Lacné letenky pre cestovateľov s obmedzeným rozpočtom

Lacné letenky pre cestovateľov s obmedzeným rozpočtom

Milujete cestovanie, spoznávanie nových krajín, predĺžené víkendy v európskych metropolách,no splnenie Vašich cestovateľských snov limituje napätý rozpočet? V dnešnej dobe nie je problém získať lacné letenky, ktoré sú prvým predpokladom, aby ste si mohli dovolenku užiť za málo peňazí. Vďaka európskym low costovým aerolinkám sa stala letecká preprava oveľa dostupnejšia ako kedykoľvek predtým. Dávno sú preč časy, kedy sa kupovali letenky do Londýna za 30 000 korún a viac, dnes ju môžete bez problémov zohnať za menej ako 40 €, vrátane letiskových poplatkov. Letecká doprava tak v dnešnej dobe vychádza oveľa lacnejšie ako preprava autom či vlakom. Využívanie lacnej prepravy sa však riadi istými pravidlami, ktoré musíte rešpektovať, ak chcete cestovať s minimálnymi nákladmi. Počítajte s absenciou jedla a pitia počas letu a s malým priestorom na sedenie. Nízko nákladové lety nie sú vhodné pre tých, ktorí si potrpia na luxus, a ktorí chcú mať počas letu veľa priestoru okolo seba. Ak nosíte nadrozmerné konfekčné veľkosti, spríjemnite let sebe aj iným, ak si zakúpite letenku prvej triedy, kde budete mať pre seba viac miesta.

Pri kúpe lacnej letenky počítajte s tým, že si budete môcť vziať zo sebou iba príručnú batožinu. Ak by ste si chceli brať viac vecí, ktoré sa nezmestia do malej príručnej tašky, cena sa navyšuje o desiatky eur. Napríklad Ryanair si účtuje za 15 kg batožinu 50 € a za 20 kg 70 €. Z pôvodne atraktívnej ceny letenky (50 €) sa tak pridaním batožiny stane viac ako dvojnásobok.

Low cost aerolínie sa vyznačujú tým, že chcú ponúknuť svojim klientom letenky v najnižšej cenovej úrovni s cieľom získať čo najviacej cestujúcich a zaplniť lietadlo do posledného miesta. Lacné letenky nezahŕňajú extra služby ako nápoje a jedlo na palube, často ani cenu za batožinu (mimo príručnej).

Kde kúpiť lacné letenky?

Medzi najznámejšie low cost letecké spoločnosti patria Ryanair, Aer Lingus, EasyJet, Smart Wings, Wizzair a mnohé ďalšie. Slovenským cestovateľom je dobre známy vyhľadávač leteniek Pelikan.sk, ktorý funguje na slovenskom trhu od roku 2004. Pelikan.sk ponúka svojim klientom vyhľadávanie dostupných letov z ponuky viac ako 800 leteckých spoločností. Vďaka výkonnému filtru užívateľ získa v priebehu niekoľkých sekúnd informácie o dostupných letoch podľa zadaných preferencií, pričom výsledky sú prehľadne zoradené podľa ceny – od najlacnejších leteniek po tie najdrahšie.

Máte dobrodružnú povahu?

Nemáte celom jasnú predstavu o tom, kam vycestovať, alebo radi s prestupmi cestujete po celej Európe, nielen preto, aby ste ušetrili, ale aby ste spoznali nové mestá? V tom prípade Vás celkom iste očarí projekt Skypicker (http://skypicker.com)

Skypicker je vyhľadávač lacných leteniek po celej Európe, ktorý sa však svojim konceptom značne odlišuje od konkurencie. Prioritne je určený pre študentov a cestovateľov s nízkym rozpočtom, skrátka pre všetkých, ktorí chcú veľa muziky za málo peňazí – inými slovami, ktorí chcú za pár eur vidieť a precestovať čo najviacej. Predstavte si, že máte prázdniny alebo pár dni voľna z práce a strašne radi by ste niekam vycestovali. Nemáte jasnú predstavu o tom, kam chcete cestovať, viete len, že chcete na pár dní „vypadnúť“ zo stereotypu a každodennej rutiny. Peňazí však nie je nazvyš a nechcete si moc vyhadzovať z kopýtka, nakoľko by to narušilo Váš finančný rozpočet na nasledovné mesiace. Prioritou je teda čo najlacnejšia letenka a ubytovňa, hostel alebo b&b za pár eur na noc. Presne pre takýchto „budget travellerov“ je projekt Skypicker, ktorý pomôže s vyhľadaním lacného letu. V ich databáze sa nachádzajú iba ponuky od nízko nakladových leteckých spoločností, takže vo výsledkoch vyhľadávania na rozdiel od klasických vyhľadávačov nenájdete spoje od British Airways prípadne ČSA, tie sú totižto pre študentov príliš drahé.

skypicker_lacne_letenky

Spôsob, akým funguje navigácia a vyhľadávanie na portály je veľmi pozoruhodný a jedinečný. Akonáhle si kliknete na ich webovku. portál okamžite lokalizuje, kde sa práve nachádzate. Ak sa napríklad nachádzate na Slovensku, Skypicker okamžite na interaktívnej mape Európy vysvieti Slovensko (čo je predpokladané miesto odletu) potom stačí na mape kliknúť na krajinu či mesto v Európe, kam sa chcete dostať a vyhľadávač Vám nájde najlacnejšie lety. Dátum odletu a príletu nezadávate, nakoľko cieľom je vyhľadať najlacnejšie letenky. Skypicker nevyhľadáva dostupné lety v rozsahu +/- 3 dní ako je to bežné pri klasických vyhľadávačoch, ale v horizonte najbližšieho mesiaca s cieľom ponúknuť návštevníkom najekonomickejšie riešenie. Ak ste skutočný dobrodruh, nemusíte na mape vybrať žiadnu destináciu, stačí zadať „kamkoľvek“, a Skypicker okamžite nájde úplne najlacnejšie letenky…kamkoľvek. Takže na rozdiel od klasických vyhľadávačov, kedy zadávate lety Bratislava Paríž a zobrazí sa spiatočná letenka za 450 € (vrátane palubného občerstvenia a masáže chodidiel), Skypicker ponúkne napríklad let Bratislava – Rím – Marseille za šestinovú cenu. Takže nielenže ušetríte kopu peňazí na letenke, ale spoznáte aj dve nové miesta, a to je super, nie?

Priemerná cena letenky zakúpenej prostredníctvom vyhľadávača Skypicker je približne 40 EUR, ale dajú sa nájsť aj lacnejšie, za 4-5 EUR vrátane poplatkov. Ľudia si takýmto spôsobom bookujú letenky do prímorských destinácií, napríklad na Sardíniu či Azúrové pobrežie, ale aj do európskych metropol akými sú Londýn, Paríž, Barcelona alebo Rím. Cestovatelia si podľa slov jedného zo spolumajiteľov často kupujú letenky s prestupom, napriek tomu, že sú drahšie ako priame lety. To je dôkazom toho, že pre cestovateľov je už samotná cesta neopakovateľným zážitkom a zároveň cieľom.

Aký mate názor na low cost letenky Vy? Radi cestujete klasickými leteckými spoločnosťami, alebo uprednostňujete oveľa lacnejšie nízko nákladové aerolínie? Budeme radi, ak nám napíšete Vaše názory, postrehy a skúsenosti v komentároch pod článkom.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia