Kvalitná fotokniha: ak chcete aby vydržala celý život, budete si musieť priplatiť

Kvalitná fotokniha: ak chcete aby vydržala celý život, budete si musieť priplatiť

Fotoknihy sa na nás valia zo všetkých strán – zaručene Vám ich ponúkne svadobný či detský fotograf, narazíte na ne pri návšteve fotolabu, ak vymýšľate spomienkový darček pre niekoho blízkeho, alebo keď sa Vám kolegyňa chváli fotografiami z exotickej dovolenky.

Vyzerá to tak, že fotoknihy v priebehu niekoľkých rokov úplne nahradia klasické albumy. Dôvodov, prečo si ich ľudia obľúbili, je hneď niekoľko. V albumoch skrátka fotografie nevyniknú – nudnejší rozmer ako 9×13 cm snáď ani neexistuje (na ktorom navyše vôbec nie sú vidieť detaily), vo väčšine prípadov sú snímky chránené lacnou fóliou, ktorá sa pri ich prezeraní leskne. Aj keď si vždy dáte záležať na kúpe kvalitného albumu, ani drahší výrobok veľa priestoru na kreativitu neposkytuje.

ukazka fotoknihyFotografie môžete akurát tak chronologicky založiť bez možnosti popisu alebo iného doplnku. Fotokniha je ale celkom iná šálka kávy – pri nej sa totižto kreativite žiadne medze nekladú. Každá fotka môže mať inú veľkosť, môže mať iný pomer strán, inú orientáciu, iný okraj…. Pozadie knihy môže mať ľubovoľnú farbu, ako pozadie môžete použiť svoj obľúbený motív (napríklad západ slnka, tráva…) či časť z vlastnej fotografie. Podarilo sa Vám na dovolenke nafotiť niečo výnimočné? Napríklad na africkom safari levicu ako prenáša mláďa v papuli? Výnimočný záber si zaslúži výnimočný priestor – takéto fotografie najlepšie ukážu ak ich umiestnite cez celú dvojstranu. Možností sú tisícky…

Program si stiahnete zadarmo a už o pár hodín sa môžete tešiť zo svojho diela

S pomocou špeciálneho editora a trochou snaživosti  zvládne vytvorenie vlastnej fotoknihy skoro každý. Program  je zadarmo, platí sa potom až za fyzickú podobu fotoknihy. Na Slovensku je z desktopových aplikácii najznámejšia a najpredávanejšia CEWE fotokniha. Software na jej tvorbu si môžete stiahnuť priamo z oficiálnej web stránky: http://www.cewe-fotokniha.sk/. V tuzemsku patrí ku klasike, ktorú s obľubou ponúka niekoľko fotolabov, sieť drogériii a reťazcov. Program v poslednej verzii 5.0.6 uspokojí aj náročnejšieho užívateľa, nakoľko poskytuje stovky funkcií a možností. Vyznať sa v nich síce nie je úplne jednoduché, a preto sú v ponuke online školenia pre začiatočníkov a pre pokročilých.

Výhodou školenia pre začiatočníkov je skutočnosť, že odpadá strastiplná cesta učenia sa metódou pokus – omyl, miesto toho sa okamžite naučíte práci so základnými funkciami programu, so šablónami, so samotnými fotografiami, dozviete sa ako vkladať text, pozadie…skrátka všetko potrebné pre vytvorenie Vašej prvej fotoknihy. Po spustení programu budete zavalený desiatkami možností a ďalšie stovky sa skrývajú v rôznych šablónach a ponukách. Ak program využívate prvý krát a rozhodli ste sa potrápiť s ním samostatne, veľmi odporúčame spustiť si automatického sprievodcu, ktorý dokáže prácu s programom výrazne uľahčiť.

Po dokončení si môžete Vaše dielo uložiť alebo odoslať objednávku na spracovanie. Pred samotnou objednávkou je potrebné každú jednu stranu prejsť a skontrolovať kvalitu fotiek – niektoré nemusia mať požadované rozlíšenie pre tlač.

No a cena?

fotokniha britskeho fotografa

zdroj: ramyadphotography.com

Tá sa bude odvíjať od požadovaných rozmerov, kvality papiera a typu väzby. CEWE fotokniha Vás tak môže stáť od 7,95 € za mini formát až po 49,95 € za XXL panorámu. Pomerne často sa dajú nájsť fotoknihy v akcii či so zľavami aj viac ako 50 %. No za pár desiatok eur nečakajte žiadnu dych vyrážajúcu kvalitu. Skôr naopak – charakteristickým znakom je nekvalitný papier pripomínajúci listovanie v časopise a nízka životnosť. Ak chcete produkt, ktorý Vám vydrží celý život, budete musieť siahnuť o dosť hlbšie do peňaženky – ceny za kvalitné fotoknihy sa pohybujú v rádoch stoviek eur, pričom priemerne zarábajúcemu Slovákovi sa z nich môže zatočiť hlava. Predsa len, minúť polovicu výplaty, to si vyžaduje „fajnšmekra“ ktorý vidí rozdiel medzi „falošnou“ a skutočnou fotoknihou.

Rozdiely nemusíte hľadať lupou, sú viditeľné nielen na prvý pohľad, ale aj na ohmat

Základom je papier – na ktorom vynikne obrázok a proces výroby. Jeden z najlepších slovenských výrobcov FOTO Antal používa klasický chemický proces RA-4 na profesionálny papier KODAK ENDURA SUPRA, pričom zákazník si môže vybrať povrch papiera – matný, lesklý, hodváb alebo metallic. Jedinečné charakteristiky tohto papiera zaručujú vysokú životnosť, takže fotokniha bude vyzerať rovnako aj po desiatkach rokov a ktovie, možno sa sa o ňu Vaše deti pri delení majetku ešte aj pobijú:)

Jednotlivé strany knihy sú vybavené špeciálnou UV ochranou, ktorá zabraňuje zlepeniu pri styku s tekutinou. Kvalita sa pozná aj podľa „stredu“ – pri otvorení by mala zostať rovná plocha bez prerušenia v strednej časti tak, aby nedošlo k narušeniu vizuálnej stránky v prípade, že sa rozhodnete fotografiu umiestniť na celú dvojstranu. Luxusný vzhľad fotoknihe dodá kožený obal, prípadne si môžete vybrať tvrdý obal s Vašou obľúbenou fotografiou. Ručná výroba je skrátka úplne iný level, ktorý sa pozná okamžite a ktorému samozrejme zodpovedá aj cena. Kvalitou si môžete byť v tomto prípade istý, veď kto Vám dnes dá celoživotnú záruku, pokiaľ stopercentne svojmu výrobku neverí?

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia