Koľko stojí svadba? Dosť na to, aby si mladí museli šetriť niekoľko mesiacov...

Koľko stojí svadba? Dosť na to, aby si mladí museli šetriť niekoľko mesiacov...

Mnohé páry sa veru do svadby príliš nehrnú. Niežeby si nechceli sľúbiť vernosť až do smrti, alebo že by sa báli veľkého záväzku. Dôvody na odklad sobáša sú často úplne pragmatické – cesta do chomúta vôbec nebýva lacná. Práve financie a obmedzený rozpočet na svadbu je jedným z dôvodov (okrem zmeneného postoja mladej generácie k manželstvu) prečo sa priemerný vek ľudí, ktorí vstupujú do manželstva neustále zvyšuje.

Podľa štatistického úradu SR sa Slovenky vydávajú, keď majú v priemere 29,6 roka. Ich vyvolení povedia svoje áno vo veku 32,6 roka. Medziročný rast je 0,2 roka u oboch pohlaví. So stúpajúcim vekom mladomanželov pomaly rastie aj počet uzatvorených manželstiev. Demografické štatistiky však odhaľujú aj pozitívnejšie trendy – od roku 2010 klesá počet rozvodov. Podľa posledných údajov štatistického úradu momentálne končí rozvodom 42,1 % manželstiev, čo predstavuje medziročný pokles o 1,2 percentuálneho bodu. Najvyššie hodnoty dosiahol index rozvodovosti v roku 2006, kedy sa rozvádzalo takmer každé druhé manželstvo (49%).

svadobne fotoPokiaľ plánujete vstúpiť do manželstva, istotne Vás bude viac ako štatistiky rozvodovosti zaujímať, koľko stojí taká svadba. Aj keď nie ste príliš rozhadzovačný pár a vystačíte si so skromnejšou oslavou, zadarmo to nebude. Dôležité je všetko si detailne naplánovať a zorganizovať, aby deň vstupu do manželstva zodpovedal Vašej peňaženke. V živote mladého páru je často svadba prvým veľkým spoločným výdavkom. Preto je dôležité spoločne si ujasniť predstavu o tom, v akom duchu by sa mala niesť, koľko ľudí chcete pozvať a aký je Váš finančný limit.

Začnite stanovením finančného stropu

Ten za žiadnych okolností neprekračujte. Predsa len, svadba nie je jediným ale iba prvým väčším výdavkom v živote mladého páru. Snívať o kráľovskej svadbe v historickom zámočku prerobenom na luxusný hotel so sedem chodovým menu, živou hudbou a luxusnými izbami pre hostí je zbytočné, pokiaľ na to nemáte. Ibaže by ste sa boli ochotní pre svadbu zadĺžiť. Pokiaľ nemáte iné východisko, iba si na Váš veľký deň požičať, do finančného ústavu sa vyberte s jasným cieľom: neberte zbytočne veľkú pôžičku! Požiadajte iba o takú sumu, ktorú budete na svadbu potrebovať a ani o euro viac. Nie je nič ľahšie ako si požičať, no splácať je ťažšie. Druhá zásada je porovnať si jednotlivé ponuky a nevrhnúť sa do úverovej náruče prvej banky ktorej reklama sa Vám bude pozdávať.

Financovanie svadby

Mladých ľudí, ktorí sú ochotní sa pre svadbu zadĺžiť nie je až tak veľa. Podľa nedávneho prieskumu Poštovej banky je ochotných uviazať si na krk úver na tento účel len 7 % mladých ľudí. Väčšina z opýtaných by v prípade nedostatku finančných prostriedkov uprednostnila radšej malú svadbu alebo šetrenie ako sa zadlžovať. Iba tri percentá by sa myšlienky na svadobný deň vzdalo.

Z prieskumu vyplynuli aj ďalšie zaujímavé skutočnosti – najviac, až 65 % opýtaných chce svadbu financovať z vlastného vrecka. Takmer pätina snúbencov sa spolieha na pomoc rodičovskej peňaženky.

Najviac ľudí plánuje na svadbu minúť sumu do 6000 €. O tom, že našetrenie takejto sumy nie je jednoduché a bude dlho trvať, svedčí skutočnosť, že až 42 % opýtaných si musí po malých čiastkach odkladať časť peňazí bokom a to z výplaty len 480 €.

40,6 % opýtaných predpokladá výdavky do troch tisícok eur, a niečo cez 30 % chce investovať maximálne 6000 €. Zdá sa, že plány nie sú úplne odtrhnuté od reality. Až tretina mladých, ktorí v predchádzajúcom roku prežili svoj svadobný deň minula na túto udalosť od troch do šesť tisíc eur.

financovanie svadby pb

setrenie na svadbu

Poznámka: Prieskum pre Poštovú banku pripravila agentúra 2muse v januári 2014. Zdroj : https://www.postovabanka.sk

Číslo na výslednej faktúre závisí od mnohých faktorov

Predovšetkým od zvoleného miesta, sály, počtu hostí, skutočnosti, či chcete svojich hostí aj ubytovať, od výzdoby, svadobného menu, šiat pre nevestu a obleku pre ženícha, obrúčok, kameramana, fotografa a mnohých ďalších faktorov. Celková cena za svadobný deň tak môže byť pri rovnakom počte ľudí 2000 € ale aj 8000 € a viac. Ak sa uspokojíte s hostinou v miestom kultúrnom dome, prenájom miestnosti, obed a večera až taká „pálka“ nebude. Pokiaľ však trváte na luxusnej svadbe na romantickom zámočku či pri mori so zapadajúcim slnkom s kvalitným jedlom, vínom a ubytovaním, výdavky sa aj pri zopár pozvaných hosťoch rýchlo vyšplhajú na tísícky eur.

Je na každom, aby si utriedil svoje priority – svadba ako nevyhnutný výdavok, ktorú treba spraviť čo najlacnejšie alebo ako jedinečná udalosť, ktorá sa nebude nikdy opakovať a pri ktorej si chcete svojich hostí patrične uctiť. Pokiaľ si neviete predstaviť, že by Váš veľký deň nemal byť výnimočný no zároveň nechcete na svadbu minúť svoje celoživotné úspory, máme pre Vás zopár tipov, ako ušetriť bez toho, aby utrpela kvalita a výsledný dojem – skôr naopak…

Flexibilita sa vypláca – a nielen z finančných dôvodov

Kto povedal, že svadba musí byť v sobotu? Nemusí. Najbližšia rodina a dobrí priatelia sa istotne Vášho sobáša radi zúčastnia aj vo štvrtok alebo v piatok. Pokiaľ ešte nemáte termín stanovený, zvážte aj dátumy vo všedné dni. Ako bonus získate hneď dve nezanedbateľné výhody. Prvá: množstvo voľných termínov a to aj vo vychytených zámočkoch a kaštieľoch, kde sú soboty beznádejné rezervované minimálne rok dopredu. Druhá: takmer isto sa Vám podarí vyjednať 10-20 percentnú zľavu, minimálne na sálu, s veľkou pravdepodobnosťou aj na izby pokiaľ si prajete aj ubytovanie.

Vsaďte na kvalitu, nie na kvantitu

Úprimne, koľkým hosťom sa môžete počas niekoľkých hodín venovať? So stovkou, dokonca ani s päťdesiatkou ľudí sa osobne celkom iste nestihnete porozprávať. Nakoniec môže veľká svadba dopadnúť tak, že sa podaktoré tety a sesternice smrteľne pourážajú, lebo ste sa im pri množstve pozvaných ani nestihli poriadne venovať. Nebolo by lepšie pozvať si zopár najbližších, bez ktorých si Váš veľký deň nedokážete predstaviť a tých si uctiť skutočne príjemným prostredím, jedlom, ktoré nemajú na stoloch každý deň a ktoré budú neskôr Vaši priatelia hodnotiť ako kulinársku udalosť roka? Pokiaľ si nepotrpíte na to, aby Váš svadobný deň oslavovali desiatky ľudí, komornejšia, no za to s „nóbl“ nádychom svadba môže byť nezabudnuteľným zážitkom, na ktorý budete s úsmevom na tvári spomínať nielen vy, ale aj hŕstka Vašich najbližších…

Výzdoba a catering? Porovnávajte!

Pokiaľ už máte stanovené miesto a termín sobáša, nemáte ešte celkom vyhraté. Šetriť sa dá ďalej – samozrejme nie na úkor kvality. Podnikatelia, ktorí prenajímajú svadobné sály Vám hneď ochotne ponúknu aj výzdobu a svadobné menu. Nekývnite hneď na ich ponuku. Slušne poďakujte a oznámte, že si dáte vypracovať cenu za výzdobu Vášmu obľúbenému kvetinárstvu a čo sa týka jedla, oslovíte cateringové agentúry. Možno budete prekvapení, koľko môžete len vyžiadaním viacerých cenových ponúk ušetriť.

Šaty z požičovne? Zabudnite!

Niektoré vychytené požičovne svadobných šiat si neváhajú za prenájom šiat na dva-tri dni vypýtať 600-750 €. Celkom slušné vzhľadom k tomu, že to je presne cena, za ktorú šaty nakupujú. Nevesty v snahe vyzerať čo najlepšie neváhajú zaplatiť takéto čiastky – veď čo, je to len raz v živote. A to je presne to, čo chcú majitelia salónov docieliť, aby ste mali bezodný rozpočet a vyhadzovali stovky eur do vzduchu. Vyzerať okúzľujúco sa dá aj inak a oveľa lacnejšie. Jednoducho sa vyberiete do obchodu s kvalitnými látkami a s veľkým výberom (nie, na Slovensku taký nehľadajte) – najbližšie vo Viedni, napríklad taká legendárna Komolka, kde si vyberie určite každá nevesta. Celé jedno oddelenie je venované bielym a krémovým látkam. Tento obchod si skutočne zamilujete – je to najväčší európsky maloobchodný predajca látok. Počítajte s tým, že na látky miniete cca 300 € + 200 stovky za šitie. Stále Vás to vyjde lacnejšie ako požičovňa. Okrem nižšej ceny sa môžete tešiť aj na dve „čerešničky“ – svadobné šaty budú šité na mieru, teda padnú Vám ako uliate. Sama si môžete vybrať strih, ktorý Vám najviacej sedí a pristane miesto toho, aby ste sa nasilu súkali do univerzálnych šiat, ktoré boli už niekoľkokrát prispôsobené na iné nevesty. V neposlednom rade môžete šaty neskôr výhodne predať…Spôsobov ako ušetriť je však ďaleko viac. Stačí len rozmýšľať, porovnávať a prepočítavať a za žiadnu cenu sa nenechať dotlačiť do šialených „svadobných cien“ iba preto, že Vám obchodník povie: veď je to len raz za život.

Read more

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

V súčasnosti sa Slováci tešia mimoriadne priaznivým podmienkam poskytovania hypoték. Tretí mesiac roka prepísal niekoľko rekordov – priemerná úroková sadzba novo poskytnutých úverov na bývanie klesla na neuveriteľných 1,95 % p.a., pričom po prvý krát v histórii bola pokorená magická, dvojpercentná hranica. Nikdy predtým sa nedal nový úver na bývanie

By Redakcia