Kreditnou kartou hotovosť radšej nevyberajte. Banky si účtujú mastné poplatky

Kreditnou kartou hotovosť radšej nevyberajte. Banky si účtujú mastné poplatky

Ak potrebujete vybrať hotovosť a na Vašom bežnom účte veľa finančných prostriedkov nezostalo, máte ešte jednu možnosť – vytiahnuť si peniaze z kreditnej karty. Mali by ste mať však na pamäti, že kreditná karta je úverový produkt, ktorý je určený najmä pre bezhotovostné platby u obchodníkov, ktoré sú zdarma. Ak sa chcete vyhnúť plateniu drahých poplatkov, tak na výbery hotovosti prostredníctvom kreditnej karty radšej zabudnite.

Pre banky ale aj iné finančné inštitúcie z nebankového prostredia predstavujú kreditné karty veľmi výhodný biznis – najmä vtedy, ak sa im podarí do svojich sietí chytiť takého klienta, ktorý nie celkom dobre chápe princíp ich fungovania. Je to šokujúce, ale stále množstvo ľudí nepozná rozdiel medzi štandardnou debetnou a kreditnou kartou. Je pravda, že rozdiel medzi nimi nie je na prvý pohľad až taký viditeľný, ale predsa je len podstatný. Debetná karta sa vydáva k bežnému účtu a môžete ňou platiť a vyberať peniaze v hotovosti až do výšky disponibilného zostatku. V podstate narábate s vlastnými prostriedkami, až na prípady povoleného prečerpania, kedy môžete ísť s debetnou kartou do „mínusu“. Kreditná karta je úverovým produktom, o ktorý je potrebné požiadať. Vydáva sa s úverovým limitom, teda pôžičkou, ktorú môžete čerpať, ale za drahé úroky, ak neviete ako kartu používať. Veľkou výhodou kreditiek je bezúročné obdobie, ktoré trvá spravidla 40 – 50 dní, počas ktorých môžete pôžičku čerpať bezúročne. Akonáhle však uplynie bezúročné obdobie a vy dlh na karte nevyrovnáte, začnú Vám každým dňom nabiehať vysoké úroky, ktoré dosahujú aj 30 %. Tento produkt sa preto oplatí využívať najmä na bezhotovostné platby počas bezúročného obdobia. Za bezhotovostné transakcie kartou si banky neúčtujú žiadne poplatky.

Hotovostné výbery sú predražené

vyber z bankomatuHoršie sú na tom výbery hotovosti z bankomatov, u obchodníkov alebo priamo na pobočke banky, ktoré sú extrémne predražené. Poplatok za výber hotovosti je stanovený ako určité percento z vyberanej sumy, pričom banky si určujú aj minimálny poplatok za výber. Ak už teda nemáte inú možnosť, iba si vybrať peniaze z bankomatu prostredníctvom kreditky, vyberte si naraz väčšiu sumu, oplatí sa Vám to viac ako realizovať niekoľko menších výberov. Navyše na výbery hotovosti prostredníctvom kreditnej karty sa pri niektorých poskytovateľoch nevzťahuje bezúročné obdobie, takže úroky začínajú nabiehať okamžite.

Poplatky za výber hotovosti z bankomatov kreditnou kartou

Banka Názov kreditnej karty Bezúročné obdobie Bezúročné obdobie platí aj pre výbery z bankomatov? Úrok / p.a. Výber z bankomatu vlastnej banky Výber z bankomatov ostatných bánk Výber z bankomatov v zahraničí
Tatra banka Visa štandard súkromná 47 dní áno 17,80% 5,00 € 15,00 € 15,00 €
ČSOB MasterCard Standard 55 dní áno 16,90 % (klienti banky)

18,90 % (neklienti)

1,5% min. 4 € 2 % z vyberanej sumy, min. 6,00 € 2,5% z vyberanej sumy, min. 8,00 € (z bankomatov ČSOB a PB v ČR a bankomatov KBC v ČR, Poľsko, Maďarsko, Rusko, Buhlarsko, Srbsko, Belgicko: 1,5%, min. 4 €)
VÚB banka MasterCard Original+ 40 dní áno 18,90% 2 % z transakcie,min. 6,60 € 2 % z transakcie,min. 6,60 € 2 % z transakcie,min. 6,60 €
SLSP Štedrá karta 45 dní nie 18-44% (záleží od objemu čerpaných fin. prostriedkov) 5,00 € 5,00 € 5 € + poplatok za cezhraničnú konverziu 1% z transakcie (pri transakciách v rámci EHP sa 1% poplatok )
OTP banka MasterCard Unembossed 45 dní nie 18,50% 1% min. 2 € 2%, min. 5,00 € územie EHP : rovnaké ako v SR
Mimo EHP:
1%, min. 2,00 € (patriacich do skupiny OTP), 2% min. 7,00 € (ostatných bánk)
mBank Visa Classic 54 dní nie 14,99 % 1% zo sumy, min. 3 € 1% zo sumy, min. 3 € 1% zo sumy, min. 3 €
ZUNO MasterCard Standard Embosovaná 55 dní áno 18,99% 3,00 € 3,00 € 3 €
Unicredit Bank Visa Classic 45 dní áno 17,70 % 1%, min. 1,99 € 2%, min. 4,98 € 2% min. 4,98 €

Ako vidno z vyššie uvedeného porovnania, poplatky za výber hotovosti z bankomatov nie sú vôbec lacnou záležitosťou (najmä ak vyberáte z bankomatu cudzej banky alebo v zahraničí). Preto ak ste vlastníkom kreditnej karty, využívajte ju rozumne – na bezhotovostné platby – ideálne počas bezúročného obdobia, ktoré sú bez poplatku.

Read more

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

V súčasnosti sa Slováci tešia mimoriadne priaznivým podmienkam poskytovania hypoték. Tretí mesiac roka prepísal niekoľko rekordov – priemerná úroková sadzba novo poskytnutých úverov na bývanie klesla na neuveriteľných 1,95 % p.a., pričom po prvý krát v histórii bola pokorená magická, dvojpercentná hranica. Nikdy predtým sa nedal nový úver na bývanie

By Redakcia