Lacné notebooky na splátky. O koľko ich preplatíte?

Lacné notebooky na splátky. O koľko ich preplatíte?

Starý laptop Vám neočakávane vypovedal službu a na nový nemáte? Riešením je kúpiť si notebook na splátky. Splátkové spoločnosti presviedčajú nákupu chtivých záujemcov, že nemusia šetriť dlhé mesiace, ale vytúžený „noťas“ môžu mať ešte dnes. Nie je pritom potrebná žiadna vlastná hotovosť a vďaka flexibilnej výške mesačnej splátky môžete mať vybraný notebook už od 20 € mesačne.

Lacné notebooky na splátky ponúka na Slovensku viacero obchodníkov. Napríklad spoločnosť SHARK – známy predajca výpočtovej techniky ponúka túto možnosť vo všetkých svojich maloobchodných prevádzkach vo všetkých krajských mestách na Slovenku, ale aj prostredníctvom svojho internetového obchodu shark.sk. Splátkový predaj poskytuje aj Alza.sk – obľúbený internetový obchod s počítačmi a elektronikou.

Nakupovať na splátky môžete aj u najznámejšieho a najväčšieho predajcu spotrebnej elektroniky v rámci SR – v NAY elektrodome. Nákup na splátky je možné vybaviť v ktorejkoľvek predajni – NAY sa pýši tým, že zmluva je obratom zaslaná na schválenie a zákazník sa výsledok dozvie na počkanie, do 10-15 minút. V prípade schválenia si tak môžete novučičký laptop odniesť okamžite domov.

Je dôležité si uvedomiť, že vyššie uvedený predajcovia nie sú poskytovateľmi nákupu na splátky. Túto možnosť iba sprostredkovávajú s cieľom predať tovar aj takým zákazníkom, ktorý naň nemajú potrebnú hotovosť. Samotnými poskytovateľmi splátkového predaja sú splátkové spoločnosti. V kamenných a internetových obchodoch na Slovensku sa najčastejšie stretnete s ponukou od Cetelemu, Quatra a Home Creditu.

Vyberáme lacný notebook

Nakupovať na splátky je mimoriadne jednoduché, druhou vecou je otázka výhodnosti takého spôsobu financovania. Ak máte vyhliadnutý konkrétny model, veľa času Vám ušetrí, ak si ceny v jednotlivých obchodoch porovnáte. Najlacnejšie ponuky si môžete vyhľadať prostredníctvom porovnávačov cien (napríklad heureka.sk). Okrem toho, že veľmi rýchlo získate predstavu o cenách v jednotlivých obchodoch, pri výbere môžu pomôcť aj referencie a skúsenosti iných zákazníkov.

Potom stačí už len v kamennom alebo internetovom obchode vybrať výšku akontácie, počet mesiacov splácania, predložiť požadované doklady a podpísať zmluvu.

O koľko tovar preplatíte?

Suma, o koľko vybraný tovar preplatíte, bude závisieť od viacerých faktorov- predovšetkým od vybranej splátkovej spoločnosti, výšky akontácie (preddavku) a v neposlednom rade aj od počtu splátok. Príklad:

notebooky asusV eshope shark.sk si vyberiete najlacnejší notebook Asus s cenou vrátane DPH 238 €. Na výber máte dve splátkové spoločnosti – Cetelem a Quatro. Zvolíte si nákup na splátky prostredníctvom Quatro. V novom okne sa Vám otvorí kalkulačka, kde máte možnosť zvoliť si výšku akontácie a dobu splácania. Poprípade môžete zadať aj pevnú splátku. Vyberáme akontáciu 0% so splatnosťou 12 mesiacov. Kalkulačka po niekoľkých sekundách vypočíta výsledok: celková suma pôžičky s poistením 285,60 €, výška splátky: 23,80 €, ročná percentuálna miera nákladov pre zvolenú kombináciu je 41,30 %. Celkové náklady spotrebiteľa: 47,60 €.

Pozrime sa na druhú ponuku – od Cetelemu. Vyberáme klasický úver so splatnosťou 12 mesiacov a s nulovou akontáciou. Vzhľadom na to, že sa jedná o úver na nízku sumu, poistenie je zbytočné (zbytočne splátky navyšuje, tak volíme možnosť bez poistenia). Dostávame podobný výsledok, výška mesačnej splátky 23,67 €, cena úveru 46,04 € a RPMN vo výške 39,80 %.

Vidíme, že rozdiely medzi jednotlivými poskytovateľmi sú zanedbateľné. Dôležité je uvedomiť si, že tovar preplatíme, bežne o 30 či 40 %, pri tovaroch s dlhším splácaním niekedy aj viac ako o polovicu. Preto túto možnosť treba využívať len opatrne a s mierou, aby sa Vám nestalo, že budete o dva či tri roky splácať dávno pokazený notebook. Oveľa viac sa oplatí využiť ponuku nákupu na splátky bez navýšenia, na ktorú môžete natrafiť v rámci časovo obmedzených akcií. Tu je však potrebné akceptovať „pravidlá hry“ splátkovej spoločnosti. Spravidla je potrebné tovar splatiť do niekoľkých mesiacov a tiež sa požaduje povinné uzatvorenie poistenia, čím sa cena tovaru predsa len navýši.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia