Mať vlastné bývanie sa oplatí. Tu sú dôvody, prečo

Mať vlastné bývanie sa oplatí. Tu sú dôvody, prečo

Aj keď v stredoeurópskych končinách nie je nájomné bývanie veľmi udomácnené, stále existuje skupina ľudí (mimo mladých, ktorí vstupujú do pracovného života), ktorá volí bývanie v prenajatej nehnuteľnosti pred vlastným. Dôvodov môže byť viacero – váhanie nad „konečným“ miestom bydliska, potreba kvôli práci viac krát sa sťahovať… ale drvivú väčšinu nájomníkov kvária obavy z dlhov a dlhodobých záväzkov.

Málokto dnes totižto zvládne financovanie nehnuteľnosti – či už bytu alebo rodinného domu z vlastných úspor a tak nezostáva nič iné, iba siahnuť po hypotéke. Iste, splácanie nie je jednoduché, vyžaduje perfektnú platobnú disciplínu na niekoľko dlhých rokov až desaťročí, ale na druhej strane, je to finančne výhodnejšie. Navyše vlastné bývanie je príjemnejšie. Pokiaľ investujete do kvalitnej nehnuteľnosti, v dobrej lokalite, aj hypotéka môže byť rozumným finančným rozhodnutím. Pozrime sa teraz na dôvody, prečo sa oplatí mať vlastné bývanie.

Pohodlie

domaca pohodaNič nenahradí pocit pohodlia vo vlastnom byte alebo dome, ktorý ste si zariaďovali podľa seba a kde dôverne poznáte každý kút, každý doplnok – veď ste ich predsa sami vyberali. Tento pocit sa znásobuje, čím dlhšie v danej nehnuteľnosti bývate. Žijeme v uponáhľanom svete, kde nároky na pracovný výkon stále stúpajú, preto je nesmierne dôležité mať miesto, kde si budete môcť oddýchnuť podľa Vašich predstáv.

Súkromie

Istotne uznáte, že nie je zrovna najpríjemnejší pocit, keď viete, že ešte niekto iný má kľúče od Vášho bytu – od Vášho súkromia. Predstava, že akonáhle odídete na dovolenku, môže prísť na „návštevu“ je mimoriadne nepríjemná (aj keď je neohlásený vstup prenajímateľa do prenajatej nehnuteľnosti protizákonný, takéto prípady nie sú úplne ojedinelé).

Neraz prenajímatelia podľa pravidiel dohodnutých v zmluve chodia na pravidelné, predom ohlásené kontroly. A tak sa môže ľahko stať, že prídete večer zničený z práce a zrazu telefonát od prenajímateľa, že je čas na kontrolu – miesto zohrievania večere sa pustíte do upratovania, aby si prenajímateľ nemyslel, že byt zanedbávate. Samozrejme nič také sa vo vlastnom nestane. Pocit súkromia je pre spokojnosť absolútnej väčšiny ľudí kľúčová.

Robíte si čo chcete

Potrebujete navŕtať poličku do kúpeľne, upraviť vnútorné priečky či vymaľovať? V prenajatej nehnuteľnosti si nemôžete robiť čo chcete. Pred každým vážnejším zásahom musíte mať najskôr súhlas prenajímateľa. Vo vlastnom pri rozhodovaní, čo kúpiť, prestaviť, vymeniť alebo akou farbou či tapetou vylepšiť domácnosť, nie ste závislý na nikom inom – všetko je len vo Vašich rukách. Tiež môžete s vlastnou nehnuteľnosťou ľubovoľne nakladať – predať ju, prenajať (a získať tak pasívny príjem), alebo ju použiť ako záložné právo v prípade potreby úveru.

Taktiež sa nemusíte riadiť podľa žiadnych pravidiel (okrem pravidiel občianskeho spolunažívania), na rozdiel od nájomníkov, ktorí musia striktne dodržiavať pravidlá v zmluve. Nemôžu si len tak kúpiť mačku či psa, pokiaľ to zmluva zakazuje, nemôžu si do bytu nasťahovať ďalšiu osobu, nemôžu v byte fajčiť, ak to zmluva zakazuje…

O strechu nad hlavou neprídete – pokiaľ budete riadne splácať

Hypotéka je úver, za ktorý sa ručí nehnuteľnosťou – vo väčšine prípadov tou financovanou. Pokiaľ si budete plniť záväzky voči banke riadne a včas, nemusíte sa obávať toho, že by Vám nehnuteľnosť zabavila. Pocit istoty že sa z týždňa na týždeň neocitnete na ulici je poriadne oslabený pri prenájme, vzhľadom k tomu, že prenajímateľ si môže kedykoľvek zmyslieť, že zmluvu nepredĺži, alebo že Vám ju vypovie.

Lepší životný štandard na dôchodku

Keďže hypotéky väčšina ľudí rieši okolo 35-ky, úver je do dôchodku splatený, aj keby ste si vybrali 30 ročnú splatnosť, čo samozrejme výrazne ovplyvní životný štandard počas dôchodkového veku. Budete bývať vo svojom a platiť budete len energie.

Pomôžete deťom

Zdedený byt alebo dom sa vždy dá predať, prípadne v ňom môže následne bývať jedno z Vašich detí alebo vnúčat. Investíciou do vlastného bývania tak veľmi finančne pomôžete aj Vašim potomkom.

Časom môže nehnuteľnosť stúpnuť na hodnote

Pokiaľ si na začiatku venujete dostatok času výberu atraktívnej lokality, je veľká pravdepodobnosť, že počet záujemcov o bývanie v tejto lokalite bude narastať a tým bude stúpať aj hodnota Vášho bytu či domu.

Investujete do vlastného

No a v neposlednom rade úplne zrejmá výhoda – kúpou nehnuteľnosti do osobného vlastníctva, aj keď s pomocou hypotéky alebo stavebného úveru, investujete do vlastného. Odpadajú tak náklady na nájomné, aj keď do hry vstupujú vysoké náklady na kúpu nehnuteľnosti ktoré navyšujú úroky za úver. Splácate však vlastnú nehnuteľnosť, aj keď s úrokmi, stále však výhodnejšie ako vyhadzovať peniaze „do vzduchu“ na nájomnom. V prípade, že by ste v budúcnosti nevedeli úver splácať (môžete sa však proti situáciám ako invalidita, smrť či strata zamestnania poistiť), stále existujú možnosti, ako sa záväzku zbaviť (predčasným splatením alebo prevzatím dlhu). V závislosti od toho, ako dlho ste predtým splácali, sa Vám istá časť investície vráti.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia