Končiaca platnosť karty. Čo robiť?

Končiaca platnosť karty. Čo robiť?

Pri platbe kartou ste si všimli, že termín označujúci jej platnosť „VALID THRU“ sa nezadržateľne blíži. Čo robiť? Platobná karta bude platná do posledného dňa mesiaca označeného pod heslom „VALID THRU“. Dovtedy môžete bez problémov používať pôvodnú kartu. Ako postupovať pri končiacej platnosti závisí od toho, či aktuálne vlastníte kartu s automatickou obnovou, alebo bez automatickej obnovy. Pokiaľ neviete, aký typ vám banka vydala, najlepší spôsob ako to zistiť, je telefonicky sa informovať na info linke Vašej banky. V prípade, že máte v peňaženke raritu – kartu bez automatickej obnovy, budete musieť jej vydavateľovi v dostatočnom časovom predstihu oznámiť svoju požiadavku o vydanie novej. Viac informácii o spôsobe obnovy nájdete v obchodných podmienkach alebo v zmluve.

Automatická obnova bez starostí – stačí prevziať poštovú zásielku

mckartaDrvivá väčšina platobných kariet – či už debetných alebo kreditných je s automatickou obnovou (najčastejšie sa vydávajú s platnosťou na ďalšie 3 roky). Pre jej držiteľov to znamená o starosť menej. Karty s automatickou obnovou ich vydavatelia posielajú poštou na kontaktnú adresu, a to zvyčajne najneskôr 14 dní pred koncom platnosti, samozrejme klient spravidla dostane rovnaký typ karty aký používal doteraz. Zmena typu karty zo strany baky je však tiež možná, a to najmä z dôvodu zmeny funkcií, obchodného názvu, zmeny kartovej spoločnosti alebo z dôvodu vydania lepších bezpečnostných funkcií.

Obnovené karty majú rovnaký PIN

Niektoré banky svojich klientov na termín blížiaceho sa konca platnosti informujú emailom (pokiaľ klient email banke poskytol), iné vo výpise z účtu a ďalšie neinformujú vôbec. Proste len kartu pošlú poštou, prípadne dajú avízo, že karta je pripravená na vyzdvihnutie na pobočke. Číslo obnovenej platobnej karty zostáva nezmenené, rovnako ako sa nemení PIN kód. Spolu s novou kartou obdržíte informáciu o tom, ako ďalej postupovať.

Niektoré karty sa zasielajú neaktívne a je potrebné ich aktivovať – prostredníctvom internet bankingu alebo zavolaním na info linku banky, iné sú aktívne od prvého dňa platnosti, a ďalšie obnovené karty sú ihneď aktíve, takže sa nič nemení – kartu teda budete používať tak ako doteraz, akurát, že máte vynovený dizajn. V každom prípade treba nový platobný nástroj podpísať – na pásiku na rube karty určenom na podpis.

A čo keď už predlžovať nechcete?

Získať novú kartu vôbec nie je ťažké – ich vydavatelia myslia a všetko a nové karty vydávajú automaticky. Zabránenie obnove však vyžaduje isté úsilie. Pokiaľ si neprajete ďalšie predĺženie platnosti, musíte banku o svojom zámere vopred informovať – minimálne mesiac pred končiacou platnosťou. Výpoveď je potrebné doručiť vždy písomne – viac informácii ako zrušiť kartu nájdete v obchodných podmienkach vydavateľa.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia