Konsolidačná pôžička v nebankovom prostredí

Konsolidačná pôžička v nebankovom prostredí

Trhu s úvermi v posledných rokoch dominuje konsolidácia pôžičiek. Ponuky na spájanie viacerých úverov do jedného sa na nás valia z „každého rohu“. Nečudo, že ich využíva čoraz viac Slovákov. Zlúčením viacerých úverov do jedného formou tkz. konsolidačnej pôžičky sú pôvodné záväzky vyplatené a nahradené novým.

Čo tým získate?

Konsolidáciou pôžičiek získate buď nižšiu mesačnú splátku než bol súčet pôvodných mesačných splátok, alebo Vám nový veriteľ ponúkne viac peňazí, pri zachovaní rovnakého úverového zaťaženia (pri rovnakej hodnote mesačnej splátky). Ako čerešničku na torte získate lepší prehľad vo svojich financiách, nakoľko budete splácať len jeden záväzok.

Aj keď zníženie finančného zaťaženia znie lákavo, nemusí sa vždy oplatiť. Viac krát sme o tom písali aj na Finanze. Nižšia mesačná splátka sa dá totižto získať natiahnutím splatnosti, vďaka čomu klient neušetrí, ale naopak, počas celej splatnosti požičané peniaze viac preplatí. Preto by malo byť snahou každého dlžníka, ktorý sa rozhodne konsolidovať, získanie nižšej úrokovej sadzby. Ono porovnávanie úrokov sa pri konsolidácii tak trocha komplikuje, vzhľadom k tomu, že sa zlučujú neúčelové spotrebné úvery, leasing ale aj kreditné karty a povolené prečerpania, kde sú úroky výrazne vyššie ako na spotrebákoch. V takom prípade pomôže zodpovedne sa rozhodnúť, či konsolidovať alebo nie, iba pracný prepočet súčasného stavu a novej ponuky.

Pri výraznom celkovom znížení úrokovej sadzby sa tak konsolidácia pôžičiek pozitívne prejaví nielen v podstatne nižšej mesačnej splátke, ale aj celkovým ušetrením finančných prostriedkov počas celej splatnosti.

Prečo by Vám niekto mal dať výrazne nižší úrok?

puzzle-skladackaTo, že dlžníci majú záujem o nižšie úroky na svojich úveroch je celkom logické. Otázkou však zostáva, prečo by finančná inštitúcia mala niekomu poskytnúť výrazne nižší úrok? Odpoveď treba hľadať v súčasných trendoch: objem poskytnutých hypoték stále rastie (vzhľadom k veľmi priaznivým úrokovým sadzbám, ktoré už takmer rok bez prestávky prekonávajú jedno minimum za druhým), no marže finančných inštitúcií na hypotekárnych obchodoch sú veľmi nízke. Oproti tomu sú marže na spotrebiteľských úveroch výrazne vyššie, čo pre banky a úverové spoločnosti znamená dobrý zdroj zárobku. Okrem získavania nových dlžníkov je najlepším spôsobom získania väčšieho trhového podielu prebratie úverov niekomu inému. V niektorých bankách dosahuje podiel konsolidačných úverov z celkového počtu všetkých poskytnutých úverov hodnoty aj 30-40%.

Konsolidačné pôžičky však nie sú zaujímavým biznisom len pre bankové domy, ale čoraz viac aj pre nebankové spoločnosti.

Ako vyzerá spájanie pôžičiek v nebankovom prostredí?

Vlani napríklad zaradila do svojho úverového portfólia nový produkt – Spojenie pôžičiek s nižšou splátkou nebanková spoločnosť Home Credit. Tá poskytuje záujemcom o konsolidáciu pôžičku od 1000 do 10 000 € s tým, že výšku splátky a dobu splácania si klient vyberá sám, podľa jeho/jej aktuálnych finančných možností. V Home Credite je možné spojiť akékoľvek pôžičky z banky či nebankovky – spotrebné či hotovostné úvery, kreditné karty ale aj kontokorenty. Spoločnosť v reprezentatívnom príklade na úvere 2200 € a pri splatnosti 84 mesiacov uvádza úrokovú sadzbu vo výške 13,76 % a RPMN vo výške 14,8 %. Samozrejme tento príklad nie je žiadnym verejným prísľubom, takže každý žiadateľ sa posudzuje individuálne. Podmienkou pre schválenie žiadosti je plnoletosť a pravidelný zdroj príjmu. Zaujímavosťou je skutočnosť, že nebankovka neláka na nižšie úroky, ale na nižšie splátky, čo pre dlžníkov v konečnom dôsledku môže znamenať aj väčšie preplatenie, ako sme si vysvetlili vyššie.

Konsolidačnú pôžičku ponúka aj jedna z najobľúbenejších (a najlacnejších!) nebankoviek na tuzemskom trhu – spoločnosť Cetelem Slovensko, a.s., člen medzinárodnej bankovej skupiny BNP Paribas, ktorá garantuje výhodné úverové podmienky.

Podobne ako Home Credit, aj Cetelem láka prostredníctvom Pôžičky na splatenie úverov na nižšie splátky. Záujemcom sľubuje zníženie sumy splátok až o 30 % – presvedčiť sa o tom môžu sami na vlastné oči prostredníctvom online kalkulačky, vďaka ktorej sa okamžite dozvedia výšku úroku. Spoločnosť Cetelem je známa férovými a transparentnými úrokmi bez chytákov, ktoré sa pohybujú od 8,39 % ročne. Maximálna výška úrokovej sadzby zároveň nikdy nepresiahne 18,79 % ročne. Dohodnutý úrok platí počas celej lehoty splatnosti – jednotlivé splátky je možné rozložiť na obdobie od 6 mesiacov do desiatich rokov. Na vyplatenie iných úverov si môžete požičať od 2000 € do 34 000 €. Okrem priaznivých úrokových sadzieb, vysokého objemu úveru a širokého rozsahu splatnosti záujemcov istotne poteší skutočnosť, že Cetelem pôžičku na splatenie úverov získajú bez poplatkov, bez ručenia a čo je najlepšie, aj bez viazanosti, vďaka čomu je možné ju bez problémov a bez poplatkov kedykoľvek predčasne splatiť.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia