Koľko stojí vŕtanie studní a aká je návratnosť investície?

Koľko stojí vŕtanie studní a aká je návratnosť investície?

Ekonomicky zmýšľajúci ľudia nechcú byť odkázaní na dodávky energií, ktoré majú spoločného menovateľa: pravidelné zvyšovanie cien. A tak špekulujú, ako sa čo najviac priblížiť k štandardom energeticky nezávislých stavieb. Využívajú napríklad teplo zo zeme pre zimné kúrenie a pre chladenie v lete, či pre ohrev vody. Zásada je využiť čo najviacej dostupných zdrojov, ktoré zdarma ponúka pozemok.

Počiatočná investícia je síce poriadne mastná, no návratnosť je rýchla a tak sa majiteľ nehnuteľnosti môže už o niekoľko rokov tešiť z minimálnych nákladov na energie, zatiaľ čo jeho sused bude naďalej hromžiť na vysoké nedoplatky…

Jedným z najčastejšie využívaných spôsobov minimalizácie nákladov na chod domácnosti je vlastná studňa. Pri využívaní vody zo studne totižto neplatíte neplatíte vodné. Nákladom na stočné sa dá tiež vyhnúť, pokiaľ máte na pozemku vlastnú čističku odpadových vôd.

Poďme sa pozrieť na to, na koľko vyjde m3 vody (údaje za rok  2014)

Pri napojení na verejný vodovod je maximálna cena za m3 v r. 2014 stanovená na 2,8996 €.

cena vodného a stočného bez DPH s DPH
cena za výrobu a dodávku pitnej vody verejným vodovodom (€/m3) 0,9126 € 1,0951 €
cena za odvedenie a čistenie odpadovej vody
verejnou kanalizáciou (€/m3)
0,9797 € 1,1756 €
cena za distribúciu pitnej vody
verejným vodovodom (€/m3)
0,52 € 0,6289 €

 

Pokiaľ má domácnosť vysokú spotrebu vody, o investícii do vlastnej studne sa rozhodne oplatí uvažovať. Spotreba vody je veľmi individuálna záležitosť a líši sa podľa toho, ako veľmi sa s ňou v domácnosti šetrí. Taká štvorčlenná rodina tak môže ročne spotrebovať od 140 do 650 m3 vody ročne. Náklady na ročnú spotrebu vody sa tak pohybujú v intervale od 400 -1890 €. Pri priemernej spotrebe 350 m3 za rok vychádzajú náklady na vodné a stočné 1014 €. A to je už suma, pri ktorej sa oplatí uvažovať ako tieto náklady znížiť…

studnicna voda v pohariKopaná alebo vŕtaná

Pokiaľ zvažujete vlastnú studňu, mali by ste vedieť, že existujú dva typy – kopaná a vŕtaná. Pokiaľ je hladina vody nízko, a studničnú vodu budete využívať na zavlažovanie záhrady, pravdepodobne si vystačíte s kopanou studňou. Mínusom je, že je väčšia šanca znečistenia vody a tiež je možné, že sa budete musieť v priebehu roka vysporiadať s nestabilnou hladinou.

Pokiaľ je však zdroj vody hlboko a chcete mať istotu kvalitnej vody bez baktérií, je vhodné osloviť firmu ktorá sa zaoberá vŕtaním studní.

V závislosti od predpokladanej spotreby vody a výdatnosti zdroja sa bude priemer vrtu pohybovať od 150 do 300 mm. Na celkovú cenu investície má okrem priemeru vrtu vplyv najmä hĺbka vrtu a podložie pozemku, taktiež treba zohľadniť cenu čerpadla.

Meter studne v priemere za sedemdesiat eur

Možno by ste boli prekvapený, ale 30m studňu môžete mať vyhĺbenú už v priebehu jedného dňa. Profesionálna firma si bude za svoj servis – vrtné práce spolu s materiálom účtovať od 60-85 € za meter, podľa priemeru vrtu a podlažia.

Príprava a trocha byrokracie

Nemyslite si, že vlastný zdroj vody si môžete užívať bez byrokracie. Pretrpenie povinných papierovačiek však za nezávislosť od obecného vodovodu jednoznačne stojí!

Najskôr je potrebné geologické a hydrogeologické posúdenie miesta. Následne sa vypracuje stavebný projekt vrtných prác. Na jeho realizáciu je nutné získať stavebné povolenie z obecného úradu, ktoré dostanete po predložení projektovej dokumentácie. Taktiež je potrebné získať súhlas z Obvodného úradu životného prostredia (pri vrte môžu vzniknúť odpady).

Plánované vŕtanie studne je potrebné ohlásiť aj na banskom úrade, pokiaľ hĺbka vrtu presahuje 30m.

Na záver bude potrebné spraviť kompletný rozbor vody (cca 120 €), aby sa zistilo, či je voda vhodná na konzumáciu (čistý zdroj vody sa spravidla ukrýva v hĺbke 25- 30m)

Mať v rukách povolenie na užívanie studne tak vyjde po obehaní všetkých úradov a získaní všetkých súhlasov spolu s vypracovaním projektovej dokumentácie na niekoľko stoviek eur. Stavať načierno bez povolenia sa však nemusí vyplatiť. Stačí nejaký sused „dobrák“ s ktorým sa na niečom nezhodnete a nové komplikácie máte postarané…

Realizácia

Vŕtanie studní nie je len o vrte. Realizačná firma stanoví, v ktorom mieste sa bude vŕtať, zabezpečí navŕtanie vrtu, osadenie perforovanej PVC rúry, obsyp štrkom, odkalenie, odizolovanie od povrchovej vody, odčerpanie spodnej vody a vykonanie čerpacej skúšky. V prípade piesočnatého podložia je potrebné vrt ochrániť protipieskovým filtrom. Nasleduje osadenie šachty a jej zapojenie.

Niekedy realizáciu skomplikuje ťažko prístupný terén. Je preto vhodné sa vopred informovať, či realizačná firma disponuje takou vŕtacou technikou, ktorá umožní príjazd do horšie prístupného terénu. Takúto modernú techniku, ktorá si hravo poradí s akýmkoľvek terénom, má k dispozícii firma STYROTHERM, ktorá sa zaoberá vŕtaním studní na kľúč. Táto spoločnosť poskytuje výhodné ceny prác v prípade, že realizuje viacero zákaziek v jednej lokalite. Keď sa dohodnete so susedom na jednotnom výkone práce, obaja môžete ušetriť nemalé finančné prostriedky…

Za koľko sa Vám peniaze vrátia?

Návratnosť investície do vŕtanej studne sa nedá presne vyčísliť, nakoľko cena za studňu nie je jednotná – ako bolo uvedené v texte vyššie, záleží od viacerých faktorov – hĺbka, podložie, cena za meter vrtu, čerpadlo… Čím je vyššia spotreba vody domácnosti, tým rýchlejšie sa Vám vložené peniaze vrátia. Do výpočtu tiež vstupujú meniace sa ceny vodného a stočného. Možno už o pár rokov si budete môcť užívať vodu zadarmo a nebudete musieť deti karhať za to, že si chcú občas dopriať 20 minutovú sprchu…

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia