Kontaktné šošovky: viete ako na nich ušetriť?

Kontaktné šošovky: viete ako na nich ušetriť?

Nosenie kontaktných šošoviek nie je lacná záležitosť, to vie každý, ktorý sa rozhodol okuliare nahradiť kontaktnými šošovkami. Čo sa dá robiť, za komfort a krásu sa predsa platí. Najmä ľudia, ktorí majú silné dioptrie s kontaktnými šošovkami získajú stratené sebavedomie, často ustúpia aj bolesti hlavy a pocit, že vidíte všetko ostro a prirodzene je na nezaplatenie. Nádhera vidieť svet ostro a bez obmedzení zorného poľa!

Nevyhadzujte peniaze von oknom!

Každopádne, peniaze do vzduchu vyhadzovať nemusíte, a tak sa v tomto článku pozrieme na to, ako sa dá na šošovkách ušetriť.

Vyberajte podľa toho, ako často ich budete nosiť

Cenovo najlepšie vychádzajú mesačné kontaktné šošovky, tie sa predávajú najčastejšie v balení 6ks mesačných šošoviek, to znamená že jedno balenie Vám vydrží 3 mesiace. Tento typ Vám však nemusí úplne vyhovovať, niekomu môže byť pohodlnejšie 14 denné, ktoré sú však o niečo drahšie.

nasadzovanie sosovkyKontaktné šošovky určené na opakované použitie, teda dvojtýždňové, mesačné či štvrťročné je potrebné na noc dávať dolu a uložiť ich do puzdra so špeciálnym roztokom, kvôli tomu, aby v noci prebehla dôkladná dezinfekcia (puzdro musí byť dokonale čisté a roztok v puzdre treba každý deň vymieňať). Pokiaľ šošovka „škriabe“ a vy ste postupovali podľa návodu, je najvyšší čas na jej výmenu. Ideálne je výmenu naplánovať si na konkrétny deň v mesiaci – napríklad prvý či posledný deň v mesiaci…

Pokiaľ by ste na svoje „neviditeľné okuliare“ zabudli a na noc by ste si ich nevytiahli, pocit po prebudení by Vám nikto nezávidel. Ako keby Vám niekto šošovky prilepil kanagonom k očiam, k tomu začervenanosť, pálenie a nepríjemný pocit silného lepidla v očiach.

Pokiaľ sa nechcete zaťažovať nutnou dezinfekciou špeciálnym roztokom, potom by ste mali skúsiť jednodenné šošovky, ktoré sú určené na jednorázové nosenie. Tieto oceníte napríklad pri športe, keď pôjdete do kina, divadla, ale môžete ich používať aj celý deň. Ráno si ich nasadíte, večer vyhodíte. Veľmi praktický a bezúdržbový spôsob komfortného ostrého videnia.

A čo cena?

V závislosti od vybranej značky sa cena najčastejšie používaného trojmesačného balenia pohybuje okolo 30-40 EUR. Ak máte smolu a okrem poruchy ostrosti videnia máte aj iné očné vady (astigmatizmus, presbyopia) počítajte s tým, že cena bude minimálne o 50 % vyššia. Rovnako si budú musieť priplatiť aj tí, ktorí požadujú od šošoviek vysoký komfort.

Luxus prirodzeného a neskresleného videnia bez obmedzení v zornom poli, komfort pri nosení v akomkoľvek počasí Vás teda bežne vyjde na 120 – 160 EUR ročne. Niekto si takýto výdavok ani nevšimne, pre iného, kto musí v ruke obracať každé euro predstavuje táto čiastka nezanedbateľnú položku vo finančnom rozpočte. A tak logicky treba hľadať spôsoby, ako ušetriť. Vynaliezavosť niektorých ľudí však nemá hraníc. Miesto toho, aby sa poobzerali po lacnejších dodávateľoch a testovali viaceré, aj lacnejšie značky, radšej zvolia prístup „sporadickej výmeny“ a tak staré šošovky nechcú poslať na zaslúžený dôchodok a miesto toho chcú z nich „vyžmýkať“ maximum. Niektorí zájdu až tak ďaleko že miesto jedného mesiaca ich nosia 3-4 mesiace, rekordmani sa chvália tým, že im vydržali až 5 mesiacov navyše. Ulakomiť sa na pár desiatok eur a riskovať závažné komplikácie je predsa hazard s vlastným zdravím, ktorý za to určite nestojí. Aj keď problémy nemusia byť okamžite citeľné na komforte nosenia, na šošovke sa ukladajú rôzne látky a nečistoty, ktoré výrobok znehodnocujú. Povrch šošovky už nie je dokonale čistý, hrubne, čím môže dôjsť k rôznym infekciám, zápalom a čo je horšie, aj k nezvratným zmenám na oku.

Nedodržiavanie odporúčanej doby nosenia nie je teda rozumné riešenie. Ako si teda dopriať kvalitné kontaktné šošovky ktoré zaručia komfort pri nosení, ostré videnie a zároveň na nich „neskrachovať“?

Na internete zoženiete kvalitný výrobok za nižšiu cenu

Zabudnite na predsudok, že na internete ak aj kúpite lacné šošovky, tak určite len preto, že kupujete nejaký „šmejd z Číny“, alebo, inak povedané, že kvalita cez internet zakúpeného výrobku prinajmenšom pokuľháva. Ceny v kamenných obchodoch sú aj o niekoľko desiatok percent vyššie, takže objednávkou Vašej obľúbenej značky cez overený eshop ušetríte aj niekoľko desiatok eur. Teraz už len zistiť, ktorý eshop je dôveryhodný. Online obchodníci si väčšinou registrujú svoj obchod na porovnávačoch cien ako je napríklad Heureka a podobne. Stačí si do ich vyhľadávania zadať Vašu obľúbenú značku a Heureka sa postará o to, aby Vám ponúkla niekoľko desiatok možností, kde sa dá konkrétny výrobok kúpiť online, samozrejme všetko zoradené podľa ceny. Okrem ceny si všímajte aj hodnotenia predajcu. Pri predajcovi, ktorý má niekoľko stoviek až tisíc pozitívnych hodnotení od svojich klientov si predsa nebude kaziť reputáciu expedovaním nekvalitného tovaru. Po overení referencií a skúseností iných zákazníkov je nákup na internete oveľa bezpečnejší ako v kamennej predajni.

Nebojte sa využívať zľavové kódy a vernostné programy

Bez ohľadu na to, či ste fanúšikom online nakupovania alebo či preferujete osobný prístup predavačky v kamennej predajni, nikdy si nenechajte ujsť možnosť získať kontaktné šošovky a príslušenstvo lacnejšie. Ako? Eshopy často ponúkajú zľavové kódy, či už ako odmenu za pravidelné nakupovanie alebo ako akciu na vybraný tovar alebo pri konkrétnej príležitosti. Po uplatnení zľavového kódu sa môžete tešiť aj z 50% zľavy. Sledujte zľavové kupóny na webových stránkach predajcov a prihláste sa na odber noviniek, aby ste sa medzi prvými dozvedeli o nových kupónoch.

To isté platí aj pre kamenné predajne. Tu s najväčšou pravdepodobnosťou dostanete zákaznícku kartičku, ktorá Vás bude oprávňovať na získanie 5-10 % cenového zvýhodnenia oproti štandardnej cene pri každom ďalšom nákupe.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia