Kto ponúka najvýhodnejší úver?

Kto ponúka najvýhodnejší úver?

Každého, kto zvažuje pôžičku najviac zaujíma otázka, kde získať najvýhodnejší úver. Reklamy nás lákajú na akciové úroky, no keď príde na lámanie chleba, skutočný úrok je v mnohých prípadoch na kilometre vzdialený od toho propagovaného. Výnimku tvoria iba ponuky spotrebných úverov, pri ktorých banka v rámci časovo obmedzenej akcie ponúka rovnaký úrok pre každého, kto prejde základným skóringom. Podmienkou pre získanie takéhoto úroku je spravidla povinné poistenie úveru a zriadenie účtu v danej banke. Všetky tieto povinné služby však cenu požičaných peňazí zbytočne navyšujú. Navyše, aj keď môžu byť takéto akciové ponuky pre istú skupinu obyvateľstva zaujímavé, netrvajú večne, skôr iba zopár týždňov. Objavujú sa v silných obdobiach ako je napríklad november, december, kedy si najviac ľudí berie pôžičky.

Potrebujete finančné suchoty vyriešiť okamžite?

rozlozene peniazePokiaľ je Vašou prioritou rýchle vybavenie úveru bez zložitého dokladovania, vo všeobecnosti platí, že lepšie pochodíte vo finančnom ústave, kde poznajú Vašu finančnú históriu. Vybavovanie pôžičky by nemalo byť také náročné a celý proces poskytnutia bude kratší ako v prípade žiadateľa, ktorý sa objaví „z ulice“. Nižšia administratívna náročnosť, benevolentné podmienky získania pôžičky a rýchlejšie uzatvorenie celého procesu sú tiež charakteristickým znakom nebankových subjektov, ktorým sa veľmi radi pýšia. Priaznivé podmienky sa pri tomto type úverov žiaľ netýkajú výšky úrokovej sadzby, to vie každý.

Nie je však múdre a ani správne všetky nebankové spoločnosti hádzať do jedného vreca, nakoľko aj spomedzi nich sa dajú nájsť výhodnejšie pôžičky, ktoré sa dajú získať za nižší úrok ako je priemer v tejto oblasti. Do tejto kategórie môžeme bez obáv zaradiť spoločnosť  CETELEM SLOVENSKO a.s. , ktorá požičiava na slovenské pomery dosť výhodne, s úrokom od 8,39% ročne a bez dokladovania účelu použitia finančných prostriedkov. Samozrejme, úrok bude vo väčšine prípadov vyšší, nakoľko sa jeho výška odvíja od objemu úveru a počtu mesačných splátok. To však nič nemení na skutočnosti, že Cetelem poskytuje pôžičky oveľa výhodnejšie ako konkurenčné spoločnosti z mimobankového prostredia.

Vybaviť pôžičku nie je nič zložité, ťažšie je vybrať si tú najvýhodnejšiu…

Väčšina ľudí, ktorí majú stabilný príjem v dostatočnej výške sa so žiadosťou o úver obracia na banky. Dôvod je jednoduchý – nižšie úroky. Pre získanie bankového úveru je potrebné splniť niekoľko podmienok – vek od 18 rokov, trvalý alebo prechodný pobyt na území Slovenska, čistý výpis z úverového registra, pravidelný, bankou uznateľný príjem. Záujemcovia môžu pri žiadosti o úver v banke naraziť na niekoľko prekážok. Po prvé, banky si často kladú podmienky, čo sa týka dĺžky trvania pracovného pomeru. Niektorým nepostačuje skutočnosť, že žiadateľ nie je v skúšobnej a ani vo výpovednej lehote, ale vyžadujú trvanie pracovného pomeru minimálne jeden rok. Podnikatelia zase musia predložiť daňové priznanie za posledné dve zdaňovacie obdobia s pozitívnym hospodárskym výsledkom.

Ak spĺňate vyššie uvedené podmienky a máte príjem v dostatočnej výške, tak nie je dôvod na to, aby Vám banka žiadosť neschválila.

Nepodceňujte význam vlastného prieskumu trhu

Potom zostáva už len najťažšia úloha – vybrať si veriteľa, ktorý Vám dá najlepšie podmienky. Keďže aj na malom slovenskom trhu je úverových produktov skutočne veľa, mali by ste si nájsť čas na dôkladný prieskum trhu. Úrokové sadzby budú nižšie pri účelových úveroch (napríklad pôžička na bývanie, alebo na auto) a o niečo vyššie budú pri neúčelových úveroch. Keďže najväčší záujem je o neúčelové pôžičky, zameriame sa práve na ne.

Porovnanie jednotlivých úverov je pomerne zložité a dá sa to spraviť iba pracným navštívením všetkých bánk a vyžiadaním ponúk. Nedávno „inkognito“ prieskum uskutočnil portál Finančnáhitparáda.sk

Pracovníci portálu sa tvárili ako klienti a žiadali si ponuky. Z prieskumu, ktorý porovnával 13 bezúčelových úverov v objeme 5000 EUR so splatnosťou 6 rokov, vyšiel najvýhodnejšie úver od online banky ZUNO, ktorá nemá žiadne pobočky.

graf_porovnanie poziciek

Splátka v Zuno vyšla na 85 € za mesiac. Direct banka garantuje pre klientov s lepšou bonitou najlepšiu ponuku na trhu – úrok od 6,90% ročne pre úvery od 2001 do 20 000 EUR.

Na druhom mieste sa v prieskume umiestnila ČSOB banka s bezúčelovým spotrebiteľským úverom (s mesačnou splátkou 87 €), na slušnom, treťom mieste skončil otp Expres úver so splátkou 89 €. Na chvoste rebríčka sa umiestnila najväčšia slovenská banka – Slovenská sporiteľňa s mesačnou splátkou 110 €.

Napriek vyššie uvedenému, reálnemu porovnaniu jednotlivých úverov, nedá sa vo všeobecnosti povedať, ktorý z nich je najvýhodnejší. Prečo neexistuje vo všeobecnosti najvýhodnejší úver? Lebo banky vypracovávajú ponuky vždy individuálne, pre každého klienta, po posúdení viacerých faktorov – výška príjmu záujemcu, existujúce záväzky, počet vyživovaných detí, predchádzajúca platobná disciplína…Jedna banka tak môže poskytnúť výhodnejší úver zamestnancom so stabilným príjmom, pre druhú môžu byť zaujímaví podnikatelia.

Jedným z najdôležitejších faktorov, ktoré rozhodujú o výhodnosti ponuky je výška príjmu žiadateľa. Preto napríklad ak žiadajú v jednej banke o ten istý úver v rovnakej výške a lehote splatnosti dve osoby s rôznym príjmom, je takmer isté, že žiadateľ s vyšším mesačným príjmom získa oveľa výhodnejšiu úrokovú sadzbu ako menej bonitný záujemca. To znamená, že kým jedna banka môže byť najvýhodnejšia pre jedného žiadateľa, tá istá banka môže poskytnúť najhoršie podmienky druhému žiadateľovi. Čo sa však dá porovnať, sú spodné úrokové sadzby.

Na získanie konkrétnych úrokových sadzieb a podmienok (šitých na mieru pre Vás) však budete musieť navštíviť pobočky jednotlivých bánk.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia