Letenky Ryanair sú lacné, pokiaľ viete ako na to

Letenky Ryanair sú lacné, pokiaľ viete ako na to

Letecká spoločnosť Ryanair je známa tým, že predáva lacné letenky do Európy. Chcete si spraviť predĺžený víkend v Miláne? Jednosmernú letenku do mesta módy, bánk, kultúry a futbalu môžete mať za 14,99 €. Alebo radšej preferujete dovolenku na neopísateľne krásnych sardínskych plážach, divokých morom vytvarovaných útesov a priezračného mora nabitého životom? Do sardínskeho Alghera vďaka spoločnosti Ryanair môžete cestovať za smiešnych 31 €. Niet sa čomu čudovať, že lietadlá tejto nízkonákladovky sú obsadené do posledného miesta.

Ako si kúpiť letenku čo najlacnejšie?

ryanair lietadloPokiaľ patríte medzi začiatočníkov v individuálnom cestovaní, ponúkame návod, ako si kúpiť Ryanair letenku čo najlacnejšie, tak, aby ste neplatili žiadne zbytočnosti. Akciové ceny, na ktoré sa snažia letecké spoločnosti nalákať nových klientov sú často na míle vzdialené od tých reálnych cien. Nepočítajú totižto s ďalšími poplatkami, na ktoré sa nechá množstvo ľudí „uvariť“.

Pripravený? Poďme na to.

Do prehliadača si zadáme stránku www.ryanair.com/sk

Žiaľ rezervácia je iba v angličtine, čo môže spôsobiť menší problém tým, ktorí anglický jazyk neovládajú. Ak je pre Vás angličtina španielska dedina, nevešajte hlavu, s pomocou nižšie uvedeného návodu rezerváciu lacnej Ryanair letenky určite zvládnete.

1.krok

V poli pre bookovanie leteniek si vyberieme miesto odletu (from) – napríklad Bratislava, destináciu, kam chceme ísť (to) – napríklad Alghero. Zadáme dátum požadovaného odletu a príletu, zaškrtneme tlačidlo „I read & accept the terms of use of Ryanair’s website (súhlas s podmienky)“, vyberieme počet cestujúcich a prípadne aj počet detí, ktoré s Vami cestujú a klikneme na veľké žlté tlačidlo „Book now“ – teda „Rezervovať“.

2. krok

Dostanete sa na stránku, na ktorej budete musieť opísať zopár písmen z obrázku – je to ochrana proti robotom. Musíte dokázať, že ste človek a nie robot. Pokiaľ písmená na obrázku nedokážete prečítať, kliknite na refresh (prvé tlačidlo zhora), následne kliknite na „Continue“(pokračovať).

ryanair captcha

3. krok

Na nasledovnej podstránke si môžete vybrať konkrétny let a dátum odletu a príletu. Pokiaľ sa Vám zdá byť cena privysoká, môžete si pozrieť dostupnosť spojov nasledovné či predchádzajúce týždne. Ak ste časovo flexibilný, môžete týmto spôsobom ušetriť stovky eur.

Po výbere vyhovujúcich letov úplne na konci podstránky máte možnosť vybrať spôsob platby – debetnou alebo kreditnou kartou. Ryanair zvýhodňuje klientov platiacich prostredníctvom debetnej karty. Ak zaplatíte kreditkou, cena bude o 2 % vyššia.

ryanair vyber letu

4. krok – zbytočnosti

Tento krok je z pohľadu klientov najviac otravný – Ryanair tu ponúka množstvo zbytočností, ktoré vôbec nepotrebujete, ak chcete cestovať s obmedzeným rozpočtom a čo najlacnejšie.

osklbavacka

Vyplníme preto iba prvý riadok – title (oslovenie Mr – Pán, Mrs – Pani, Ms – slečna ) first name (krstné meno) last name (priezvisko). Potom máte možnosť výberu, či chcete alebo nechcete odbavenie batožiny. Za 15 kg si účtujú 30 € navyše k cene Ryanair letenky, za 20 kg až 50 €.

Pokiaľ cestujete len na pár dní, predĺžený víkend, alebo na menej ako týždeň tak je veľká batožina naozaj zbytočný luxus. Teda pokiaľ si nepotrpíte na to, aby ste ste mali každý večer na večeri iné šaty, topánky a kabelku. Ryanair umožňuje každému cestujúcemu vziať si so sebou na palubu príručnú batožinu, ktorá môže vážiť maximálne 10 kg a to úplne ZDARMA. Pozor však na maximálne rozmery a hmotnosť príručnej batožiny, na ktorú si táto nízkonákladovka veľmi potrpí. Veľa cestujúcich totižto príručnú batožinu tak trochu zneužíva a nabalí si do nej oveľa viac, než je povolené, miesto toho, aby si zaplatili odbavenie batožiny.

ryanair cabin baggage

Maximálne povolené rozmery príručnej batožiny: 55 cm výška, 40 cm šírka a 20 cm hĺbka. Ako bolo spomínané, maximálne 10 kg. V podmienkach sa tiež dočítate, že na palubu si môžete vziať maximálne jeden kus batožiny. Takže dámy, pred odletom si musíte kabelku „napratať“ do príručnej batožiny. V prípade, že si so sebou vezmete hmotnostne alebo rozmerovo nevyhovujúcu tašku či kufrík, tak Vám ho môžu odmietnuť vziať na palubu, prípadne budete platiť mastný poplatok 60 €. V poli „Buy checked baggage now and save“ teda vyberieme možnosť 0 bags.

Potom máte možnosť zaškrtnúť priority boarding. Nie je to nič iné ako prednostný nástup do lietadla, ktorý Vám umožní preskočiť radu ľudí a dostať sa do lietadla medzi prvými. Budete mať na výber väčší počet sedadiel. Keďže cesty do väčšiny európskych destinácií trvajú iba hodinku, dve, tak cesta sa dá prežiť aj bez super sedadla, takže v tejto možnosti zaškrtneme no.

Ostatné možnosti v tomto kroku „Služby“ sú voliteľné – v prípade, že si ich vyberiete, budete si musieť priplatiť. Napríklad za cestovné poistenie, rezerváciu lepších miest v lietadle s väčším priestorom pre nohy pri núdzových východoch (10 €), potvrdenie letu smskou (1,69 €) a podobné záležitosti.

Ak chcete cestovať čo najlacnejšie, všetky tieto ponuky preskočíte, až na cestovné poistenie, kde je potrebné vybrať z rolovacieho menu možnosť „Travel without insurance“ – teda cestovanie bez poistenia, inak Vás systém nepustí ďalej. Na konci podstránky už len opäť odkliknete, že súhlasíte s podmienkami a kliknete na Continue.

Potom sa na Vás vyrúti vyskakovacie okno, v ktorom musíte ešte raz potvrdiť, že si neprajete cestovné poistenie, napriek tomu, že ste túto skutočnosť uviedli už v predchádzajúcom kroku.

Ďalej nasleduje opäť zopár podstránok, kde sa Vám Ryanair bude snažiť nanútiť ich produkty ako napríklad Guaranteed Ryanair Cabin Bag – teda kufrík značky Samsonite, ktorý zaručene prejde kontrolou – vyberáme opäť že nechceme, nakoľko v bežnom obchode dostanete taký kufrík minimálne o polovicu lacnejšie.

Posledný krok – platba

Po nekonečnom odmietaní doplnkových služieb a produktov sa konečne dostávame k platbe. V poslednom kroku vyplníte emailovú adresu, na ktorý Vám príde informácia o rezervácii s číslom letu. Zadáte svoje telefónne číslo a dobré je tiež vyplniť aj „Emergency kontakt“ teda kontaktné číslo pre núdzové volania napríklad na jedného z rodinných príslušníkov.

Potom už len vyplníte meno majiteľa platobnej karty, adresu trvalého pobytu, číslo karty, expiráciu a CVV kód. Potvrdenie rezervácie by ste mali dostať v priebehu niekoľkých minút na Váš email. Nezabudnite, že Ryanair má online check in, ktorý si musíte spraviť sami cez internet, najskôr 15 dní pred odletom a najneskôr 4 hodiny pred odletom. Nezabudnite si tiež vytlačiť a vziať zo sebou boarding pass.

Lietajúca reklama

Ak si myslíte, že reklamná činnosť Ryanairu skončí rezerváciou letenky, mýlite sa. Počas letu si budete musieť vypočuť desiatky propagácii rôznych výrobkov – od parfémov, cez cigarety, stieracie žreby až po Hello kitty hračky pre deti, aby lepšie znášali let.

Cestujúci si už tak nejako zvykli, že musia platiť za odbavenie batožiny alebo za lepšie miesto v lietadle. Tí čo častejšie lietajú tak si zvykli aj na nekonečnú propagáciu rôznych produktov letuškami. No odteraz si budeme musieť zvyknúť aj na reklamný priestor na prednej a zadnej časti trupu lietadla, ktorý bude spoločnosť ponúkať na predaj. Jediným reklamou nepoškvrneným miestom zostane len „chvost stroja“ na ktorom sa bude vynímať logo spoločnosti Ryanair. Spoločnosť má ambície stať sa najväčším a najlacnejším poskytovateľom vonkajšej reklamy v Európe, ktoré chce ponúknuť na všetkých svojich 303 lietadlách. Sľubuje, že táto forma propagácie bude lacnejšia ako inzerát v novinách.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia