Lyoness: veriť či neveriť sľubom vysokých zárobkov?

Lyoness: veriť či neveriť sľubom vysokých zárobkov?

Slogan značky Lyoness „Peniaze späť z každého nákupu“ a to bez bez obmedzenia odvetvia, typu obchodu či slovenských hraníc znie veľmi atraktívne. Lyoness sľubuje svojím členom neodolateľné výhody – za každý nákup v partnerskom obchode získate späť peniaze späť priamo na svoj bankový účet, okrem toho môžete využívať zľavy v niekoľkých tisícoch obchodov po celom svete a ešte k tomu dostanete aj zľavové poukážky exkluzívne len pre členov.

Opatrnosti nikdy nie je dosť

Deklarované výhody, ktoré ponúka Lyoness svojim členom, pôsobia na prvý pohľad lákavo. Ľudia sa však už naučili opatrnosti keď niekto sľubuje ľahký zárobok či výhody, ktoré vyzerajú až príliš dobre na to, aby boli skutočné. Viacerí si totižto na vlastnej koži vyskúšali rôzne pyramídové podvody…Opatrnosti nikdy nie je dosť a preto je len dobre, ak sa aj občas správame trochu podozrievavo. Stále lepšie než skočiť na špek každému, kto ponúkne ľahko zarobené peniaze.

Kam sa radí firma Lyoness? Je to seriózny partner na spoluprácu ktorý si do bodky plní všetky prezentované výhody členstva alebo je to podvod, od ktorého sa treba držať čo najďalej?

Na túto ale aj ďalšie otázky, ktoré Vás určite zaujímajú poskytne odpoveď nasledovný text.

Niečo o spoločnosti

Lyoness bol založený v roku 2003 matematikom Hubertom Freidlom pôvodom z Rakúska, ktorý stále zastáva riadiacu funkciu ako aktuálny CEO tejto spoločnosti. Predchádzajúca podnikateľská história zakladateľa nie je známa. Ak by sme sa pozreli na úplné začiatky firmy, začínalo sa skromne, v štyroch krajinách. Počas desiatich rokov svojho pôsobenia spoločnosť expandovala do 33 krajín na európskom a americkom trhu vďaka dôkladne prepracovanému business plánu ktorý sľubuje všetkým účastníkom systému win-win situáciu.

Ako to funguje?

lyoness logoFirma láka na bezplatné členstvo vo svojom systéme s možnosťou získať zľavy z každého nákupu a zarábať pri každom nákupe.

„Práca“ je teda jednoduchá a sľubuje slušné zárobky, ktorých výška bude závisieť od šikovnosti konkrétneho človeka – provízie priamo na účet člena vypláca Lyoness.

Firma nevyžaduje žiaden registračný poplatok vopred, jediné, čo musíte spraviť, je nakupovať spotrebný tovar inak ako doteraz.

Reklamné videá spoločnosti sa začínajú spôsobom, že každý musí jesť, kupovať si oblečenie či drogériu. S tým sa dá len súhlasiť.   Zľavu či peňažný bonus však nezískate len tak (a len preto že musíte jesť a obliekať sa), ale len v obchodoch označených logom Lyoness. Zľavy sa pohybujú v závislosti od segmentu od 1-20 %, pričom horné hranice sa dosahujú málokedy. Oveľa častejšie môže zákazník s Lyoness kartou získať zľavu iba 1-2%, čo predstavuje niekedy iba pár centov na nákupe s tým, že možno v konkurenčnom obchode, ktorý nie je zapojený do systému Lyoness by rovnaký tovar stál menej aj bez zľavy.

Množstvo ľudí dá nepochybne prednosť nákupom v obchodoch s kvalitným tovarom či službami, bez ohľadu na to, či dostanú alebo nedostanú pár centovú zľavu. Radšej kúpia kvalitné mäso aj keď drahšie vo vychýrenom mäsiarstve ako s 1% zľavou v supermarkete, ktoré už na pulty dorazilo v pochybnom stave (a ktoré treba doma po odbalení aj tak celé vyhodiť).

Nič nové pod slnkom

Základná koncepcia firmy nie je žiadnou novinkou. Spoločnosť Lyoness sa pýši tým, že tisíckam obchodníkov (ktorých nazýva partnermi) posiela nových klientov, ktorí budú u nich pravidelne nakupovať, nakoľko sú motivovaní tým, že dostanú okamžitú zľavu z nákupu a po čase sa im vráti určité percento z platby späť na účet (minimálna suma na vyplatenie je 10 €).

Pre obchodníkov tento systém predstavuje výhodu v tom, že nemusia vynakladať finančné prostriedky na reklamu a marketing, ale miesto toho sa vzdajú určitého percenta zo svojho zisku, no na druhej strane majú istých lojálnych zákazníkov.

Chcete zarábať?

Cashbackom vo výške 1% a vernostnou výhodou 1% by sa však firma Lyoness nedostala tam, kde momentálne je – existuje množstvo vernostných systémov, ktoré ponúkajú ďaleko viac ako len niekoľko percentnú zľavu z nákupu. Cashbacky na Slovensku už tiež istý čas fungujú ako doplnková služba k debetným či kreditným kartám.

Na rýchlu expanziu firmy bolo preto potrebné ponúknuť členom možnosť zarábať oveľa rýchlejšie ako čakať na vyplatenie pár eur z vlastných nákupov, a síce verbovaním nových členov.

Pokiaľ existujúcu člen prihlási do systému ďalších, získava pol percenta z ich autorizovaných nákupov – doživotne. Pokiaľ sa podarí uloviť a namotivovať aktívnych členov, ktorí výhody systému šíria a odporúčajú ďalej, získava ešte raz 0,5% aj z nepriamych kontaktov (interný názov pre túto odmenu je nepriamy priateľský bonus).

Týmto spôsobom firma sľubuje ľahký zárobok, ktorý môže dosahovať až niekoľko tisíc eur ročne.

Pokiaľ sa rozhodnete vstúpiť do systému samostatne ako nový člen bez toho, aby Vás niekto odporučil, registrácia je bezplatná. Pokiaľ však chcete naháňať „nové ovečky“ tak za ich registráciu do „vlastného teamu“ už budete musieť zaplatiť. Online registrácia nového člena Vášho teamu vyjde na 1 €, prípadne cez Friendship Flyer – papierový formulár to budú 2 €. Objednať si môžete minimálne 5 ks papierových formulárov, takže investícia je už 10 €.

Na papieri business model zháňania a motivácie nových členov nevyzerá zložito, horšie je už ostatných presvedčiť na nakupovanie cez Lyoness. Nie každý totižto skočí hneď na lep, preto aj na školení nováčikov sa dozviete, že aby sa počiatočná investícia čo najskôr vrátila, je potrebné zamerať svoju pozornosť na nadšencov, ktorí budú systém pravidelne využívať (teda budú nakupovať v sieti partnerských obchodov), ktorí budú nakupovať poukážky a ktorí budú verbovať nových členov.

Relatívne ľahko pochopiteľným delením provízií sa však jednoduchosť prepracovaného systému končí. Na jeho úplné pochopenie nestačí ani niekoľkohodinová prednáška a zanietené vysvetľovanie existujúcich členov s názornými ukážkami grafov a popísaných A4. Keď sa začnú vysvetľovať štyri druhy nakupovania – Lyones Cashback, mobilné poukážky, originálne poukážky partnerov a online shopping, pridajú sa k tomu pojmy ako recash, rabaty, vytváranie 50 € pozíc, ktoré idú do zúčtovacieho binárneho systému a až potom sa vyplácajú peniaze, tak to chce skutočne poriadnu dávku trpezlivosti na pochopenie takto zložitého modelu.

Každopádne sa to tým, ktorí sú na vrchole pyramídy určite veľmi opláca. Tí, ktorí len začínajú z toho nemajú nič, prinajlepšom možno pár sto eur ročne a dosť veľa trápnych momentov, keď na tento systém nahovárajú svojich súrodencov, rodičov, bratrancov, sesternice a všetkých svojich známych.

Čo si myslíte o systéme Lyoness Vy? Skúsili ste sa zapojiť? Všetky názory čitateľov a skúsenosti sú vítané. Zapojte sa do diskusie odoslaním komentára nižšie.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia