Kúpiť ready made s.r.o. za 399 € alebo založiť novú firmu?

Kúpiť ready made s.r.o. za 399 € alebo založiť novú firmu?

Niet žiadnych pochybností, že spoločnosť s ručením obmedzeným je na Slovensku najobľúbenejšou formou podnikania. Ak chcete podnikať a nechce sa Vám strácať čas s administratívou, môžete založením spoločnosti poveriť inú osobu (firmu), ktorá Vám za poplatok obehá všetky úrady, pripraví dokumenty a podá návrh na založenie s.r.o. Táto platená služba Vás odbremení od nevyhnutnej administratívy a behania po úradoch, čo nepatrí k obľúbeným činnostiam asi žiadneho nádejného podnikateľa. Na druhej strane musíte počítať s tým, že založenie s.r.o. trvá spravidla 15 – 20 dní a všetko záleží od toho, ako rýchlo dodáte potrebné dokumenty. Obvodný úrad odbor živnostenského podnikania má zákonnú lehotu 5 pracovných dní na vydanie osvedčenia o živnostenskom oprávnení a obchodný register okresného súdu po predložení návrhu a požadovaných dokumentov zapíše spoločnosť do 5 pracovných dní.

Ak potrebujete začať podnikať okamžite a nemôžete si dovoliť čakať na zápis spoločnosti do obchodného registra, tak máte ešte jednu možnosť a tou je kúpa Ready Made s.r.o.

Čo je to Ready made s.r.o.?

ready madeReady-made s.r.o. je spoločnosť s ručením obmedzeným, ktorá je už zapísaná v obchodnom registri a ktorá bola založená za účelom jej ďalšieho predaja. Hlavným plusom teda je, že môžete začať podnikať už v priebehu niekoľkých hodín. Od okamihu podpísania zmluvy a vymenovania nového konateľa môžete s čerstvo kúpenou eseročkou ľubovoľne nakladať, pričom nie je potrebné čakať dokým prebehne zápis zmien do obchodného registra. Ak sa Vám nepozdáva obchodné meno prípadne sídlo, to je možné zmeniť podľa Vašich požiadaviek. Firmy poskytujúce predaj ready made spoločností Vám spravidla ako doplnkovú službu ponúknu aj virtuálne sídlo na prestížnych adresách v centrách krajských miest. Medzi ďalšie výhody sa radí skutočnosť, že základné imanie je splatené v celom rozsahu.

Na čo si dať pri kúpe pozor?

Pri kúpe už založenej s.r.o. je na mieste maximálna obozretnosť. Ako budúci majiteľ totižto preberáte všetky záväzky a aj prípadné dlhy. Preto predtým, než podpíšete zmluvu si overte, či daná spoločnosť má čistú obchodnú históriu a či je bez dlhov. Seriózna firma by Vám mala aj bez opýtania automaticky vydať potvrdenie o bezdlžnosti a čistej obchodnej histórii vystavené a potvrdené audítorom.

Druhá záležitosť, na ktorú si pred kúpou posvieťte sú osvedčenia o živnostenskom oprávnení (po starom živnostenské listy). Niektorí podnikatelia poskytujúci už založené firmy na predaj ponúkajú len veľmi chabý zoznam voľných živností. V prípade, že daná spoločnosť nemá zapísanú živnosť, ktorú potrebujte na vykonávanie podnikateľskej činnosti, tak nastáva problém, nakoľko s takouto firmou nemôžete začať okamžite podnikať a budete musieť čakať cca jeden týždeň získanie oprávnenia.

Do tretice si dajte pozor na skryté poplatky. Niekedy je akciová cena podmienená nákupom ďalšej služby – napríklad virtuálneho sídla na dva roky dopredu. Taktiež niektoré firmy v snahe získať nových klientov na čo najnižšiu cenu neuvádzajú konečnú sumu. Postupom času si tak od Vás môžu pýtať ďalšie poplatky spojené s prevodom na nového majiteľa (ako napríklad spracovanie a podanie návrhu na zápis zmien do obchodného registra, poplatok u notára a nahlásenie vykonaných zmien príslušným úradom).

Koľko Vás bude stáť?

Cena ready made s.r.o. sa pohybuje od 399 € do 800 € a závisí od viacerých faktorov, akými sú napríklad deň zápisu do obchodného registra (čím je staršia tým je drahšia), sídlo spoločnosti (firma so sídlom v centre Bratislavy Vás bude stáť viac) a od rozsahu živnostenských oprávnení. V neposlednom rade sa cena odvíja aj od toho, či má byť kupovaná ready made s.r.o. platca DPH. V prípade že áno, tak si pripravte na jej kúpu oveľa väčší balík peňazí – od 2500 € až do 7000 € opäť sa cena odvíja od veku firmy.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia