Kto ponúka najvýhodnejšie úročené sporenie pre deti?

Kto ponúka najvýhodnejšie úročené sporenie pre deti?

Služby a produkty určené pre deti sa predávajú mimoriadne dobre. Stačí, ak predajca zabrnká na tú správnu strunu – „dobro dieťaťa“ a už má rodičov napoly v hrsti. Výnimkou nie sú ani finančné produkty a služby. Možností, ako deťom sporiť je niekoľko – od bankových produktov určených pre deti (sporiace účty, vkladné knižky), cez stavebné sporenie, podielové fondy až po alternatívne investície (napríklad investícia do nehnuteľnosti). Každá z týchto možností ma svoje plusy a mínusy, základ je nechať si dostatok času na premyslenie a nenechať sa dotlačiť k zbrklému rozhodnutiu v emočne vypätej situácii kedy druhá strana citovo vydiera „zabezpečením budúcnosti dieťaťa“.

V dnešnom článku si posvietime na sporiace účty. Napriek tomu, že sa jedná o jeden typ finančného produktu, existuje niekoľko desiatok sporení, ktoré môžu mať veľmi rozdielne parametre – a to dokonca nielen ak porovnávame sporiace kontá medzi konkurenčnými bankami, ale aj v rámci jednej banky. Nelíšia sa len výškou úrokov, ale napríklad aj tým, ako daná banka obmedzuje nakladanie s uloženými prostriedkami alebo či umožňuje počas doby sporenia pridávanie ďalších peňazí na účet. Pri výbere konkrétneho produktu je tiež dôležité zvážiť dobu a pravidelnosť sporenia.

Najčastejšie rozhoduje výška úroku…

rodic dieta ziarovkaVäčšina zhodnotenia chtivých rodičov sa však rozhoduje na základe jedného kritéria: výšky úroku. Tento údaj však treba brať do úvahy spolu s ostatnými parametrami (podmienky predčasného výberu, možnosť prívkladov, pravidelnosť a dobu sporenia…) Bezpochyby najlepšie úročený detský účet na tuzemskom trhu aktuálne ponúka Prima banka. Až 5 % ročný úrok na Sporení k detskému účtu vedenému v domácej mene je ponuka, na ktorú sa čo sa týka výšky úroku, nechytá žiadna iná banka.

Atraktívne úročenie za cenu obmedzení

5% úročenie Osobného účtu Prima banky nie je žiadnou novinkou, no len pred pár dňami bol tento štedrý úrok rozšírený aj na možnosť sporenia k detskému a študentskému účtu, s mierne modifikovanými podmienkami. No a ako to už pri atraktívnych ponukách býva, aj so značnými obmedzeniami.

Detaily produktu

Sporenie k Detskému účtu v PB môže zriadiť pre svoju ratolesť výlučne zákonný zástupca dieťaťa. Podmienkou je pravidelnosť sporenia – rodič si môže vybrať mesačnú sumu sporenia (ktorá je ohraničená minimom 10 € a maximom 20 €), o žiadne horibilné sumy sa teda nejedná.

Na začiatku je potrebné sa rozhodnúť, ako dlho plánujete sporiť – na výber máte dve možnosti 36 alebo 60 mesiacov. Uložené finančné prostriedky je možné vybrať aj pred uplynutím dohodnutej lehoty sporenia, no za cenu straty všetkých naakumulovaných úrokov. K jednému detskému kontu je možné zriadiť maximálne jedno sporenie. Úroky sa vyplácajú až na konci dohodnutej lehoty sporenia a sú vyplatené spolu s celou nasporenou sumou automaticky a bezhotovostne na Detský účet.

Najväčšou nevýhodou tohto produktu je možnosť sporiť iba nízke sumy bez možnosti privkladania ďalších finančných prostriedkov. Kvalitný sporiaci účet by mal totižto umožňovať kedykoľvek priložiť volné peniaze vďaka čomu sporiteľ dosiahne vyšší výnos…Na druhej strane, pokiaľ chcete sporiť pravidelne, v stredne dlhom časovom horizonte (3 alebo 5 rokov), po menších sumách, sporenie k detskému účtu z Prima banky predstavuje minimálne zaujímavú alternatívu, ktorá určite stojí za zváženie.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia