Kuchyne na mieru: rozdiely v cenách sú markantné

Kuchyne na mieru: rozdiely v cenách sú markantné

Kuchyňa je viac ako len zostava skriniek, elektrospotrebičov a dvierok – nenadarmo sa hovorí, že je to srdce domácnosti – priestor pre spoločný život rodiny. Je to miesto kde sa trávi najviac spoločného času, miesto pre varenie, stolovanie, zábavu hry či domáce úlohy.

Praktickosť ruka v ruke s dizajnom

Pokiaľ si zariaďujete nové bývanie alebo ste sa rozhodli pre radikálny krok – rekonštrukciu starého vybavenia, ktoré má už svoje najlepšie roky dávno za sebou, mali by ste sa zamerať na dve veci: praktickosť a dizajn. Základným predpokladom tip-top kuchyne spĺňajúcej náročné kritériá praktičnosti a prvotriedneho prevedenia umožňujúceho nadpriemerný užívateľský komfort sú jednoznačne kuchyne na mieru.

Dôležité sú tiež použité materiály ich vysoká odolnosť a nenáročná údržba. Raz darmo budete mať špičkovú pracovnú dosku z lešteného čierneho mramoru, keď na nej bude okamžite vidieť všetky otlačky. Hriešne drahá pracovná doska tak bude vyzerať luxusne len čerstvo po vyleštení…

biela kuchyna

Kuchyne na mieru versus sektorové

Pôžitok z pomlsávania na doma pripravených špecialitách istotne umocní pohľad na kvalitne prevedenú kuchynskú linku, ktorá je presne podľa Vašich predstáv, kde má každá zásuvka svoje opodstatnenie, kde nič „nepretŕča“ do priestoru a kde všetko na milimeter sadne…Kuchyne na mieru, pokiaľ sú kvalitne prevedené, dokážu vyriešiť akýkoľvek aj atypický priestor a viac či menej neštandardnú požiadavku náročného zákazníka.

Každému investorovi však musí byť jasné, že za „riešenie presne na mieru“ – čo sa týka tvaru, materiálu, farebného prevedenia bude musieť načrieť do svojho vrecka o niečo hlbšie.

mod_kuchyna_white

Pokiaľ Vás v zariaďovaní domácnosti do veľkej miery limitujú financie, ďaleko lacnejším riešením sú tkz. hotové – sektorové/ modulové kuchyne. Sektorová kuchyňa sa zostavuje z preddefinovaných dielov – modulov. Funguje to ako skladačka – poviete si že chcete povedzme potravinovú skriňu, tri horné skrinky a 6 zásuviek. Čo sa týka rozmerov jednotlivých skriniek, až tak veľa možností mať nebudete, na výber budú len štandardné šírky ako je napr. 60 či 90 cm. V konečnom dôsledku tak môže kuchyňa skončiť niekoľko cm od steny, čo zrovna nepôsobí tak, že si majitelia dali záležať na konečnom výsledku…

Studená sprcha pri návšteve kuchynských štúdií

Preto ak pri zariaďovaní kuchyne nemusíte pozerať na každé minuté euro, jednoznačnou voľbou je kuchyňa na mieru. Návšteva špecializovaných kuchynských štúdií však môže znamenať pre investorov poriadny šok, a to aj vtedy, ak sú pripravení a „zmierení“ s jej vyššou cenou. Celková suma sa môže pri stredne veľkej kuchyni (cca 18 m2 dvierok) vyšplhať aj cez 10 000 EUR.

Pokiaľ Váš finančný rozpočet na zariadenie kuchyne nie je až taký štedrý, nevešajte hlavu.

Kuchyňu na mieru môžete mať aj bez toho, aby ste na ňu obaja rok zarábali a nič iné si nekúpili. Ako na to? Riešením je oslovenie viacerých výrobcov.

Čo odhalil cenový prieskum?

Finanza.sk sa podujala na malý prieskum: s prosbou o vypracovanie cenovej ponuky sme sa obrátili na niekoľko vybraných kuchynských štúdií. Výsledok? Až 100 % cenový rozdiel za tú istú kuchyňu…

Cena za m2 akryl biely, laserové hrany Cena za m2 Dvierka striekané Kovanie (BLUM) zaokrúhlená cena (závisí od veľkosti zásuvky) Výsledná cena kuchyne (18 m2 v povrchovej úprave akryl), 26 x kovanie BLUM, konštrukcia skriniek, montáž doprava Výsledná cena kuchyne (18 m2 v povrchovej úprave biela striekaná), 26 x kovanie BLUM, konštrukcia skriniek, montáž doprava
Štúdio 1 Bratislava 90,00 € 195,00 € 70,00 € 6 103,00 € 8 048,00 €
štúdio 2 75,00 € 170,00 € 60,00 € 5 500,00 € 7 500,00 €
štúdio 3 133,00 € 153,00 € 55,00 € 6 600,00 € 7 200,00 €
štúdio 4 70,00 € 110,00 € 25,00 € 3 520,00 € 5 350,00 €

Čím viac ponúk získate, tým lepšie

Pri výbere dodávateľa na realizáciu kuchynskej linky preto nešetrite časom a oslovte čo najviacej kuchynských štúdií. Odmenou Vám bude úspora možno aj niekoľko tisíc eur – a to už sa oplatí stráviť zopár hodín online prieskumom a osobnou návštevou štúdií ktoré postúpia do „shortlistu“ horúcich kandidátov na výrobu a montáž kuchynskej linky…

Máte jasno v materiáloch?

Predtým, než sa pustíte do rozsiahleho prieskumu, je dobré ujasniť si, aký materiál má byť použitý na výrobu kuchynskej linky.

Najlacnejšia varianta sú fóliované dvierka. Rýchly proces výroby a cenovo dostupné materiály použité na ich výrobu predurčujú fóliované dvierka do chudobnejšie vybavených kuchýň. Aj keď sa z diaľky ponášajú na niekoľko násobne drahšie vysoko lesklé striekané dvierka, človek nemusí byť interiérový fajnšmeker a detailista, aby si všimol rozdiel aj pri čisto novej – nepoužívanej kuchyni. S používaním sa rozdiely ešte viac prehlbujú – pod fóliou sa môžu vytvoriť vzduchové bublinky alebo sa môžu začať olupovať (napríklad pod vplyvom vysokých teplôt), nakoľko tento materiál horšie znáša horúčavy. Pokiaľ dôjde k narušeniu fólie (škrabnutím, odlúpením) nevýhodou je, že takto poškodená doska je prakticky neopraviteľná a jediným riešením sú nové dvierka.

Veľmi častou voľbou do moderných kuchýň sú dvierka z akrylátu, ktorých prednosťou je super hladký a vysokolesklý až zrkadlový povrch. V súčasnosti letia čisté lesklé biele kuchyne, ktoré sa hodia do každého štýlového interiéru. Pokiaľ sa rozhodnete pre povrchovú úpravu biely akryl, počítajte s tým, že ohranenie dosiek nepôsobí vkusne – na bielej je dosť vidieť lepenie, čo narúša inak veľmi elegantný povrch. O niečo lepšie vyzerá úprava hrán „laser edge“, no aj toto riešenie je po estetickej stránke ďaleko pozadu za striekanými dvierkami.

Povrchová úprava striekaním je na výrobu finančne aj časovo najnáročnejšia. Z toho dôvodu je cena ďaleko vyššia ako za akrylát. Okrem jednoznačnej prevahy po estetickej stránke (kompaktný povrch bez rušivého „lepenia“ hrán) je výhodou možnosť výroby akéhokoľvek ralkového odtieňa a rôznych stupňov odlesku – mat, polomat, pololesk, lesk…, tiež je možné dosiahnuť perleťové odtiene či metalické efekty.. Na rozdiel od fólie sa dá škrabanec alebo iné narušenie povrchu ľahko zamaskovať.

Informujte sa na cenu konkrétnych položiek: jednotlivé ponuky si tak ľahšie porovnáte

Práve zvolený typ povrchovej úpravy dvierok dokáže cenovú ponuku za výrobu kuchynskej linky poriadne navýšiť – najmä tie drahšie varianty ako povrchová úprava striekaním či akryl. Keďže niektoré kuchynské štúdia Vám dajú iba celkovú cenu, bez rozpísaných položiek, je dobré sa informovať, koľko stojí m2 vybranej povrchovej úpravy. Na základe tejto ceny budete vedieť, či máte do činenia s drahým, priemerným alebo cenovo dostupným štúdiom. Z nášho prieskumu sme zistili, že cenový rozdiel za m2 toho istého materiálu je aj 85€, čo môže pri stredne veľkej kuchyni znamenať úsporu cez 1500 € iba na dvierkach!

Ďalšou položkou, kde s zvyknú kuchynské štúdia poriadne „nadhodiť“ je kovanie. Takmer všetky do jedného Vám ponúknu BLUM, respektíve porovnateľnú značku Hettich. Istotne uznáte, že je rozdiel zaplatiť za to isté kovanie 25 € a 70 €… Pri 24 kusoch kovania objednávka kuchyne od lacnejšieho štúdia by znamenala ďalšiu úsporu vo výške 1080 EUR! Možno si poviete, na čo Vám bude toľko úložných priestorov. No ich dostatok je alfou a omegou každej praktickej kuchyne. Pri varení tiež oceníte široké zásuvky s deliacimi priečinkami. Na trhu sú k dispozícii organizéry od výmyslu sveta. Posuvné – individuálne nastaviteľné rozdeľovače na taniere, príbory, nádoby, pokrievky – to všetko Vám bude denno denne šetriť čas a energiu počas varenia. Aktuálnym hitom sú veľmi elegantné drevené organizéry – čo však tiež nie je lacná záležitosť. Rozdeľovače však nemusíte kupovať naraz s celou kuchyňou, hneď, ale až neskôr, keď sa trochu „zabývate“.

V štádiu zariaďovania je dôležitejšie získanie ponúk od čo najväčšieho množstva kuchynských štúdií. Prieskum by však nemal byť o vydrankaní čo najnižšej ceny, ale o získaní čo najlepšej kvality za rozumný peniaz.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia