Materská dávka sa od januára 2016 zvýši

Materská dávka sa od januára 2016 zvýši

Tisíce žien na materskej dovolenke (a hŕstka otcov) si od budúceho roka mierne finančne polepšia. Od 1. januára 2016 sa totižto zvyšuje materská dávka zo súčasných 65 % predošlého hrubého platu na 70 %.

Materská dávka však má svoj strop – nadštandardne zarábajúce ženy po nástupe na materskú dostanú maximálne 918,20 € (pri 31 dňovom mesiaci). Takúto sumu by mali od budúceho roku dostávať ženy, ktoré zarábali v hrubom 1287 € a viac. V súčasnosti poberá materskú približne 24 000 žien a priemerná výška nedosahuje ani 430 €.

Zvyšovanie materskej prebehne automaticky, netreba oň žiadať

Viac dostanú všetky ženy, dokonca aj tie, ktoré už aktuálne materskú dávku poberajú. Prvý krát sa zvýšená materská prejaví vo februárovej platbe za prechádzajúci mesiac.

„Ďakujem, pán minister, že ste si aspoň na konci vášho vládnutia spomenuli touto cestou na mladé rodiny. Určite takúto zmenu podporujem“ povedal na margo zvýšenia materskej dávky bývalý minister práce, sociálnych vecí a rodiny a súčasný poslanec za SAS Jozef Mihál.

O zvyšovanie materskej sa usilovala aj vláda Ivety Radičovej v roku 2010. Materská sa mala postupne zvýšiť až a 75 % vymeriavacieho základu a zároveň sa malo jej poberanie predĺžiť až na jeden rok (52 týždňov).

Iveta Radičová z vlastnej iniciatívy v roku 2008 navrhovala zvýšenie materskej, podľa nej sa mala súčasne poberať aj s rodičovským príspevkom. Presadzovala tiež, že rodičovský príspevok by sa mal automaticky zvyšovať aspoň o infláciu.

 

Viac by pomohlo zvýšenie rodičovského príspevku

mama_synTkz. materskú – štátnu sociálnu dávku nemocenského poistenia zďaleka nepoberajú všetky ženy s malým dieťaťom. Nárok na ňu majú len tie matky (ale aj otcovia ktorí zostanú doma s dieťaťom) ktoré boli nemocensky poistené dva roky pred pôrodom po dobu aspoň 270 dní.

V súčasnosti väčšina žien zostáva doma s dieťaťom maximálnu možnú dobu, až tri roky. Z toho iba 34 týždňov poberajú materské (s výnimkou osamelých matiek a matiek dvojičiek ktoré materské poberajú dlhšie max. 43 týždňov). Obdobie finančne celkom pohodlných 8 mesiacov ubehne ako voda a potom sa poriadne uťahujú opasky. S rodičovským príspevkom vo výške 203,20 € mesačne ktorý sa vypláca do troch rokov veku dieťaťa je ťažké vyžiť, a to aj vtedy, ak manžel či partner má pravidelný priemerný príjem (nehovoriac o neúnosných situáciách kedy je žena bez manžela či partnera).

Navyše rodičovský príspevok vo výške 203,20 € je vždy len jeden, bez ohľadu na to, koľkonásobný ste rodič (navyšuje sa iba v prípade, že sa narodí viac detí súčasne – dvojičky, trojičky…) Z čoho sa má financovať výchova ďalších detí v poradí, zatiaľčo rodina je prinajlepšom na jednom príjme (žena s deťmi doma) už sociálnu vládu absolútne nezaujíma. A almužna v podobe prídavku na dieťa vo výške 23,52 € zlú finančnú situáciu tisícok rodín nijako výrazne nezlepší.

Žalostná finančná situácia mladých rodín sa tiež podpisuje pod neustále klesajúcou pôrodnosťou. Druhé dieťa je množstvo párov proste luxus, ktorý si nemôžu dovoliť. Napríklad taká sympatická 28 ročná Katarína z Košíc vraví: „Ja dostávam mesačne na dcérku 226 €, muž zarobí 600 € v čistom, nájomné 400 €, približne tri stovky mesačne idú na stravu – len tak tak vyžijeme. Ešteže malá nie je na umelom mlieku. Ak by sme mali mať druhé dieťa, tak to bude musieť manžel nájsť brigádu na víkendy. Takže deti by otca cez deň ani nevideli. Ach jaj, v akej krajine to žijeme.“

A Katarína ďalej komentuje: „Je fajn, že sa zvýšila materská, ale to nijako nerieši situáciu mladých rodín po tých pár mesiacoch. Mama má byť čo najviac s dieťaťom a nie lietať do roboty, aby mohla rodina slušne žiť a nie živoriť.“

Read more

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

V súčasnosti sa Slováci tešia mimoriadne priaznivým podmienkam poskytovania hypoték. Tretí mesiac roka prepísal niekoľko rekordov – priemerná úroková sadzba novo poskytnutých úverov na bývanie klesla na neuveriteľných 1,95 % p.a., pričom po prvý krát v histórii bola pokorená magická, dvojpercentná hranica. Nikdy predtým sa nedal nový úver na bývanie

By Redakcia