Koľko stojí pôrod? Ak chcete dôstojné prostredie, začnite šetriť...

Koľko stojí pôrod? Ak chcete dôstojné prostredie, začnite šetriť...

Bezplatná zdravotná starostlivosť je síce fajn ale keď príde na hospitalizáciu, každý, kto si to môže aspoň trochu po finančnej stránke dovoliť, začne horúčkovito uvažovať ako si pobyt v nemocnici spríjemniť. Nečudo – vybavenie väčšiny slovenských nemocníc je v žalostnom stave. Kľučky na izbe sa bojíte chytiť, dvere na WC sa nedajú zavrieť a keď idete na toaletu potme, tak či tak ich musíte nechať otvorené, aby k Vám preniklo svetlo nakoľko žiarovka na WC nesvieti…Na záver potreby by bolo trúfalé očakávať toaletný papier – pokiaľ nemáte poruke vlastný, budete sa musieť zaobísť bez neho… Na izbe Vás bude čakať tridsaťročná posteľ so zapáchajúcim molitanovým matracom nasiaknutom telesnými tekutinami predošlých pacientov od ktorých Vás zachráni len zúbožená plachta v poslednej fáze svojej dlhej životnosti.

Keď chýbajú peniaze, chýba aj ochota. Väčšinou…

Zastaralé vybavenie by sa však dalo pár dní prežiť, čo sa však ťažšie znáša, je prístup personálu – drvivá väčšina z nich je frustrovaná zo zle platenej náročnej práce a pacientom to dáva patrične najavo – kyslými ksichtami, neochotou a nevrlosťou (česť výnimkám). Ako keby to bola pacientova chyba, že sestra či lekár má priveľa práce, zodpovednosti a málo peňazí…

Žiaľ, pôrodnice len reflektujú stav podvýživeného slovenského zdravotníctva. Nastávajúce mamičky tak venujú veľa času prieskumu pôrodníc.

Kam ísť rodiť?

Buchnúť sa po vačku a ísť do súkromnej nemocnice, prípade za hranice alebo mať pôrod zadarmo a riskovať hrôzy slovenských nemocníc? Platiť si „samotku“ alias nadštandard alebo sa tlačiť v jednej izbe s inými mamičkami a ich plačúcimi bábätkami? Zazmluvniť si vlastného pôrodníka alebo brať toho, kto má práve službu a kto možno bude k rodičke pristupovať ako ku kusu mäsa? To všetko sú otázky, ktoré nedajú nastávajúcim mamičkám spávať až dokým v nich nemajú jasno. Aké sú teda možnosti koľko stoja nadštandardné služby v slovenských pôrodniciach?

Najväčšou položkou je cena za samotný pôrod

Za ten nemusíte zaplatiť nič, ale aj vyše tisícky. Pokiaľ sa rozhodnete rodiť v štátnej nemocnici bez akýchkoľvek nadštandardných služieb, počítajte s tým, že počas pôrodu budete musieť odhodiť svoju ľudskú dôstojnosť a počas pobytu v nemocnici pôjde akýkoľvek komfort bokom. Pri pôrode budete mať službukonajúceho lekára (čo môže, ale aj vôbec nemusí vypáliť dobre), porodíte bez epidurálnej analgézie (rodičky ktoré zažili pôrod bez epidurálky by vedeli hovoriť svoje) a bez sprevádzajúcej osoby. Za všetko sa totižto platí – a vôbec sa nejedná o nejaké drobné.

matka s novorodencom

Otec pri pôrode

V súčasnosti už nie je obvyklá predošlá prax, keď žena rodila na sále a otecko netrpezlivo vyčkával oznámenie o narodení potomka s kyticou ruží. Dnes sa na mužov, ktorí sa pôrodu nechcú zúčastniť pozerá skôr ako na zbabelcov – skoro až tak. Za to, aby ste si mohli v štátnej nemocnici vychutnávať podporu svojho partnera (alebo inej sprevádzajúcej osoby, napr. dula, kamarátka…) si však musíte zaplatiť. Cena? Podľa nemocnice a jej lokality od 20- 30 €. S hornou hranicou počítajte v bratislavských pôrodniciach.

Ak Váš pán manžel/partner zle znáša pohľad na krv, a k pôrodu nechcete ísť sama, možno by sa Vám hodila dula – špeciálne vyškolená žena, ktorá má veci okolo pôrodu poriadne naštudované. Dula poskytuje skôr psychickú podporu a asistenciu, pokiaľ potrebujete niečo podať, vymasírovať…Cena za služby „duly“ sa pohybuje okolo 100 – 200 €. Ak ste však poistenkyňou Union Zdravotnej poisťovne, môžete mať pôrodnú asistenciu zdarma. Tehotná poistenkyňa Unionu si môže vybrať zo zoznamu zazmluvnených pôrodných asistentiek, pričom tieto služby môže využívať nielen počas pôrodu, ale aj počas tehotenstva a šestonedelia.

Epidurálka

Epidurálna analgézia je pre mnohé ženy niečo, bez čoho by ich na ďalšie tehotenstvo nikto neprehovoril. Za účinné tlmenie pôrodných bolestí by v čase, keď ide do tuhého zaplatili majland. Našťastie, epidurálka je cenovo dostupná – pripravte si od 90-150 € (podľa nemocnice). Na to, aby ste ju mohli dostať, musíte absolvovať vyšetrenie krvi a podpísať informovaný súhlas (epidurálka má aj svoje nežiaduce účinky o ktorých musíte byť vopred informovaná). Vo väčšine nemocníc musíte poplatok za epidurálku zaplatiť vopred a pokiaľ budete mať šťastie na znesiteľný pôrod a rozhodnete sa, že ju nepotrebujete, poplatok Vám vrátia.

Zazmluvnenie lekára

Počas pôrodu okrem sprevádzajúcej osoby a epidurálky najviac oceníte, ak budete mať k Vášmu lekárovi dôveru ako k odborníkovi a ak si aj po ľudskej stránke „sadnete“. Pocit, že nemusíte okrem znášania pôrodných bolestí vnútorne bojovať s nesympatickou osobou, ktorá možno rutinne a bez dôvodu robí nepopulárne výkony ako napríklad nástrih hrádze, je na nezaplatenie. Výber vlastného lekára k pôrodu neumožňuje každá nemocnica – väčšinou to ponúkajú len pôrodnice vo väčších mestách. Za tento nadštandard si účtujú 200 – 300 €, z toho časť ide priamo nemocnici a časť pôrodníkovi. Možno by ste sa čudovali, ale nájdu sa aj takí „doktori“ – špekulanti, ktorí sa snažia celý poplatok zhrabnúť do vlastného vrecka – rodičku sa snažia presvedčiť na neoficiálne zazmluvnenie. Veď lekár si službu „nejako“ zariadi (naplánuje vyvolávanie pôrodu na termín, kedy má písanú službu) a celý poplatok si môže nechať pre seba…

Každopádne zazmluvnenie lekára je dobrá vec – môžete sa vopred dohodnúť na priebehu pôrodu, na špeciálnych požiadavkách, čo by ste chceli a naopak čomu by ste sa chceli vyhnúť. Zodpovedný pôrodník však môže akceptovať požiadavky rodičky iba vtedy, ak všetko prebieha v poriadku. Zdravie mamičky a jej dieťaťa je vždy na prvom mieste.

Nadštandardná izba

Ak budete mať šťastie, pôrod ubehne rýchlo. Pomalšie sa budú vliecť dni po ňom, kedy budete musieť zostať v nemocnici. Okupovať spoločnú izbu s ďalšími troma mamičkami a ich deťmi, ktoré sa na striedačku budia, sa môže zmeniť na skutočné popôrodné peklo. Počas noci si tak veľa spánku neužijete a cez deň Vás budú otravovať vizity, kontroly, upratovačky, návštevy…

Viac súkromia poskytujú nadštandardné izby – jednotky alebo dvojky, ktoré sú vybavené televízorom, internetom a vlastným sociálnym zariadením. Podľa lokality stoja od 10 do 40 €. V Bratislave stojí nadštandardná jednoposteľová izba 40 €.

Platiacim rodičkám ide hlavne o ľudský prístup, pekné prostredie berú ako bonus

To, čo je považované za nadštandard v štátnych nemocniciach, je „štandard“ v súkromných (vlastná kúpeľňa na každej izbe, internet, televízor). Každý je rád v peknom, dôstojnom prostredí, no mamičky, čo rodili v súkromných nemocniciach sa vzácne zhodujú v názore, že im nešlo o tip-top hotelové služby ale skôr o ľudský prístup, za ktorý neváhali zaplatiť stovky eur.

koch_m

zdroj: sanatoriumkoch.sk

Vychytenou adresou pre nastávajúce mamičky je sanatórium Koch na Partizánskej ulici v Bratislave. Za poplatok 1200 € dostane klientka nadštandardnú starostlivosť počas pôrodu a po ňom. V cene je samotný pôrod a pobyt po ňom v dvojposteľovej izbe. Mamičky sa však vždy snažia dávať na izbu po jednej, pokiaľ to situácia umožňuje a pokiaľ nie je sanatórium plne vyťažené. Izby sú rovnako ako celé sanatórium veľmi vkusne zariadené s nádherným výhľadom na slávnu Kochovu záhradu. Pokiaľ máte fóbiu z nemocničného prostredia, tak Koch je správnou voľbou, nakoľko skutočne nebudete mať pocit, že ste v nemocnici.

Sympaticky pôsobí aj skutočnosť, že okrem 1200 € poplatku podľa cenníka už rodička neuhrádza nič navyše. Cena je rovnaká, či sa rozhodne využiť epidurálnu analgéziu, alebo nie, s prítomnosťou otca alebo bez neho, pri cisárskom reze alebo pri bežnom pôrode. Nič navyše nebudete platiť ani v prípade, že Váš zdravotný stav alebo stav Vášho bábätka bude vyžadovať dlhšiu hospitalizácia (teda ak budete musieť zostať v nemocnici dlhšie ako štandardných 3-4 dni). A to všetko so stravou 5 krát denne, čistými košeľami, posteľným prádlom, županom, popôrodnými vložkami, oblečením pre bábätko a pohodlnou polohovateľnou posteľou.

Nedoplácanie za dlhšiu hospitalizáciu, cisársky rez, respektíve za iné popôrodné vyšetrenia je výhoda, ktorá chýba pôrodnici v neďalekom Hainburgu, ktorá tiež láka stovky bratislavských rodičiek. V rakúsku si okrem ceny za samotný pôrod priplatíte, pokiaľ to na Vás príde v nedelu, vo sviatok, alebo pokiaľ sa pôrod skomplikuje a skončí cisárskym rezom.

Rozdiel v starostlivosti u Kocha a v štátnej nemocnici naplno ocenia asi iba tie ktoré mali možnosť rodiť v oboch typoch zariadení. Chválospevmi na súkromné zariadenie však nešetria ani prvorodičky – stačí si prečítať internetové diskusie: „Neľutujem ani cent, starostlivosť bola skvelá, všetci od lekárov, cez sestry na novorodenenckom až po upratovačky mali úžasný prístup“

Alebo „Odporúčam všetkým nemocnicu KOCH. Nielen pôrod bol presne podľa mojich očakávaní, ale aj následná starostlivosť bola super. Výmena uterákov, postelného prádla, perfektná strava.“ Podobných superlatívov nájdete na internete stovky.

Jediné, za čo sa v Kochu dopláca je luxusný súkromný apartmán na hornom poschodí. Za 6 dní sa platí 1000 €, za každý ďalší deň 150 € (v cene je zahrnuté aj ubytovanie ďalšej osoby s plnou penziou).

Aj v tomto zariadení si môžete zaplatiť lekára podľa vlastného výberu za poplatok 300 €, aj keď množstvo žien, ktoré u Kocha rodili sa zhodujú na tom, že všetci lekári sú skvelí a že výber vlastného lekára sú „vyhodené peniaze“.
Každopádne cenová politika v sanatóriu KOCH je nastavená na slovenské (alebo skôr bratislavské) pomery. Vezmite si, že za lepší detský kočík zaplatíte viac ako tisícku. Nehovoriac o množstve nerozumných investícií, ktoré my ženy počas života spravíme – peniaze vyhodené za hriešne drahé kabelky, topánky…a potom sa šetrí tam, kde sa nemá. Pôrod je zážitok, ktorý si budete pamätať na celý život, preto pokiaľ si to môžete dovoliť, doprajte si dôstojné prostredie s ľudským prístupom, ktoré sa žiaľ, štátnym nemocniciam vytvárať veľmi nedarí.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia