Koniec AXA Bank na Slovensku

Koniec AXA Bank na Slovensku

Belgická AXA Bank oznámila koniec svojej iba dvojročnej činnosti na slovenskom trhu. Na toto rozhodnutie mal podľa generálneho riaditeľa skupiny Axa pre ČR a SR Martina Vogla vplyv zlá ekonomická situácia, nízke úrokové sadzby ktoré údajne obmedzovali možnosti pripraviť pre klientov nové ponuky a stále sa zvyšujúce požiadavky na reguláciu bánk.

Budúcnosť je v poistných produktoch a dôchodkovom sporení

Axa však neodchádza na dobro – naďalej bude na Slovensku poskytovať poistné produkty a dôchodkové sporenie, pričom do tohto segmentu bude presunutá časť zamestnancov z končiacej banky.

Rozhodla centrála

Rozhodnutie o ukončení činnosti, ktoré prišlo z belgického vedenia sa dotkne približne 30 000 klientov, ktoré  počas svojho pôsobenia na Slovensku získala. Všetci zákazníci obdržali písomné oznámenie o ukončení činnosti koncom mája 2013. Existujúci klienti banky však o svoje vklady neprídu – budú si ich môcť zdarma presunúť do partnerskej Unicredit Bank.

Unicredit však Axu nekupuje, iba s ňou uzatvorila zmluvu za účelom prebratia klientov – tí budú mať účet B-Smart a platobnú kartu Maestro na rok bez poplatku. Ak aj Vy patríte medzi nešťastných klientov končiacej banky, a z akéhokoľvek dôvodu nechcete prejsť pod Unicredit, môžete si vybrať aj akúkoľvek inú banku na Slovensku. Je však potrebné oznámiť, do ktorej finančnej inštitúcie má byť prevedený Váš zostatok. Za týmto účelom bola zriadená info linka +421 2 2929 2929, oznámenie môžete poslať aj prostredníctvom špeciálneho formulára v rámci internetového bankovníctva.

Pokiaľ tak nespravíte, zostatok bude prevedený na technický účet. V súvislosti s avizovanými zmenami došlo k nastaveniu nulovej úrokovej sadzby na sporiacich účtoch a k ukončeniu používania platobných kariet – obe zmeny nadobudli účinnosť 1.7.2013.

Zostanú len spomienky…

axa_bank_logoAXA Bank pôsobila na Slovensku ako pobočka zahraničnej banky. Novodobá história sa začala písať v roku 2007, kedy sa jej management rozhodol koordinovať všetky svoje bankové aktivity v Európe pod jednou značkou. A tak došlo k premenovaniu názvu z pôvodného AXA Bank Belgium na dnešný AXA Bank Europe. Sídlo centrály je v Belgicku, odkiaľ sú riadené ostatné pobočky. V roku 2009 vstúpila na maďarský trh, v tom istom roku bola založená ďalšia pobočka vo Švajčiarsku a o rok neskôr v Českej republike. V roku 2011 ohlásila vstup na slovenský trh. Bola súčasťou finančnej skupiny AXA Group. Na Slovensku je zastúpená životnou a neživotnou poisťovňou, doplnkovou dôchodkovou spoločnosťou, dôchodkovou správcovskou spoločnosťou a investičnou spoločnosťou.

Čo sa týka klientského portfólia, aktivity sa sústreďovali na individuálnych klientov, ktorým ponúkala iba sporiaci účet, za to však za jednu z najatraktívnejších úrokových sadzieb (začínali s úrokom až 2,30 % p.a., postupom času došlo k znižovaniu, stále sa však umiestňovali na najvyšších priečkach sporiacich produktov bez viazanosti na trhu). K sporiacemu účtu s atraktívnym úročením získavali klienti platobnú kartu VISA Electron zadarmo. Účet sa dal zriadiť z domu, vyplnením a odoslaním online formulára alebo sprostredkovane, prostredníctvom spoločnosti Partners Group. Najviac klientov však bývalej banke prinášala spoločnosť Partners Group.

Sporiacim účtom sa ponuka bankových produktov Axa začínala aj končila. V Českej republike (kde tiež ohlásila koniec) navyše poskytovala hypotéku s fixnou úrokovou sadzbou pre každého bez ohľadu na výšku príjmu či vek klienta.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia