

Človek v ohrození

cvo_P

zdroj:ifpri.org

Pomoc odkázaným má byť adresná, včasná, má odrážať individuálne potreby klientov a v neposlednom rade má byť efektívna. Presne tieto princípy do bodky dodržiava Občianske združenie Človek v ohrození. Táto nezisková, mimovládna organizácia bola založená na Slovensku v roku 1999 a odvtedy pomohla tisícom ľudí, ktorí sa ocitli v zlej životnej situácii v dôsledku humanitárnych katastrof, vojnových konfliktov či autoritárskych režimov. Činnosť organizácie Človek v ohrození je bohatá a zameriava sa na nasledovné oblasti:

  • humanitárna pomoc – zabezpečujú akútne potreby obyvateľstva zasiahnutého humanitárnymi katastrofami v zahraničí aj na Slovensku. Organizácia sa angažovala počas druhej vojny v Čečensku, pomáhali aj v Kosove, kde sa realizovala z darov rekonštrukcia školy. Promptne zareagovali na situáciu na Filipínach v tomto roku, kedy tajfún spôsobil obrovské škody (organizácia prispela na výstavbu kontajnerovej školy). To sú len jedny z mnohých humanitárnych aktivít ČvO.
  • rozvojová spolupráca – v rámci tejto aktivity sa ČvO sústreďuje na podporu práva žien a mužov na dôstojný život. Prispievajú k zlepšeniu kvality ich života dlhodobými a systematickými riešeniami v krízových oblastiach sveta.
  • globálne vzdelávanie – neziskovka organizuje rôzne besedy a workshopy o krízových oblastiach sveta, a učí študentov, aby neboli ľahostajní k potrebám iných.
  • podpora ľudských práv – neoceniteľnú prácu robí ČvO aj v oblasti ľudských práv – podporuje nezávislých občianskych aktivistov po celom svete a snaží sa budovať povedomie o ľudských právach. V minulom roku sa im napríklad podarilo na Slovensko dostať a zorganizovať diskusiu so známymi kubánskymi aktivistami (bloggerka Yoani Sanchez a držiteľ Sacharovovej ceny za slobodu myslenia Guillermo Farinas). V rámci tejto aktitivity organizuje Človek v ohrození aj úspešný festival dokumentárnych filmov Jeden svet.

Informácie o tom, ako túto neziskovú organizáciu podporiť nájdete na webe http://www.clovekvohrozeni.sk/sk/

Občianske združenie .týždeň – fond pre kvalitnú žurnalistiku

Kvalitné nezávislé médiá, ktoré prinášajú zaujímavé reportáže a venujú sa investigatíve sú na Slovensku skôr raritou. Týždenník .týždeň k nim určite patrí. Dokazuje to aj množstvo domácich a medzinárodných ocenení (pravidelne sa napríklad umiestňuje na popredných priečkach v jednej z najprestížnejších svetových fotožurnalistických súťaží The Best od Photojournalism)

10 rokov .týždeň dokazuje, že dobrý časopis svetovej úrovne sa dá robiť aj na slovensku. V čase, keď printové médiá bojujú s nedostatkom inzerentov je kľúčové nájsť dostatočnú základňu predplatiteľov a iné zdroje financovania. Z tohto dôvodu bol založený fond pre kvalitnú žurnalistiku, výťažok ktorého bude použitý výlučne na kvalitnejšiu investigatívu, reportáže a riešenie neférových súdnych sporov. Prispieť môžete na číslo účtu 29 49 45 9570 / 1100 alebo prostredníctvom stránky

https://tyzden-fond.darujme.sk/649/

Dobrý anjel

Dobrý anjel pomáha rodinám kde dieťa alebo jeden z rodičov má rakovinu alebo inú zákernú chorobu, v dôsledku ktorej sa rodina dostala do finančnej núdze. Vďaka darom Dobrý anjel každý mesiac posiela na účty odkázaných rodín cca 120 €. Týmto spôsobom navýši ich príjem o približne pätinu v čase, kedy ich rodinné výdavky v dôsledku choroby stúpajú a príjmy rapídne klesajú. Okrem systému pravidelnej finančnej pomoci, ktorú Dobrý Anjel poskytuje rodinám ktoré to najviac potrebujú (ich výber robia onkológovia a pediatri ktorí poznajú ich zdravotnú a sociálnu situáciu) je táto neziskovka zaujímavá aj financovaním réžie. Každý dar do posledného centu je venovaný rodinám. Všetky prevádzkové náklady súvisiace s chodom činnosti Dobrého anjela sú hradené z iných zdrojov ako z príspevkov darcov – partnerov organizácie. Tým, že sa stanete prispievateľom – Dobrým anjelom získate istotu, že všetky Vaše peniaze pôjdu priamo odkázaným rodinám,navyše budete presne vedieť, komu prispievate. Viac info na https://www.dobryanjel.sk/stante-sa-dobrym-anjelom/

Berkat

Združenie Berkat je čo sa týka rozsahu poskytovanej pomoci oveľa menšie ako vyššie uvedené organizácie so zvučnými menami, no čo sa týka cieľov a hlavných princípov, je minimálne rovnako dobré. Založila ho v roku 2000 vojnová reportérka Petra Procházková s Janou Hradílkovou, ktoré založili toto združenie s cieľom „zhromažďovať prostriedky na to, aby sme sa mohli podeliť s tými, ktorí to potrebujú oveľa viac ako my“ Berkat napríklad z finančných darov kupuje očné rohovky a platí ich transplantáciu nevidiacim v Afganistane. Samotná operácia stojí necelých 1000 € a niekomu to prinavráti zrak! Sympatická je tiež snaha združenia pomôcť, v malom, podľa možností, no zato veľmi konkrétne a adresne rodinám v horskej dedinke Agouti v pohorí Atlas v Maroku (zakúpilo sa niekoľko domácich zvierat pre konkrétne rodiny a podpora vzdelávania miestnych). Verejnú zbierku Berkatu môžete podporiť aj Vy príspevkom v akejkoľvek výške.

Viac info na http://www.berkat.sk

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia