Kupujeme nové auto: čo všetko treba zariadiť a koľko to bude stáť?

Kupujeme nové auto: čo všetko treba zariadiť a koľko to bude stáť?

Kúpa či predaj vozidla nie je záležitosť, ktorá zaberie niekoľko minút. Ak už máte vyriešenú otázku financovania a vysnívané auto máte vyhliadnuté, ešte stále si „kúpu auta“ zo svojho zoznamu úloh vyškrtnúť nemôžete. Je potrebné počítať s administratívou, ktorej sa ani nový ani bývalý majiteľ vozidla nevyhne. Aký je postup ak kupujete nové auto? A najmä: koľko Vás to bude stáť?

Prihlásenie vozidla

Každé vozidlo musí byť podľa platných právnych predpisov registrované a označené evidenčným číslom. Auto sa do evidencie prihlasuje na okresnom inšpektoráte, podľa miesta trvalého bydliska držiteľa vozidla (spravidla sa jedná o majiteľa) alebo podľa miesta sídla spoločnosti, v prípade že ho kupujete na firmu. Zákonná lehota na registráciu je 15 dní odo dňa nadobudnutia.

auto co vybavitV prípade, že kupujete ojazdené auto, jeho pôvodný majiteľ ho musí najskôr odhlásiť z evidencie. Najnáročnejší je proces prihlásenia dovezeného auta zo zahraničia (budete potrebovať množstvo dokladov).

Pre prihlásenie nového vozidla je potrebné okrem žiadosti predložiť: osvedčenie o nadobudnutí vozidla (budete potrebovať faktúru alebo leasingovú zmluvu), doklad totožnosti,osvedčenie o evidencii časť II, originál výpisu z obchodného registra alebo živnostenský list (ak je držiteľom vozidla podnikateľ). Ak sa jedná o auto kupované na leasing, budete ako držiteľ potrebovať overené splnomocnenie leasingovky. Bez vyššie uvedených dokumentov na políciu nechoďte. Nezabudnite si ešte pred návštevou polície vybaviť PZP. Potvrdenie o poistení zodpovednosti za škodu prevádzkou motorového vozidla je jedným z dokumentov potrebných na registráciu vozidla.

Koľko to stojí?

Nič samozrejme nie je samozrejme zadarmo, pri zápise budete musieť uhradiť správny poplatok. Za prihlásenie nového auta sa platí poplatok 66 EUR, rovnaký poplatok sa platí za prepis vozidla mimo okresu. Za prepis auta v rámci okresu je poplatok nižší: 33 EUR. Za zrýchlené vydanie čipovej karty osvedčenia o evidencii (do dvoch dní) je príplatok 30 EUR.

Kompletný prehľad správnych poplatkov súvisiacich s prihlásením vozidla a vydaním tabuliek s evidenčným číslom nájdete na webe Ministerstva vnútra:

http://www.minv.sk/?spravne-poplatky-1

Behanie po úradoch a čakanie v nekonečných radoch nepatrí zrovna medzi obľúbené činnosti. Mnohí sú ochotní za zbavenie sa nepríjemných povinností zaplatiť. A kde je dopyt, tam je aj ponuka. Na slovenskom trhu existujú desiatky spoločností, ktoré Vás za poplatok oslobodia od administratívy a prihlásenie auta vybavia za Vás. Stačí vyplniť, podpísať a notárom overiť splnomocnenie. Spoločnosť, ktorú splnomocníte na prihlásenie či prepis vozidla všetky potrebné úkony vybaví za Vás. Okrem správnych poplatkov sa cena navýši o poplatok za vybavenie. Pár desiatok eur navyše však za komfort odbremenenia od administratívy určite stojí. Ešte viac sa využíva služba prihlásenia dovezeného vozidla z EÚ, pri ktorom je proces náročnejší. Za 500-700 EUR Vám vyhliadnuté auto zo zahraničia privezú a vybavia všetky úrady (cena je už spravidla so všetkými poplatkami).

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia