Last minute Turecko alebo ako si užiť relax za zlomok pôvodnej ceny

Last minute Turecko alebo ako si užiť relax za zlomok pôvodnej ceny

Krajina obráteného polmesiaca, ako sa často Turecko nazýva je obľúbeným cieľom dovolenkárov z celej Európy, Slovákov nevynímajúc. A nečudo, krajina vyhriateho mora, divokých riek a vodopádov, snehovo-bielych travertínov a bohatého kultúrneho dedičstva má čo ponúknuť v každom ročnom období.

Turecko sa zaraďuje do prestížneho rebríčka top desiatky svetových turistických destinácií – ročne ho navštívi v priemere 23 miliónov návštevníkov, ktorých láka najmä „cenovo dostupná exotika“, ktorá ale skutočne stojí za to.

mesita antalyaNeeurópska kultúra tu dýcha z každého rohu, čo je aj pre našincov príjemné osvieženie a vytrhnutie z každodenného stereotypu – či už sú to pre naše stredoeurópske jazyky celkom netypické gastronomické špeciality, iný životný štýl a správanie ľudí alebo dych vyrážajúca byzantská architektúra.

O pätinu lacnejšie ako na Slovensku

Keď sa dá dokopy nezameniteľná chuť a vôňa Orientu s nádhernou prírodou, kultúrnym dedičstvom a priaznivými cenami, je jasné, že táto krajina je nakoniec častou odpoveďou na otázku „kam na letnú dovolenku?“ ktorú si s očakávaním kladú slovenskí turisti.

Tých, ktorí sa ešte len do Turecka chystajú, istotne poteší skutočnosť, že je tam približne o pätinu lacnejšie ako na Slovensku (zdroj: tlačová správa Unicredit Bank). Pri plánovaní, akú hotovosť si so sebou vziať, však treba byť čo sa týka cien, o niečo skeptickejší – t majú totižto inú štruktúru výdavkov ako miestni. Na dovolenke napríklad nekupujeme auto, ani vybavenie domácnosti, ale peniaze míňame na reštaurácie, wellness, masáže, potraviny…a práve ceny týchto služieb a tovarov sú v Turecku porovnateľné ako u nás. Čo sa dá robiť – útechou je aspoň skutočnosť, že za večeru v miestnej reštaurácii nezaplatíte majland.

Dnes rezervujeme, zajtra letíme

turecka kaviarenStále sa však nájde veľa spôsobov, ako na dovolenke v Turecku ušetriť. Jedným z najefektívnejších je kúpa dovolenky v Turecku last minute – na poslednú chvíľu. Zľavami vo výške niekoľko desiatok percent sa snažia predajcovia zájazdov naplniť voľné miesta, často aj za cenu nulovej marže. Je predsa lepšie nezarobiť nič ako prerábať.

Na atraktívne zľavy až do výšky 40%, ba dokonca aj 50 % sa môžu tešiť tí, ktorí majú kufríky zbalené a ktorí si vedia narýchlo vybaviť dovolenku u zamestnávateľa. Inými slovami dnes rezervujem, zajtra letím. Skvelú 8 dňovú dovolenku v Turecku s leteckou prepravou a all inclusive hotelom (štyri hviezdičky) tak môžete mať už za 420 € (odlet na druhý deň, zdroj: http://last-minute.invia.sk/turecko/ )

Pokiaľ objavíte last minute do Turecka za super cenu, neotáľajte a radšej rýchlo rezervujte – voľné miesta sa rýchlo vypredávajú, čo platí najmä pre ultra last minute, s odjazdom nasledovný deň či o 2, max. 3 dni. Ak z pracovných alebo iných dôvodov si nemôžete dovoliť okamžitý odjazd, ale povedzme o týždeň, tak stále viete ušetriť pomerne slušný balík peňazí – nezriedka minimálne štvrtinu až tretinu z pôvodnej katalógovej ceny.

Pokiaľ sa chystáte do Turecka s rodinou, zľava vo výške 20-30 % z ceny pobytu môže znamenať úsporu, ktorú už pocítite na finančnom rozpočte. Alebo si doprajete oddych tak ako sa patrí, a peniaze, ktoré ste ušetrili kúpou last minute zájazdu, môžete minúť na fakultatívne výlety, na rozmaznávanie chuťových pohárikov v prvotriednych reštauráciách, alebo ich rozšafne miniete na nákupoch…

Lacné nákupy

Pokiaľ patríte medzi ľudí, ktorí radi nakupujú a milujú pocit keď sa im podarí uloviť skvelý kúsok v akcii alebo zjednať výbornú cenu, pravdepodobne bude počas celej dovolenky vo vytržení.

turecke koreniny

Nákupní maniaci si prídu na svoje v Instanbule, kde sa dajú nakúpiť isté veci oveľa lacnejšie ako u nás – oblečenie, kožené bundy a kožené výrobky, koberce, keramika a samozrejme aj zlato (Turecko je celosvetovo druhý najväčší výrobca zlatých šperkov hneď po Taliansku). Pokiaľ chcete nakúpiť výhodne, nenechajte sa chytiť do turistickej pasce menom Grand Bazaar, kde na turistov denno denne čakajú tisícky nenásytných obchodníkov, ktorí sa pri zjednávaní ceny síce tvária, že Vám robia veľkú lákavosť, no keď zablúdite do inej štvrte, zistíte, že ten istý tovar sa dá kúpiť ešte lacnejšie. Do rozsiahlych nákupov sa púšťajte až po dôkladnom cenovom prieskume, nemusíte predsa všetko nakúpiť hneď prvý večer. Pokiaľ si potrpíte na značkový tovar, určite nevynechajte mega nákupné centrá ako Cevahir (ktoré je považované za šieste najväčšie na svete a najväčšie v Európe), Capitol alebo Kanyon charakteristické nezvyčajnou architektúrou a luxusnejšími obchodmi. Oficiálnou menou v krajine je turecká líra, no bez problémov kdekoľvek zaplatíte aj eurami. Pri hotovostných platbách je však lepšie platiť lírami, nakoľko pri nich Vás obchodníci nebudú toľko klamať a nebudú si vymýšľať pre nich výhodné konverzné kurzy.

Kam k moru?

Turecko má obrovské množstvo turistických stredísk (viac či menej navštevovaných), pričom každé má niečo do seba. Na tureckej riviére sú veľmi obľúbené miesta Side a Alanya.

Alanya ponúka dve pláže s veľmi čistým morom, na ktorých je kopa miesta. Dominantou je zrúcanina hradu na mohutnej skale, ktorú z troch strán obklopuje more – oplatí sa navštíviť, už len pre krásne výhľady na šíre more a okolie. Hrad si môžete obzrieť aj „zdola“ počas výletu na lodi spojeného s kúpaním a šnorchlovaním na otvorenom mori. Okrem hradu skala ukrýva aj rôzne jaskyne. Výhodou tohto letoviska sú pomerne priaznivé ceny. Veľká konkurencia ubytovacích kapacít drží ceny pri zemi.

Len približne 60 km východne od Antalye sa nachádza ďalšie významné letovisko – Side, ktoré si vďaka tyrkysovému moru, čistými piesočnatým plážam vyslúžilo povesť jedného z najkrajších kútov Tureckej riviéry. Najväčším turistickým lákadlom sú však zrúcaniny antického mesta Side, ktoré chodia navštevovať masy turistov z celej tureckej riviéry.

V krajine obráteného polmesiaca si užije tú svoju šálku relaxu každý – nákupní maniaci, priaznivci sladkého ničnerobenia na pláži, milovníci histórie, ako aj tí ktorí najradšej obdivujú prírodné krásy. Turecko ponúka pre našincov cenovo dostupnú dovolenku, plnú zaujímavostí, ktoré jednoducho treba vidieť a zažiť.

Read more

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

V súčasnosti sa Slováci tešia mimoriadne priaznivým podmienkam poskytovania hypoték. Tretí mesiac roka prepísal niekoľko rekordov – priemerná úroková sadzba novo poskytnutých úverov na bývanie klesla na neuveriteľných 1,95 % p.a., pričom po prvý krát v histórii bola pokorená magická, dvojpercentná hranica. Nikdy predtým sa nedal nový úver na bývanie

By Redakcia