Kto poskytne najlepšiu hypotéku? Poznáme víťaza súťaže hypotéka roka

Kto poskytne najlepšiu hypotéku? Poznáme víťaza súťaže hypotéka roka

Pokiaľ ste v štádiu zháňania financií na vlastné bývanie, istotne Vás najviac zaujíma otázka, ktorá banka na Slovensku poskytuje najlepšiu hypotéku a je jedno, či plánujete kúpiť byt alebo sa púšťate do stavby rodinného domu. Každý chce predsa tú naj ponuku – s čo najnižším úrokom, s férovými podmienkami predčasného splatenia a s dobrým pomerom objemu úveru k hodnote nehnuteľnosti. Človeku, ktorý sa o dianie na hypotekárnom trhu aktívne nevenuje, sa môžu zdať ponuky bankových domov takmer identické. Rozdiely v úrokových sadzbách sú naoko minimálne a poplatkov je čím ďalej tým menej. Napriek tomu, nie je jedno, s ktorou bankou nakoniec podpíšete zmluvu.

Dobrým „vodítkom“ pri výbere partnera na spolufinancovanie nehnuteľnosti sú súťaže finančných produktov. Najčerstvejšie informácie o výhodnosti ponúk jednotlivých hypotekárnych bánk prináša celkom nová súťaž ktorú organizuje Fincentrum a týždenník TREND a v rámci ktorej sa udeľuje ocenenie Hypotéka roka.

Špeciálne produktové ocenenie na trhu už chýbalo. V podstate jedinou súťažou, kde si mohli spotrebitelia prezrieť rebríček hypotekárnych úverov bola doposiaľ súťaž Zlatá minca.

Internetová banka zvalcovala konkurenciu

V prvom ročníku súťaže Hypotéka roka 2014 bola pozoruhodne najúspešnejšia mBank s počtom získaných bodov 344,9. Výsledok súťaže je o to zaujímavejší, že mBank nepatrí k top hráčom na trhu čo sa týka objemu ani počtu poskytnutých úverov, ba dokonca ani veľkosťou marketingového rozpočtu vďaka ktorému by sa rýchlejšie rozrastali rady nových klientov.

Napriek týmto skutočnostiam deväťčlenná porota vyhodnotila ponuku banky ako najatraktívnejšiu a ocenila ju prestížnym ocenením Hypotéka roka 2014. To však nie je všetko – mBank obsadila aj prvú pozíciu v kategórii refinancovanie hypoték. Rovnakého ocenenia sa jej dostalo začiatkom roka v Českej republike v súťaži Finparáda – Finanční produkt roku 2013 kde sa tiež umiestnila na prvom mieste.

Odborná porota pozostávajúca z finančných expertov porovnávacích portálov, organizácii venujúcich sa finančnému vzdelávaniu a zástupcov organizátorov vyberala najlepšiu hypotéku na základe siedmych kritérií: výška úrokovej sadzby (ktorej sa pripisovala o niečo vyššia váha ako iným skúmaným faktorom), transparentnosť poplatkov a podmienok, administratívna náročnosť, LTV, akceptácia špecifických cieľových skupín, možnosti predčasného splatenia a podmienené služby.

mBank zvíťazila vďaka transparentným podmienkam a neštandardným možnostiam predčasného splatenia bez poplatkov

mBank získavala body najmä pri porovnávaní výšky úrokovej sadzby (kde sa umiestnila hneď za Unicredit Bank), jednoznačným víťazom sa stala v hodnotiacej kategórii transparentnosť podmienok a poplatkov, LTV a v možnostiach predčasného splatenia.

Transparentné podmienky neoceňuje len odborná porota, ale aj samotní klienti

mBank totižto garantuje svojim zákazníkom rovnakú úrokovú sadzbu, ktorá sa odvíja len od dĺžky fixácie a LTV. Aktuálne úrokové sadzby sú vždy zverejnené na webových stránkach banky (na rozdiel od konkurencie, ktoré treba hľadať ako ihlu v kope sena v spleti pdf súborov), takže každý záujemca si môže zistiť konkrétnu výšku úroku pre jeho/jej prípad. Klienti sa tak vyhnú nepríjemným prekvapeniam v čase zmeny fixácie úrokovej sadzby.

Pri trojročnom fixe banka aktuálne ponúka atraktívny úrok vo výške 2,79 % p.a., ktorý si môže klient aktívne znížiť o 0,25% uzatvorením poistenia k mHypotéke.

Rovnako transparentne ako o úrokoch banka informuje aj o poplatkoch – na tej istej podstránke, hneď pod prezentáciou produktu. K získaniu prvého miesta mHypotéke nepochybne dopomohli aj bezplatné mimoriadne splátky. Poslaním mimoriadnej splátky cez internet banking dôjde k automatickému prepočítaniu výšky mesačnej splátky – teda k zníženiu pri zachovanej pôvodnej splatnosti. Tento spôsob nie je potrebné oznamovať a nie je potrebné ani uzatvorenie zmluvy o úvere. Rovnako poteší možnosť predčasného splatenia hypotéky bez poplatku po uplynutí troch rokov od podpisu zmluvy ( bez ohľadu na to, či je fixácia 3 roky alebo dlhšie).

Na druhom mieste sa v kategórii Hypotéka umiestnila Unicredit Bank (326,8 bodu), ktorá získala najväčší počet bodov za atraktívne úrokové sadzby. V tesnom závese, čo sa týka sumy získaných bodov, nasledovala VÚB banka s Flexihypotékou (326,5 bodu) a Sberbank Slovensko s 326,2 bodu.

Je hypotéka z mBank skutočne najlepšia?

Pozor, najlepšia hypotéka v očiach odborných porotcov však nemusí automaticky znamenať, že bude najlepším riešením aj pre Vás. Subjektívnym požiadavkám totižto môže vyhovovať celkom iný hypotekárny úver – napríklad aj taký, ktorý sa v rebríčku Hypotéka roka neobjavil…

Výsledky súťaže preto netreba brať ako jediné kritérium, ktorému podriadiť výber poskytovateľa. Najviac bude aj tak záležať na konkrétnej ponuke, ktorú Vám banky vypracujú až potom, čo zistia údaje o predmetnej nehnuteľnosti a Vašej finančnej situácii.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia