LED svietidlá vďaka nenáročnosti na spotrebu energie uľavia Vašej peňaženke

LED svietidlá vďaka nenáročnosti na spotrebu energie uľavia Vašej peňaženke

Bez nadsádzky sa dá povedať, že budúcnosť patrí LED žiarovkám. LED svietidlá postupne vytláčajú klasické zdroje osvetlenia, ktoré sa pomaly, ale o to istejšie poberajú na dôchodok. „LEDky“ prinášajú významnú úsporu energie a vyznačujú sa nadštandardne dlhou životnosťou.

Čo myslíte, čo stihnete spraviť za 23 rokov? Možno sa Vám dovtedy podarí zarobiť milióny, možno stihnete navštíviť kopu exotických krajín o ktorých sa Vám dnes ani nesníva, možno napíšete a vydáte úspešný román, možno za ten čas stihnete mať dieťa ktoré bude medzičasom študovať na vysokej škole – a to všetko možno stihnete predtým ako budete musieť vymeniť žiarovku:) Reč je o vysokosvietivých LED diódach, ktoré sú charakteristické extrémne dlhou životnosťou až do 23 rokov.

Aby ste stihli zrealizovať všetky svoje sny a túžby, ktoré ste si vytýčili, uľahčite si život a šetrite si peniaze vhodnými LED žiarovkami. Väčšina z dostupných výrobkov na trhu spotrebuje približne o 85 % menej energie než ich dosluhujúci predchodcovia spomedzi klasických vláknových žiaroviek, ktoré by ste už v serióznom obchode nemali nájsť. Už sú to vyše dva roky, čo boli z trhu stiahnuté predtým mimoriadne obľúbené 60 W žiarovky a od roku 2012 sa nepredávajú ani žiarovky s výkonom 40W a nižším. Dôvodom na ich stiahnutie z trhu bola direktíva EÚ ktorá zakázala výrobu energeticky neefektívnych žiaroviek vo všetkých krajinách EÚ. S postupným vytláčaním klasických žiaroviek väčšina ľudí si musela zvykať na úsporné žiarivky, ktoré však pred niekoľkými rokmi dosahovali vysokú životnosť iba pod podmienkou, že sa nimi svietilo dlhší čas, bez častého zapínania a vypínania. Navyše ich výkon má ďaleko od optimálnosti – svetlo nie je od momentu zažnutia plnohodnotné, takže na optimálny výkon je potrebné niekoľko sekúnd počkať. No a čo sa týka dopadu na životné prostredie, tiež to nie je ideálne riešenie. Žiarivky totižto obsahujú ťažký kov – ortuť s negatívnym vplyvom na zdravie človeka. Nehovoriac o problémoch súvisiacich s likvidáciou odpadu z použitých žiariviek.

V dnešnej dobe však technológia pokročila a úsporné žiarivky vydržia až 10 tisíc spínacích cyklov. Načo sa však obmedzovať, keď nemusíte? LEDky majú životnosť aj 50 000 hodín svietenia čo zodpovedá až 23 rokom svietenia šesť hodín denne a počet spínacích cyklov nie je nijako limitovaný, navyše svetlo je od momentu zažnutia 100 percentné a stále.

Pre eko nadšencov

Takzvané LED (Light Emitting Diode – diody vytvárajúce svetlo) fungujú na báze polovodičov ktoré menia elektrický prúd na svetlo. Svetlo je príjemné, v súčasnosti už dokážu svojou svietivosťou nahradiť klasickú žiarovku s výkonom 100W. Nielen extrémne dlhá životnosť,minimálna spotreba energie ale aj 100% recyklovateľnosť použitých materiálov sú dôvody, ktoré žiadneho eko nadšenca nenechajú chladným. Studenou sprchou môže byť akurát tak ich vyššia cena, ktorá sa pohybuje okolo 30 € za kus (typ pri ktorom svetelný tok zodpovedá 74W klasickej žiarovke a uvádzaná živostnosť je 30 000 hodín)

Štýlové riešenie priestoru

LED svietidlá sú nielen ekologické, a z dlhodobejšieho hľadiska aj veľmi ekonomické, ale aj skvele vyzerajú. Niet sa potom čomu čudovať, že interiérové štúdia si ich zamilovali. V interiéri ale aj v exteriéri často používajú LED pásy ktoré dokážu dať každému priestoru luxusný vzhľad. Veľmi pôsobivé použitie je v sadrokartónových podhľadoch, stropoch. Efektne vyzerá aj podsvietenie políc, nábytku, schodov, obrazov.

led osvetlenie kuchyna1

led osvetlenie kuchyna 2

led pasy police

led kupelna

LED osvetlenie dokáže pri správnom umiestnení zútulniť interiér, navodiť príjemnú atmosféru na relaxáciu po namáhavom dni. Najlepší efekt dosiahnete, ak nie je priamo vidieť zdroj svetla, ale iba osvetlené časti interiéru. A nemusíte sa obmedzovať len bielym svetlom – s RGB ledkami si môžete namiešať akúkoľvek paletu farieb. Ak si chcete zútulniť byt, nemusíte hneď míňať stovky až tisíce eur na dizajnové doplnky a luxusný nábytok. S LED svietidlami sa dá dosiahnuť podobný efekt a oveľa lacnejšie. Stačí použiť fantáziu – svietiace LED pásiky použite ako osvetlenie kuchynskej linky, zrkadla alebo schodov a budete si pripadať ako v celkom inom byte vďaka ich jedinečnému dizajnu ktorý posunie Váš interiér o kus ďalej.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia