Lacnejšie úvery pre mladých budú aj v nasledovnom roku

Lacnejšie úvery pre mladých budú aj v nasledovnom roku

Mladí ľudia do 35 rokov, ktorí v najbližšej dobe plánujú riešiť otázku financovania bývania, si môžu vydýchnuť: štát ich podporí aj v nasledovnom roku.

Výška štátneho príspevku pre mladých žiadateľov o hypotéku by mala zostať nezmenená na úrovni 2% ročne. Výška príspevku nie je fixne stanovená, ako sa mnohí mylne domnievajú, ale sa každoročne stanovuje v Zákone o štátnom rozpočte na príslušný rozpočtový rok. Citujúc z návrhu Zákona o štátnom rozpočte na rok 2015:

Štátny príspevok pre mladých poskytovaný mladému poberateľovi hypotekárneho úveru z prostriedkov štátneho rozpočtu podľa osobitného predpisu) sa na rok 2015 určuje vo výške 2 % ročne.

Mladí záujemcovia o financovanie bývania, spĺňajúci podmienky poskytnutia hypotéky pre mladých sa tak môžu v budúcom roku tešiť na zvýhodnené hypotéky: o dva percentuálne body im zlacní úver štát a jedným percentom k lacnejšiemu úveru prispeje hypotekárna banka.

ruky mladychHáčik je však v tom, že lacná hypotéka nebude trvať večne: dlžníci si môžu o 3% nižší úrok užívať iba počas prvých piatich rokoch splácania, po uplynutí tohto obdobia sa úroková sadzba prehodnotí a navýši sa o výšku príspevku štátu aj banky.

Obmedzenia sa týkajú aj maximálnej výšky úveru, na ktorý sa vzťahuje štátny príspevok: 50 000 EUR, maximálne na sumu zodpovedajúcu 70 % z hodnoty založenej nehnuteľnosti. Výhodou je však možnosť bezplatnej mimoriadnej splátky počas prvých piatich rokov splácania. Najmä mladé rodiny, ktoré sa rozrástli o nového člena ocenia možnosť odkladu splátok istiny až po dobu 5 rokov.

Lacnejšia hypotéka s výhodami ako možnosť bezplatných mimoriadnych splátok či odklad splátok istiny po dobu 5 rokov, však nie je pre každého. Na jej získanie je potrebné splniť dve základné podmienky: vek do 35 rokov a príjem, ktorý nesmie presiahnuť 1,3-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve za predchádzajúci štvrťrok. Pri dvoch žiadateľoch sa hranica príjmu zdvojnásobuje (2,6 násobok priemernej mzdy v hospodárstve SR) a posudzuje sa voči ich spoločnému príjmu.

Hypotekárne úvery štát podporí v roku 2015 predpokladanou sumou 33 mil. eur.

Hypotéky pre mladých sa poskytujú od roku 2007 a tešia sa veľkej obľube medzi mladými s priemernými a nižšími príjmami. Podľa návrhu štátneho rozpočtu sa na účely štátneho príspevku k hypotekárnym úverom v budúcom roku minie 33 mil. eur.

Tučná nula pre klasických žiadateľov

Asi nikoho neprekvapí, že rovnako ako v predchádzajúcich rokoch, ani nasledovný rok 2015 sa nepočíta s bonifikáciou klasických hypoték. Návrh rozpočtu stanovuje príspevok bežnému poberateľovi hypotekárneho úveru na rok 2015 vo výške 0 % ročne.

Mladomanželské pôžičky nezmenené s trojpercentným štátnym príspevkom

Nezmenený by mal zostať aj príspevok na mladomanželské pôžičky, ktorý počíta do budúceho roku s 3 % ročne. Trojpercentné zvýhodnenie úveru teda poskytne štát, o ďalších 1,5% poníži úrokovú sadzbu banka. Mladomanželská pôžička je neúčelový úver ktorý má pomôcť manželom uľahčiť štart do života: poskytuje sa vo výške maximálne 10 000 EUR. Žiadosť si môžu podať mladí do 35 rokov, maximálne však dva roky od uzavretia manželstva. Podmienkou pre poskytnutie je, že príjem oboch manželov za predchádzajúci kalendárny rok nesmie presiahnuť 2,6-násobok priemernej mzdy. Výhodou je skutočnosť, že úrokové zvýhodnenie platné v čase uzatvorenia zmluvy bude platiť počas celej splatnosti úveru (teda klienti, ktorí podpísali zmluvy v roku 2014, pre ktoré platí celková zľava z úroku vo výške 4,5 % p.a., budú mať až do konca splatnosti zníženú úrokovú sadzbu o 4,5% bez ohľadu na to, či sa v zákone o štátnom rozpočte pre nasledovné roky výška príspevku upraví alebo nie)

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia